בע"ה י' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תחקיר הפיגוע: הלוחמים לא התנהלו כמצופה מהם

תחקיר הפיגוע בצומת אריאל מעלה סדרת כשלים פיקודיים ומבצעיים בקרב לוחמי הגדוד המעורב שהוצב במקום - לוחמים הודחו מתפקידם

  • כ"ד אייר תשע"ט - 14:57 29/05/2019
גודל: א א א
זירת הפיגוע (צילום: בלב החדשות)
זירת הפיגוע (צילום: בלב החדשות)

כפי שנחשף בקול היהודי לראשונה זמן קצר לאחר הפיגוע בצומת אריאל בו נרצחו הרב אחיעד אטינגר הי"ד וסמ"ר גל קיידאן הי"ד, בהתנהלות חיילי הגדוד המעורב של חטיבת התותחנים שהוצב בצומת בזמן האירוע התגלו סדרת כשלים מבצעיים ופיקודיים, בלעדיהם תוצאות הפיגוע היו יכולות להיות שונות.

הדבר עולה מתחקיר הפיגוע שערך צה"ל ובימים האחרונים הוצג לראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי. 

מהודעת צה"ל עולה כי התחקיר העלה כשלים מבצעיים שונים הנוגעים למשמעת המבצעית של הכוח, לפעולות החסרות בהכנתם למשימה ובבקרת המפקדים.

הרמטכ"ל הצביע על העובדה כי הכוח התנהל בצורה לקויה במהלך האירוע עצמו ולא ביצע את המצופה מלוחמים בזירת פיגוע.

ממידע שפורסם לראשונה בקול היהודי שעות ספורות לאחר הפיגוע, החיילים בשטח לא חתרו למגע וחלקם אף נכנסו להלם. הרב אטינגר לעומת זאת הספיק לדרוך את נשקו ולירות מספר כדורים מאקדחו האישי לעבר המחבל, אשר ירה בו ונמלט. באקדחו האישי של הרב אטינגר אותר כדור בקנה ותרמילים נוספים מאקדחו אותרו ברכב.

עוד התברר כי החיילים לא הבחינו בירי המחבל לעבר הרב אטינגר, ולגורמי הרפואה הראשונים שהגיעו למקום נאמר בידי החיילים כי אין נפגעים נוספים וכי עליהם לברוח מהמקום בשל החשש ממחבל.

רק כעבור כ-15 דקות אותר הרב אטינגר מתבוסס בדמו ברכבו, וזאת בידי אחד השוטרים שהגיע לזירה. הרב אטינגר פונה במצב אנוש למרכז הרפואי בילינסון שם נלחמים הרופאים על חייו.

היום נמסר מצה"ל עוד כי "בעקבות אירוע זה ואירועים נוספים נלמדו שורת לקחים הנוגעים לכשירות הלוחמים וחדות הקצה המבצעי באוגדת איו״ש. במסגרת זאת הוחלט כי ינקטו פעולות לשיפור כשירות הלוחמים ברמה המקצועית והמנטאלית ויבוצעו פעולות נוספות לשיפור התשתיות במרחב". 
 
נתון נוסף שמפרסם צה"ל היום הוא כי לאחר התחקיר, החליט מפקד עוצבת געש, תת-אלוף אבי גיל, על שורת צעדים פיקודיים. מפקד האוגדה העיר הערה פיקודית למפקד הגדוד ולמפקד הסוללה שהשתחרר משירות. כמו כן יבחן אופי שירותו במערך המילואים. בנוסף, הודחו מלחימה מספר חיילים המעורבים באירוע אשר לא פעלו כמצופה מלוחמים בזירת פיגוע.
 
 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד