בע"ה ד' טבת תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תגובות סוערות ברחוב הערבי על לכידת המחבלים; "ערבים בגדו בהם"

בריחת המחבלים העלתה את סוגיית נאמנות הערבים לבני עמם ביהודה שומרון ועזה. בעקבות לכידת ארבעה מהמחבלים הנמלטים, החל גל שמועות ודיווחים ברשתות כנגדם.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ו' תשרי תשפ"ב - 11:00 12/09/2021
גודל: א א א
(צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

בעקבות לכידת ארבעה מתוך ששת המחבלים הנמלטים, הופנתה אצבע מאשימה כלפי ערבים אזרחי ישראל והחל גל שמועות ודיווחים נגדם ברשתות הערביות השונות. ערבים מנצרת, וכפרים בסביבה מיהרו להכחיש שהיה להם חלק בדיווח על מקום המצאם לכוחות הביטחון, היו שטענו ששניים מתוך הארבעה נתפסו בעפולה והובאו ברכב לפאתי הכפר ופירסמו את תפיסתם בכדי ליצור סכסוך ערבי - פנימי.

בריחת המחבלים הציבה שוב את סוגיית הנאמנות של הערבים - אזרחי המדינה לבני עמם ביהודה שומרון ועזה. הקולות שנשמעים ביממה האחרונה משקפים את האווירה ברשתות וחלק מהציבור הערבי במדינה מואשמים בבגידה במחבלים הנמלטים בכך שהלשינו ומסרו לשירותי הביטחון את מיקומם ואף האשימו באופן אישי שוטר ערבי מנצרת כי היה מעורב בתפיסתם.

נציגי הציבור הערבי בכנסת נשמעו נבוכים מכך שכוחות הביטחון מברכים על שיתוף הפעולה מצד הערבים במדינה "שדיווחו למוקד 100 והביאו לתפיסתם של ארבעה מתוך ששת המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע".

יו"ר הרשימה הערבית המשותפת, ח"כ אימן עודה, אמר בראיון כי יש לו חלום שכל האסירים ישוחררו: "כל מנגנון הכיבוש כולל בתי הסוהר אינו לגיטימי לחלוטין. אני חושב שצריך לסגור את כל בית הכלא הזה וכל האסירים האלה יהיו במדינה הפלסטינית", דברי עודה לאחר תפיסת חלק מהמחבלים.

ח"כ עופר כסיף מתח ביקורת על הסיקור החד-מימדי של התקשורת וכינה מחבלים עם דם על הידיים 'אסירים פוליטיים'. ערבים מואדי ערה קיימו הפגנות תמיכה במחבלים שברחו וכן צעירים ערבים המניפים דגל 'פלסטין' הפגינו מחוץ לבית המשפט המחוזי בנצרת - לשם הובאו המחבלים להארכת מעצר, תוך שהם קוראים בשבחם של המחבלים.

קולות נוספים ברחוב הערבי מותחים ביקורת על כוחות הביטחון שלא משקיעים מאמצים דומים במניעה וחקירת רציחות בתוך החברה הערבית ובכך מפנים אצבע מאשימה כלפי המשטרה שמאפשרת רציחות אלה. "למה הם לא יכולים לעשות את המצוד הזה אחרי הפשיעה בחברה הערבית? למה לא עושים את זה אחרי כל רצח, בכל מקרה רצח בחברה הערבית?".

ביום שישי האחרון בוצע ירי על ביתו של ראש האגף לסיכול פשיעה בחברה הערבית, ניצב ג'מאל חכרוש בכפר כנא. איש לא נפגע מהירי, אך לביתו של חכרוש נגרם נזק מחמישה קליעים שנורו לעברו. מסתמן כי הירי בוצע בשליחות אחד מארגוני הפשיעה בחברה הערבית.

אלון דוידי: "חמאס וג'יהאד מנהלים את האירועים" 

אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, התייחס אף הוא ללכידת חלק מהאסירים ושבר שתיקה של שלושה חודשים - מאז הסתיים מבצע 'שומר החומות' במסגרת פרעות תשפ"א ואמר בין היתר, כי האסירים שנמלטו מכלא גלבוע יעמדו בראש רשימת המשוחררים שתדרוש חמאס בעסקת האסירים הבאה. "אנשי הזרוע לא ישאירו לבד את אנשי מחנה הפליטים של ג'נין ולא יתירו לאויב להשתולל על עמנו במחנה הפליטים ונבצע את חובתנו הלאומית בעבורם". 

בערב שבת ומוצאי שבת שוגרו רקטות לעבר מועצה איזורית אשכול ולעבר העיר שדרות, אשר יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. תושב שדרות נחבל בראשו מנפילה בדרך לממ"ד ופונה למרכז הרפואי. ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, הגיב בחריפות להמשך הירי ואמר: "כשאין תגובה לירי לעבר שדרות לפני מספר שבועות, כשמחבל שרצח את הלוחם הגיבור בראל ז"ל מסתובב חופשי ברצועה וכשמחבלים בורחים מכלא בישראל - המשמעות היא אחת: חמאס וג'יהאד לא משתלטים על האירועים, הם מנהלים אותם וקובעים את הטמפרטורה באזור".

עוד הוסיף דוידי שכזכור היה חבר ברישמת 'ימינה' לכנסת: "אנו דורשים שראש הממשלה, שר הביטחון ושאר חברי הממשלה יתעשתו ויבינו שמחבלים צריך לחסל, צריך לחסל את המחבל שרצח את בראל ז"ל וצריך לפגוע בראשי ארגוני הטרור בעזה. אסור שמדינת ישראל תאפשר מצב בו מחבלים שמנסים לפגוע בילדי שדרות והעוטף עומדים על הרגליים ולא חוששים לגורלם".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד