בע"ה י"ט תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: בית המחבל עומר אבו לילה נבנה מחדש

חשיפת הקול היהודי. צה"ל הרס את בית המחבל שרצח את הרב אחיעד אטינגר והחייל גל קיידאן הי"ד. כעת הולך ומושלם למשפחתו בית חדש בן שלוש קומות שנבנה מתרומות

  • אלחנן גרונר
  • כ"ה טבת תש"פ - 16:24 22/01/2020
גודל: א א א
אנדרטה שנבנתה לזכר המחבל שרצח את הרב אטינגר וגל קאיידן הי"ד (פרסום ארגון בומרנג)
אנדרטה שנבנתה לזכר המחבל שרצח את הרב אטינגר וגל קאיידן הי"ד (פרסום ארגון בומרנג)

חשיפה: פחות משנה אחרי שנהרס, בית המחבל עומר אבו לילה מהכפר א-זאוויה שבמערב השומרון, הולך ונבנה מחדש בימים אלו, כך נודע לקול היהודי.

אבו לילה ביצע פיגוע רצחני בצומת אריאל שבשומרון בי' אדר ב' לאחר שדקר את החייל גל קיידאן וחטף את נשקו, ירה ברב אחיעד אטינגר הי"ד תושב עלי שבמקום להימלט מהמקום חתר למגע עמו וניסה לחסלו בקרב יריות.

המחבל השתלט באיומי נשק על רכב והמשיך במסע ירי גם לצומת גיתי אבישר. הוא הצליח להימלט וכעבור יומיים חוסל בידי כוחות צהל בכפר עבויין בבנימין.

לאחר הפיגוע פוצצו כוחות צהל את בית מגוריו של המחבל בכפר א-סאוויה הסמוך לאלקנה, והרסו אותו.

אלא שכעת מתברר כי הבית נבנה מחדש במיקום אחר. מסרטון שהגיע לידי הקול היהודי וצולם בידי כתב רשת אל ערביה שביקר בבית החדש, עולה כי מדובר בבית חדש בן שלוש קומות שנבנה במיקום אחר בכפר.

על פי הנאמר בסרטון, הסיור מבוצע עם תורמים שהשתתפו בבניית הבית, ובעוד כחודשיים צפויה בנייתו להסתיים. עוד נשמעת בסרטון אשה, ככל הנראה קרובת משפחתו של המחבל האומרת כי "נזכור את השהיד הגיבור כל דקה ושנייה".

גורם צבאי מסר לקול היהודי כי "ככל הנראה מדובר בבית שנבנה בנקודה חדשה שעליה אינו חל צו ההריסה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לפניית הקול היהודי כי "בבדיקה האחרונה שנערכה לפני מספר חודשים הבית המדובר לא נבנה מחדש. צה"ל מבצע מעקב אחרי בתי מחבלים שנהרסו".

להרוס את הבית גם במיקום החדש

דיווח זה של צה"ל על כך שהצבא מבצע מעקב אחרי בתי מחבלים שנהרסו מעניין משום שלאחרונה נחשף כי בית המחבל שרצח את לוחם דובדבן רונן לוברסקי הי"ד בקלנדיה, נבנה מחדש באותו מיקום.

בעקבות חשיפת תנועת 'רגבים', נהרס מחדש בית המחבל.

ברגבים מסרו כעת לקול היהודי כי התמיכה במחבלים ובכלל זה בניית בתי המחבלים בידי הרשות הפלסטינית, היא אסטרטגיה מכוונת.

"אנו ברגבים מזהים קו ישיר בין מימושה של תכנית הרשות הפלשתינית להקמת מדינת טרור בלב הארץ לבין התמיכה ברוצחים ובמשפחותיהם", אומר ישי חמו רכז יו"ש ברגבים. "כמו בפעמים הקודמות, אנו קוראים לגורמים הרלוונטים לפעול להריסת המבנה ולשמר את ההרתעה".

יש לציין כי גם בית המחבל שרצח את קים לבנגרונד וזיו חג'בי הי"ד בפיגוע באזור התעשייה בברקן נבנה מחדש בשטח בו היה בית המשפחה שנהרס חלקית בלבד.

עו"ד חיים בלייכר שמייצג את משפחות הנרצחים בפיגוע מטעם ארגון חוננו, פנה לצה"ל בדרישה להרוס את הבית מחדש משום שנבנה במקום בו קיים צו ההריסה הקודם.

במקרה הנוכחי של אבו לילה, הצו ככל הנראה לא חל על הבית החדש, אולם אלמנט ההרתעה מתפוגג כאשר בית גדול וחדש נבנה מכספי תרומות.

אלא שלפי עו"ד בלייכר גם במצב דברים זה יש להרוס את הבית.

"בניית בית למחבל ומשפחתו הינה מגה תמיכה מפורשת בטרור ועידוד לביצוע מעשים אלו", אומר עו"ד בלייכר. "על כן, גם בהינתן ובמסגרת התקנה לבד לא ניתן לעצור את המחדל יש לפעול כנגד המממנים והפועלים כפעילי טרור וכן לפעול כנגד הבנייה כפעילות טרור. יש לעצור, להחרים ולהרוס מידית את כל התשתית הטרוריסטית הנ"ל".

בנוסף, המחבל זכה להאדרת שמו בידי ארגון הטרור הפת"ח בו היה חבר ובכלל. לאחר הפיגוע הוקמה אנדרטה לזכרו בכפר א-זאוויה ונקרא רחוב על שמו.

תמר, אלמנתו של הרב אטינגר הי"ד אף פנתה לאלוף פיקוד המרכז בדרישה שיסיר את האנדרטה. "מעשה זה בא להאדיר אותו ואת מעשהו. כל רגע ששלט זה קיים הדבר מהווה פרס לטרור. בנוסף כל ילדי הכפר גדלים עם הגברת האהדה  לטרור ורצון להמשיך בדרך  זו", כתבה.

גם עורך גוף התקשורת המרכזי 'מען' פרסם סרטון ובו דברי שבח למחבל. הסרטון זכה למאות אלפי צפיות ברשתות החברתיות הערביות.

בדיקת הקול היהודי העלתה אף דף פייסבוק לזכר המחבל ובו עולים פוסטים מסיתים לטרור ומשבחים את המחבל, חלקם עם תמונות כלי נשק בהם אוחז המחבל.

"הססנות מובילה לעידוד טרור"

"שוב ושוב אנחנו רואים מקרים של מחבלים שעד שהרסו להם את הבתים הם נבנים מחדש", אמר לקול היהודי בתגובה הרצל חג'אג מפורום המשפחות השכולות 'בוחרים בחיים'.

"אנחנו דורשים שתהיה יחידה שתעקוב ותראה איזה בתים שנהרסו נבנו מחדש ולהרוס אותם שוב בהריסה מיידית. לא יכול להיות שיעשו צחוק מאיתנו וימסמסו את ההרתעה. הרתעה חייבת להיות חדה מהירה ומיידית עם הרס מוחלט".

לדברי עו"ד בלייכר הססנות בנושא זה עלולה להביא לעידוד טרור.

"הרס בתי המחבלים הוא כלי חיוני להרתעה והצלת חיים ובתנאי שהדבר נעשה בצורה נחושה אגרסיבית והחלטית", הוא אומר. "ההססנות של כוחות הביטחון וההרס החלקי ברוח בג"ץ מביאה פעמים רבות לתוצאות הפוכות של עידוד טרור."

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד