בע"ה י"ח אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"40 שנה אני בבקעה ופעם ראשונה שרכוש גנוב חוזר"

​חיים שמאק, חקלאי מהבקעה, הופתע כאשר קבוצת מתנדבים איתרה בתוך זמן קצר את הטרקטור שנגנב לו. "זה חידוש גדול – הערבים היו בשוק"

  • אלחנן גרונר
  • ז' אייר תשע"ח - 10:33 22/04/2018
גודל: א א א

צפו: הטרקטור הגנוב בדרך חזרה ליפית

במהלך יום העצמאות התקבל מידע על גניבת טרקטור ממושב יפית במרכז הבקעה, אירוע שחקלאי הבקעה כבר התרגלו אליו.

אולם את מה שהתרחש לאחר מכן, לא צפו החקלאי לו נגנב הטרקטור, וככל הנראה גם לא הגנב הערבי.

קבוצת מתנדבים הפועלת באזור השומרון, בקעה ובנימין, הוקפצה בתוך זמן קצר, ומאזורים שונים הצטרפו מתנדבים למרדף אחרי הטרקטור הגנוב, שהסתיים בתוך כשעתיים, עם תפיסתו באזור בית חסן, מערבית למחסום בקעות.

לקול היהודי נודע כי הלילה אף נעצר ערבי החשוד בגניבת הטרקטור.

"זה התחיל בזה שהעובד התאילנדי שלי שם לב שנעלם הטרקטור מהשטח, חצי שעה אחרי שיצאתי מהשטח וראיתי אותו שם", מספר לקול היהודי חיים שמאק, החקלאי לו נגנב הטרקטור.

שמאק, חקלאי ותיק המתגורר בבקעת הירדן כ-40 שנה, היה מיואש מראש, אולם החליט לכל הפחות לנסות ולאתר את הטרקטור ככל יכולתו.

"התקשרתי לרבש"ץ והוא הפעיל את המוקד והמשטרה, אבל לא ידענו בכלל לאיזה כיוון הטרקטור נסע", הוא מספר. בהמשך הגיעה אינדיקציה על כך שהטרקטור התקדם לכיוון מחסום בקעות ועבר אותו לעבר בית חסן.

"הגעתי למחסום עם הרבש"ץ, אבל המוקד לא נתן לו אישור לעבור את המחסום ולהיכנס לחיפושים", הוא מתאר את הנקודה בה בדרך כלל מתייאשים החקלאים סופית. 

"חידוש גדול ומבורך"

אלא שכאן נכנסה לתמונה קבוצת המתנדבים שהוקפצה.

מספר רכבים עם מתנדבים הגיעו למקום, ויחד עם חיים נכנסו לאזור לגביו היה מידע כי בו נמצא הטרקטור. זמן קצר של חיפושים, והטרקטור אותר באחד הפרדסים, אולם הגנב נמלט.

"חזרנו למחסום ורק אז התחילו להגיע לאזור הצבא והמשטרה", מספר חיים, ומתאר כי הופתע מאוד מקבוצת המתנדבים, אותה לא הכיר, אך כעת החליט גם הוא להצטרף אליה.

"זה היה יום העצמאות ובאמת יש על מה להתגאות. המתנדבים פעלו מאוד מהר, נחושים, באומץ, באמת אין לי מילים. לא הבנתי בהתחלה מי מדבר איתי, כי התקשרו אלי עוד לפני המשטרה", הוא מתאר את השיחה הראשונית עם נציג המתנדבים.

"אני בבקעה כבר ארבעים שנה. נתקלתי המון בפשיעה החקלאית, אבל אף פעם לא חזר שום דבר. תמיד ברור שאין מה לעשות עם זה. המשטרה באה רק לגבות עדות, כי מה היא יכולה לעשות עם ניידת אחת? וגם הצבא, שהם ערניים רק בתקופת הגדיד של התמרים, לא "מתאבדים" על הכלים החקלאיים.

ההרגשה שלי היתה שהחבר'ה של קבוצת המתנדבים ממש היו נחושים להביא את הטרקטור. זה חידוש גדול ומבורך, וזה הדבר היחיד שיתן הרתעה. היו שם ערבים שהיו בשוק לראות את כמות המתנדבים שהגיעה. ממש רכבים מלאים".

תגובות (14) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד