בע"ה ט"ז אייר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סמוטריץ' בהתבטאות חריגה על הקבינט הביטחוני: "טקס חסר משמעות"

ההפיכה הצבאית: במכתב חריף תוקף שר האוצר את דיוני הקבינט שבהם אין משמעות לשרים: "הצבא מנהל את תפיסת הביטחון לבד"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ו אלול תשפ"ג - 16:24 12/09/2023
גודל: א א א
השר בצלאל סמוטריץ' (צילום: אברהם שפירא)
השר בצלאל סמוטריץ' (צילום: אברהם שפירא)

על רקע הדיון היום בבג"צ שמהווה את אחת מנקודות השיא בהבנה החברתית בישראל בנוגע להפיכה השיפוטית של אהרון ברק, נראה כי מאורע דרמטי חמק כמעט מהרדאר ונוגע דווקא להפיכה אחרת, שהחלה להיות מדוברת בחודשים האחרונים יותר ויותר - ההפיכה הצבאית.

במכתב שנשלח שלשום בידי השר בצלאל סמוטריץ' לראש הממשלה נתניהו, ראש המל"ל צחי הנגבי ושרי הקבינט, הוא אומר במפורש את מה שיותר ויותר מבינים מאז הקמת ממשלת הימין מלא מלא - לשרי הממשלה כמעט ואין השפעה על המדיניות הביטחונית מדינית, ואף לא לאלו החברים בקבינט.

"ההחלטה נכתבה מראש"

מי שמעורה במתרחש מאחורי הקלעים יודע כי סמוטריץ' נוהג בממלכתיות רבה בנוגע לענייני הקבינט, גם כאשר דעתו אינו נוחה מאופן התרחשות הדברים. כאשר מכתב שכזה יוצא תחת ידיו נראה כי הגיעו מים עד נפש גם מבחינתו.

לקראת ישיבת הקבינט שהתקיימה הבוקר, הוציא סמוטריץ' מכתב חריף ומנומק בו הוא מעביר ביקורת על דיוני הקבינט ומסביר כי הקבינט משמש למעשה חותמת גומי של הצבא ומערכות הביטחון, ללא דיון רציני וללא השפעה של נבחרי הציבור. 

סמוטריץ' התייחס לדיון קבינט בנושא תוכנית החומש של צה"ל. "לדיונים הוקצו שעתיים, מהם שתי סקירות של כחצי שעה וכשעה "סבב התייחסות השרים". בכל הכבוד, מדובר בדיון לא רציני שיותר מנראה שנועד לצאת ידי חובה", כתב סמוטריץ'.

"התחושה הזו מצטרפת לתחושה כללית ומצטברת אצלי ולפיה דיוני הקבינט הפכו לסוג של טקס חסר משמעות שיש לו אפס השפעה על סוגיות הביטחון. מפגש חברתי עם כיבוד טוב ותו-לא. גופי הביטחון מציגים את הערכת המצב והעמדות שלהם במרבית הדיון, מתקיים סבב התייחסויות טכני וחסר משמעות שניכר שאיש לא לוקח ברצינות, ולבסוף מוקראת החלטה שבדרך כלל נכתבה מראש...

אין דיון אמיתי, אין איתגור של החשיבה, אין שאלות קשות ובוודאי לא נדרשות תשובות ולא מתנהל שום מעקב מדיון לדיון אחר הסוגיות השונות באופן שמאפשר השפעה כל שהיא על התהליכים." 

סמוטריץ' הסביר כי וועדות שרים אחרות דווקא מצליחות להגיע להישגים נאים ולקדם תהליכים אולם דווקא בקבינט המדיני בטחוני הדבר לא מתאפשר.

"מוזר ומקומם בעיני שדווקא בנושא הביטחון, הנושא הקיומי החשוב ביותר וזה שכולנו אחראיים לו מתוקף חברותנו בממשלה ובקבינט, התהליך הזה לא מתקיים ולמעשה הצבא מנהל את תפיסת הביטחון בעצמו כמעט לבד, במעורבות אולי של רה"מ ושהב"ט, אבל לחלוטין ללא השפעה של מי מחברי הקבינט האחרים." 

"אפשר למצות דיון כזה בשעתיים?!"

סמוטריץ' הוסיף במכתבו כי העובדה שלדיון כה אסטרטגי מוקדשות שעתיים בלבד מלמדת על חוסר הרצינות שיש לקבינט. "הדבר אמור בדיונים שוטפים ונכון שבעתיים בדיון המתוכנן שאמור לתקף למעשה את אסטרטגיית הביטחון של ישראל לשנים הקרובות. יש בן אדם רציני אחד בעולם שמאמין שאפשר למצות דיון כזה בשעתיים?! שיש איזו שהיא משמעות לדיון כזה?!", תהה סמוטריץ'.

"כדי שאפשר יהיה לקיים דיון רציני ולנהל תהליך שבסופו אפשר יהיה לחשוב שהקבינט אישר משהו, נדרש מינימום "יום עיון" מלא, שקודם לו יועברו לחברי הקבינט חומרי הרקע הרלוונטיים לעיון ולחשיבה, וגם אז אני מסופק אם אפשר יהיה לסיים דיון כזה ביום אחד. איך שזה בנוי כרגע הדיון האמור הוא חסר משמעות לחלוטין".

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

ההפיכה הצבאית הולכת ומתבררת

מכתבו של סמוטריץ' הוא מכונן מכיוון שמדובר בנושא שרבים חששו ועדיין חוששים לגעת בו ולדבר עליו.

בקול היהודי ערכנו פרויקט מיוחד בנושא ההפיכה הצבאית בישראל עם סדרת פרקי הסכתים. כאשר רואים בחודשים האחרונים את בכירי מערכת הביטחון מובילים מצד אחד את ההפגנות נגד הרפורמה המשפטית, ומנגד מתוך המערכ מאיימים בסרבנות, ובפוליטיקה מסנדלים את פעילות הקואליציה כפי שעשה השר גלנט, הדבר הולך ומתברר לציבור רחב יותר.

התופעה לפיה ראשי מערכת הביטחון ואנשי הצבא הבכירים מובילים מדיניות שמאל בשטח בלי לשתף את נבחרי הציבור בקבלת ההחלטות מתוארת בסדרת ההסכתים "ההפיכה הצבאית בישראל".

כאמור  שבירת הטאבו סביב מערכת הביטחון שראשיה בהווה ובדימוס מהווים חלק פעיל במחאת השמאל, גרמה לעוד ועוד אנשים להפנים את הבעיה.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד