בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הציבור הערבי בחר בטיבי וביזבק

למעלה מחצי מיליון מערביי ישראל בחרו בחברי הכנסת הערבים שהביעו מספר פעמים אהדה כזו או אחרת למחבלים וטרור. מה חושבים חברי הכנסת הערבים על הטרור?

  • מערכת הקול-היהודי
  • ח' אדר תש"פ - 09:58 04/03/2020
גודל: א א א
(קובי ריכטר, tps)
(קובי ריכטר, tps)

אחוזי הצבעה גבוהים יחסית נרשמו בקרב הציבור הערבי, לאחר שנים ארוכות שרובו המוחץ כלל לא יצא להצביע. התוצאות לפניכם: 16 מנדטים לרשימה הערבית המשותפת.

מי אתם חברי הרשימה הערבית המשותפת?

בראש הרשימה עומד איימן עודה, מטעם מפלגת חד"ש. עודה נולד בחיפה ומתגורר בעיר עד היום. כבר בגיל צעיר עודה היה פעיל ב'ברית הנוער הקומוניסטי הישראלי' ובגיל 15 כבר זומן לחקירת שב"כ. בהמשך נחקר במשטרה פעמים רבות.

בהמשך כיהן כחבר מועצת העיר חיפה, פעל למתן שמות ערביים לרחובות בחיפה, ניהל מאבק להכרה בכפרים בדואיים בלתי חוקים בנגב ושימש כחבר הנהלה בתיאטרון אל-מידאן שעלה לכותרות בשל הצגה מעודדת טרור שהועלתה בו.

לפני כשלוש שנים ערך עודה קבלת פנים לחאלדה ג'ראר, חברת פרלמנט פלסטינית, העצורה היום בגין חברותה בחוליית טרור של החזית העממית, בשעה שהשתחררה לאחר 15 חודשי מאסר בגין חברות בהתאחדות בלתי מותרת. עודה תיאר את ג'ראר כלוחמת חופש אמיצה.

לתכנים הייחודים והמקוריים של הקול היהודי - הורידו את האפליקציה שלנו >>

הירשם לתפוצת המייל של הקול היהודי >>

בכינוס שנערך לפני מספר שנים במכון המקחר 'מסאראת' אמר עודה כי "אם יש סתירה בין זהות ואזרחות אנו בעד הזהות". עודה כתב על המחבל ברגותי "יצאתי משיחה עם מנהיג הדומה לי בדעותיו הפוליטיות".

חברי הרשימה הערבית המשותפת, המורכבת ממפלגות חד"ש, רע"מ, תע"ל ובל"ד מוכרים. נביא כאן אך מעט ציטוטים מדבריהם של נציגי הציבור הערבי בישראל. בחברי כנסת אלו, בחרו למעלה מחצי מיליון מערביי ישראל.

אם תרצו, תוכלו לקרוא כאן כמה פעמים שיבח אחמד טיבי, מקום 3 ברשימה, טרור כנגד יהודים >>

חברת הכנסת עאידה תומא סולימאן (מקום 5, חד"ש), שכיהנה כיו"ר ועדה בכנסת, אשר בין היתר חתומה גם על מסמכי החזון של ערביי ישראל, פרסמה פוסט ובו תמונת ילד קטן זורק אבן על טנק צה"לי. סמוך לתמונה נכתב: "העם שסובל מכיבוש, דיכוי ונישול יומיומיים - אך טבעי שיתקומם ויתנגד. אלה חוקי ההיסטוריה ושום כוח שבעולם לא יוכל למנוע מבני אדם את הכמיהה לחירות ולחיים נורמליים".

על היבא יזבק, מקום 8 ברשימה מטעם מפלגת בל"ד, אין צורך להרחיב. בעקבות פוסט שפרסמה יזבק בפייסבוק שלה, בו היא מצדיעה למחבל סאמיר קונטאר, אותו איתר ופרסם לראשונה מאיר אטינגר, פסלה ועדת הבחירות המרכזית את יזבק מהתמודדות לכנסת. אולם שופטי בג"ץ הפכוט את ההחלטה וכאמור יזבק היא חברה בכנסת ה-23.

חה"כ אוסאמה סעדי (מקום 9, מתע"ל), שסרב בעבר לגנות פיגועים כנגד יהודים ביהודה ושומרון, העלה פוסט ובו קריאות לשחרורו של מראוון ברגותי, ואף העלה הצעה להעניק למחבל הרוצח פרס נובל לשלום… כשהוא מוסיף "אין שלום ללא שחרור האסירים".

חבר הכנסת יוסוף ג'אברין (מקום 10, מטעם חד"ש) העלה לרשת הפייסבוק פוסט ובו תמונות שלו עם חאדר עדנאן - אחד ממנהיגי ארגון הטרור הג'יאהד האיסאלמי, שבעבר נעצר מספר פעמים במעצר מנהלי על ידי ישראל, ושוחרר לאחר ששבת רעב בבית הכלא.

חבר הכנסת סעיד אל חרומי (מקום 11, רע"מ) פרסם בזמן שביתת הרעב של מחבלים בבתי הכלא, את תמונתו של המחבל הרוצח מראוון ברגותי כשלצדו נכתב "חופש, גאווה וכבוד לאנשים האמיצים שלנו". בפוסט אחר הוא מעלה על נס שלושה ממנהיגי פרעות תרפ"ט בחברון ובצפת שנתלו על ידי הבריטים.

מספר 14 ברשימה הערבית המשותפת היא סונדוס סאלח, נציגת מפלגת תע"ל ומתגוררת בכפר משהד בצפון.. סאלח היא בת טיפוחיו של אחמד טיבי פרסמה פוסט זכרון לע'סאן כנפאני, ודבר ארגון הטרור החזית העממית שחיסולו מיוחס למוסד הישראלי.

במקום ה-15 מוצבת אימאן יאסין ח'טיב, מטעם מפלגת רע"מ. במקום ה-16 נמצא יוסף עטאונה. חבר כנסת לשער מטעם מפלגת חד"ש, וכעת נראה כי יכהן גם בכנסת ה-23. הוא היה חבר בכנסת ה-20 וסרב לקיים את הסכם הרוטציה בין חד"ש לבל"ד. בעקבות זאת כמה מחאה ציבורית והוא התפטר מתפקידו. עטאונה נשוי לשתי נשים.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד