בע"ה ז' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"לביא" לרשויות: שללו את הרישיון לנהג המסית

תלונה במשטרה ופנייה ליועמ"ש משרד התחבורה דורשת לשלול את רשיון הנהיגה של נהג האוטובוס שהביע תמיכה במחבלים מתאבדים

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ל' אדר תשפ"ב - 17:37 03/03/2022
גודל: א א א
אוטובוסים של אגד. ארכיון (צילום: יהודה פרל)
אוטובוסים של אגד. ארכיון (צילום: יהודה פרל)

בעקבות חשיפת הקול היהודי אודות נהג אוטובוס ערבי מחיפה שפרסם סרטון תמיכה במחבלי חמאס ובהם מחבלים מתאבדים ואף ייחל למות כשהיד, דורשים בארגון "לביא - זכויות האזרח" כי הרשויות המוסמכות ישללו את רשיון הנהיגה שלו.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

לאחר תלונה שהגישו למשטרה בנושא פנו בלביא גם לעו"ד גלי בהרב-מיארה, היועצת המשפטית לממשלה, מלי סיטון, יועמ"ש משרד התחבורה וניצב יורם סופר ממ"ז חוף במשטרת ישראל. במכתב קוראים בארגון לשלול את רשיונו של הנהג וכותבים כי "במעשיו הפר, לכאורה חמאד את סעיפי החוק האוסרים גילוי הזדהות והסתה לטרור, הסתה לאלימות ואיומים".

עו"ד דוד ורנר מארגון לביא מציין כי התליית רשיון הנהיגה לנהג אוטובוס שיש חשש שבעיסוקו כנהג יפגע בבטחון המדינה מעוגנת בתקנות התעבורה.

"בתקנה 189(ד)(4) לתקנות התעבורה, תשכ"א-1961 נקבע כי נהג אוטובוס צריך לעמוד בדרישות תקנה 15ב, המאשרת לרשות שלא לתת, לא לחדש או להתלות את הרישיון במקרה בו "לדעת הרשות קיים לגבי המבקש חשש, שבעיסוקו לפי התעודה יש כדי לפגוע בבטחון המדינה".

בסעיף נכתב כי "החלטה של הרשות שלא לאשר מתן תעודה או חידושה כאמור לא תתקבל אלא על פי פניה של משטרת ישראל או שירות הביטחון הכללי".

עו"ד ורנר מציין כי בגוף התלונה שהגיש במשטרה כנגד חמאד אף התבקשה המשטרה להמליץ למשרד התחבורה על שלילת או התליית רשיון הנהיגה [מסוג D1] של חמאד.

"נוכח האמור, ולאור החשש המיידי שבעיסוקו כנהג אוטובוס יש כדי לפגוע בבטחון המדינה אבקשכם לפעול בהתאם לסמכותכם ולהורות על שלילת ו/או התליית רשיון הנהיגה [מסוג D1] של בילאל חמאד.

"בשל דחיפות העניין וסכנת החיים הנשקפת ממעשיו של בילאל חמאד, אבקש לקבל תגובתכם בהקדם", ציין עו"ד ורנר. בלביא ציינו במכתב כי "ככל שלא תתקבל תגובתכם כמבוקש בתוך פרק זמן סביר, תעתור מרשתי לערכאות המוסמכות"

אתמול מסרה חברת אגד כי פנתה גם היא לרשויות המוסמכות לבחון את הנושא וכי תפעל בהתאם למה שימסרו לה ברשויות לבצע.

לאחר הפרסום בקול היהודי קרא שר התחבורה לשעבר ח"כ בצלאל סמוטריץ', לשרת התחבורה בהווה, מרב מיכאלי, לפעול באופן מיידי לפיטוריו של הנהג. "זה לא עניין של ימין ושמאל", כתב סמוטריץ בחשבון הטוויטר שלו, "שרת התחבורה מרב מיכאלי, חייבת להביא לפיטוריו המידיים של תומך הטרור הזה".

סמוטריץ' הוסיף וכתב כי "לא יזיק אם משטרת ישראל תעשה את עבודתה ותשים אותו מאחורי סורג ובריח על הסתה".

גם יואב רמתי, חבר מועצת העיר חיפה הגיב לפרסום ומסר לקול היהודי כי הוא קורא למשטרת ישראל וחברת אגד "לפעול מיידית כנגד פעילי הסתה לטרור האוחזים בידם הגה ואחראים על חייהם של תושבים רבים בכלל ותושבי חיפה בפרט. משטרת ישראל וחברת אגד מחויבות לביטחון הציבור ואינן יכולות לעצום עיניים אל מול תמרור אזהרה זה".

יו''ר תנועת אם תרצו, מתן פלג מסר גם הוא כי "על הנהלת אגד לפטר את הנהג תומך הטרור. אסור להפקיד אזרחים בידי תומכי טרור. אנו קוראים להנהלת אגד להתנער מהאמירות הללו ולהפסיק להתחבא מאחורי איצטלות מזויפות של חופש הביטוי. מי שתומך בטרור סופו לפגוע באזרחים והאחריות תהיה על הנהלת אגד".

נהג אגד תומך במחבלים ומייחל למות כשהיד

כפי שחשפנו, בילאל חמאד, נהג חדש בסניף אגד בחוף הכרמל ותושב חיפה, הוא פעיל בפלג הצפוני של התנועה האסלאמית שהוצא אל מחוץ לחוק, ועמדותיו הקיצוניות הכוללות לכאורה תמיכה בטרור ואף במחבלים מתאבדים מתפרסמות בגלוי בחשבון הפייסבוק שלו.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי לאחר הפיגוע שביצעו שלושה צעירים ערבים בהר הבית ביולי 2017 פרסם חמאד שורת פוסטים קיצוניים ובהם נאצות כלפי אישים ערבים כדוגמת מנסור עבאס שהביעו בצורה עקיפה צער על מות השוטרים.

באחד הפוסטים שהעלה לאחר הפיגוע כתב "הוי אללה, תטפל בבני העוולה, תחילה בממשלות הערבים", עמדה קיצונית המתנגדת גם לממשלות ערביות מתונות ברחבי העולם.

הסרטון שצירף חמאד לפוסט הוא סרטון תעמולה של חמאס בו נראים שחקנים המגלמים מחבלים הלוקחים סכין או אקדח ויוצאים לבצע פיגוע. בסרטון מופיעים מחבלי חמאס שונים המבצעים פעולות טרור בישראל, תמונות של מחבל נושא חגורות נפץ וכן תמונת המחבל המתאבד עבד אל-באסט עודה שביצע את פיגוע ההתאבדות במלון פארק בנתניה בליל הסדר בו נרצחו 30 יהודים.

מחבל אחר שמופיע בסרטון כגיבור הוא חמזה אבו אלהיג'א, מחבל מאזור ג'נין שחוסל בידי הימ"מ בקרב יריות לפני מספר שנים. בסרטון מופיע לצדו גם אביו, ג'מאל אבו אלהיג'א, בכיר חמאס המרצה מספר מאסרי עולם בגין אחריות לשורת פיגועי תופת ובהם הפיגוע באוטובוס בצומת מירון, מסעדת מצה בחיפה, מסעדת סבארו בירושלים, מכונית תופת בחדרה ומחבל מתאבד בנהריה.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד