בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לא נשתוק עד שיעשה צדק"

פצוע הלינצ' מור ג'נאשווילי שנפצע קשה על ידי פורעים ערבים בעכו מגיב לפסק הדין כנגד אחד הפורעים

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ט אדר ב תשפ"ב - 10:26 22/03/2022
גודל: א א א
מהומות בעכו פרעות תשפ"א (צילום: דוברות המשטרה)
מהומות בעכו פרעות תשפ"א (צילום: דוברות המשטרה)

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר אמש (ב') עונש של שנה אחת מאסר בפועל על בילאל חילואני, שהורשע בעבירת התפרעות באירוע הלינץ' בעיר עכו במהלך פרעות תשפ"א.

בלינצ' שבו השתתף חילואני נפצע מור גאנאשווילי, ועל פי כתב האישום המתוקן, צעק חילואני להמון המוסת כי מור דרס למוות את אחד ממשתתפי הלינץ'.

בנוסף, הרשיע בית המשפט את אדהם בשיר, משתתף נוסף בלינץ', שהודה בעבירות של מעשה טרור של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, ניסיון למעשה טרור של חבלה חמורה והתפרעות. טיעונים לעונש בעניינו נקבעו לחודש יולי.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

בגזר הדין של חילואני כתבו השופטים ליפשיץ, ציגלר ומנדלבום כי "אין חולק אודות חומרת מעשיו של הנאשם. וכי ההתפרעות בה נטל חלק היתה על רקע לאומני-גזעני".

מור ג'אנאשווילי, שמאז הלינץ' מתנייד בכיסא גלגלים, אמר לאחר הדיון, כי "אנו יוצאים ברגשות מעורבים. מצד אחד הקלה ומצד שני חוסר מיצוי. מבחינתי הקלה כי המחבלים רצו לצאת עם ידם על העליונה, חשבו שלא יקבלו שום דבר וב"ה בית המשפט נתן שנת מאסר, כלא בפועל. מצד שני מבחינתנו קיווינו שהוא יכנס לכלא ליותר זמן".

צפו:

"כל אחד שהיה בלינץ' מבחינתי לקח חלק פעיל", אומר מור, "אבל ב"ה ותודה לא-ל שהוא נכנס לכלא. מי יתן וימשיך להיעשות הצדק. דם יהודי אינו הפקר. הדם שנשפך פה לא נשפך לשווא. אנחנו לא נשתוק עד שייעשה הצדק", סיכם מור.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את מור ומלווה אותו במשך הדיונים אמר לאחר הדיון כי "על אף שהפורע הואשם בסוף רק בהתפרעות, ברור שהוא היה חלק מלינץ' לאומני - התפרעות, ששמה לה למטרה לפגוע בכל יהודי שיקלע למקום עד כדי רציחתו. מור ניצל רק בנס מהאירוע הזה ולא סיים בו את חייו, אבל הנזקים הם עצומים".

"אנחנו מברכים על כך שביהמ"ש קבע כי המתפרע יכנס לכלא לשנה", אומר בלייכר, "בהחלטה זו יש משמעות ואמירה שלמרות שהוא מואשם רק בהתפרעות, רואים אותו כחלק מהאירוע. כמובן שבמבט הכללי שנה אינה מספיקה ואנו מצפים שמחבל שהיה שותף בלינץ' יכנס לשנים רבות לכלא ולא יראה אור יום. אולם בנסיבות הקיימות אנחנו מברכים על ההתקדמות. התוצאה של עונש מאסר בפועל למחבל היא הרבה בזכות ההקפדה של מור להגיע לדיונים, לדבר ולהביא בפני השופטים את המשמעות של מעשי השותפים ללינץ' האכזרי".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


4 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 27 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד