בע"ה ד' טבת תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

58 ח''כים חתמו נגד קיצור עונש המחבל מליל הקלשונים

מחבל-רוצח מואדי ערה ישאר בכלא: 58 חברי הכנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה חתמו על מכתב שיזמה חה"כ אורית סטרוק נגד קציבת עונשו של אחמד אע'באריה, המחבל שרצח חיילי צה"ל בליל הקלשונים. משפחת פרידמן: "על המחבל להנמק בכלא עד יומו האחרון".

  • יח"צ
  • כ"ו אב תשפ"א - 14:52 04/08/2021
גודל: א א א
(צילום: שלו שלום/TPS)
(צילום: שלו שלום/TPS)

ביום ראשון הקרוב צפויה להתכנס ועדה לקציבת עונשו של המחבל מליל הקלשונים, אחמד אע'באריה, שהיה מרוצחי שלושת חיילי צה"ל. בעקבות כך חתמו היום 58 חברי כנסת ממפלגות הליכוד, ימינה, כחול לבן, הציונות הדתית, תקווה חדשה, ש"ס ויהדות התורה על דרישה ממשרד המשפטים להתנגד לקיצור עונשו של המחבל.

יוזמת המכתב, יו"ר סיעת הציונות הדתית, חברת הכנסת אורית סטרוק אמרה: "המחבל הנאלח מליל הקלשונים, ימ"ש, מעז לבקש קציבת עונש, צעד ראשון לקראת שחרור מוקדם. עשרות ח"כים קוראים לשר המשפטים להתנגד בכל תוקף. מדינת ישראל חייבת להפסיק להגיש למחבלים את הלחי השניה. קיים קונצנזוס רחב ביותר נגד קציבת עונש ושחרור מוקדם למחבלים. די לנו בכך שהמחבלים שנתפסים חיים - נשלחים לתנאי כליאה הדומים יותר לקיטנה או פנימיה מאשר לכלא, ושהם מקבלים תמלוגים מפליגים מהרשות הפלסטינית על מעשי הטרור הנפשעים שלהם - ודאי אין שום הצדקה לשום הקלה בעונשם".

אתמול קיבלה משפחתו של סמל גיא פרידמן ז''ל, שנרצח בליל הקלשונים, עדכון שתתכנס ועדה לדון בקציבת עונשו של אחד המחבלים שרצח את בנם יחד עם עוד שני חיילים לפני כ29 שנים בשטח אש 105, סמוך לואדי ערה.

משפחתו של פרידמן מסרה: "אין מקום לגלות ולו טיפה של רחמנות. על המחבל להינמק בכלא עד יומו האחרון".

ליל הקלשונים התרחש בליל שבת תצוה, י"א באדר א' תשנ"ב (14/2/92) בשטח אש 105, סמוך לקיבוץ גלעד ברמות מנשה. שלושת הרוצחים: אבראהים חסן מחמוד, אחמד אע'באריה ומחמד חסן מחמוד מאום אל פאחם, המשתייכים לתנועה האסלאמית, חדרו למחנה הצבאי בשעה 23:15, מצוידים בשני גרזנים שרכשו במיוחד, שלושה סכינים וקלשון. הם פגשו את טוראי יורי פרדה הי"ד, שהיה שומר המאהל, ופצעו אותו. פרדה נמלט, והרוצחים רדפו אחריו והרגו אותו. באוהל דקרו ורצחו גם את טוראי יעקב דובינסקי הי"ד, ופצעו חייל נוסף. הרוצחים נטלו את נשקם של החיילים, מסוג M-16. כשיצאו מהאוהל נתקלו במפקד הכיתה, סמל גיא פרידמן, רצחו אותו וגנבו את נשקו מסוג גלילון

חוקרי האירוע מצאו כי במהלך האירוע נשמט כובעו של אחד מהרוצחים, וחלק מכלי הרצח נותר בזירה. בבדיקת הגרזן התברר כי מדובר בסוג המיובא לישראל מסין על ידי יבואן אחד בלבד. החוקרים איתרו אחד מן הסוחרים שרכשו את הגרזן מיבואן ערבי, שהודה כי מכר גרזן לאחמד אע'באריה שהיה ידוע כאיש דת, והתברר כי הוא נוהג לחבוש כובע כמו זה שנמצא באתר הרצח.

כעשרה ימים לאחר הרצח, פשט הימ"מ על בית משפחת אע'באריה. בני הבית הכחישו כל קשר לאירוע, אך במהלך סריקת הבית נמצא קיר בטון טרי שעורר חשד. לאחר שחפרו בבטון מצאו בתוכו את הרובים שנגנבו מהחיילים ופריטים נוספים. אע'באריה כפר בחשדות נגדו, אך לאחר כמה ימי חקירה הודה והסגיר את שותפיו. שלושת הרוצחים נידונו לשלוש תקופות של מאסר עולם.

בשנת תשס"ד הסכימה ישראל לשחרר אסירים לקראת משא ומתן עם הרש"פ, ביניהם תוכנן לשחרר את רוצחי החיילים מליל הקלשונים. בעקבות מחאה של המשפחות השכולות, הוחלט שלא להוציא את השחרור לפועל.

בדף לזכרו של גיא הי"ד, כותב עקיבא רול: "הייתי חייל בפלוגתו האחרונה במהלך טירונות תותחנים. עד היום זוכר אותו וחברים נוספים שנפלו אז. גיא היה מיוחד במינו, אישיות כזאת יכלה להנהיג מדינת ישראל. מנהיג וצנוע, חזק ומכבד, עוצמתי ותומך".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד