בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תביעת ענק נגד מזהמי האוויר בדרום הר חברון

הפורום לישראל ירוקה ותושבים מלכיש והר חברון בתביעת ענק נגד תאגיד מיחזור אשר מזהם קשות את האוויר והסביבה בין יישובי לכיש לדרום הר חברון

  • יח"צ
  • ד' תמוז תשע"ט - 10:49 07/07/2019
גודל: א א א
זיהום האוויר בהר חברון  (פורום ישראל ירוקה)
זיהום האוויר בהר חברון (פורום ישראל ירוקה)

הפורום לישראל ירוקה הגיש תובענה ייצוגית, יחד עם נציגי תושבים מהיישובים שקף ונגוהות כנגד אקומיוניטי - תאגיד חברתי למיחזור פסולת וכנגד אקולוגיה לקהילה מוגנת בע"מ וזאת בעקבות שריפות ענק של פסולת אלקטרונית בכפרים הסמוכים ליישובים אשר מגיעה לפחות בחלקה מחברות אלו וזאת על פי תחקיר אותו ערך הפורום אשר מגובה בתיעודים ובתמונות.

על פי הבקשה לתובענה ייצוגית שהוגשה לבימ"ש המחוזי בירושלים העשן אשר נגרם מהשריפות המתרחשות כמעט מידי יום, מגיע ליישובי הסביבה - שקף, אליאב, בני דקלים, אמציה, כרמי קטיף, נטע, אדורה, נגוהות ועוד, ופוגע קשות בבריאותם של תושבי המקום. בתביעה ביקשו התובעים פיצוי של 5000 ₪ לכל תןשב מ-42,000 התושבים ביישובים באזור, סה"כ פיצוי קבוצתי של 210,000,000 ₪. 

"עניינה של בקשה זו היא יצירת מפגעים סביבתיים אדירים אותם מבצעות המשיבות, במעשה או במחדל, כאשר פסולת אלקטרונית אותה הן מחויבות למחזר, נשרפת בשריפות ענק בהן מושמדת פסולת אלקטרונית המכילה חומרים מסוכנים, בשטחי הרשות הפלסטינית." נכתב בבקשה לתובענה.

בהמשך מפורט אודות התחקיר אותו ערכו בפורום לישראל ירוקה "פעילותן השערוריות של המשיבות, תועד בתחקיר מעמיק" ציין עו"ד יעקב ביטון אשר מייצג את הפורום בתובענה הייצוגית. התחקיר והתיעודים צורפו בדיסקים לבימ"ש.

בנוסף, נכתב בתובענה כי אילו אקומיוניטי ואקולוגיה לקהילה מוגנת היו נוהגות באופן סביר וכמצופה מהם כגופים מקצועיים בתחום המיחזור הנזקים היו לכל הפחות מצטמצמים משמעותית והנזק לתושבים היה פוחת "כתוצאה ממעשיהן ומחדליהן של המשיבות, חשפו המשיבות את המבקשות ויתר חברי הקבוצה המיוצגת בתקופה הרלוונטית, לשאיפת עשן, לשאיפת חומרים מסוכנים, לריח רע וחריף ולזיהום אויר, אשר גרמו להם נזקים, בהווה ובעתיד, ולסבל רב, לרבות, סיכון לחלות במחלות קשות, קשיי נשימה, שיעולים מטרידים, והתקפי התעטשות, ובכלל זאת, פגיעה באיכות חייהם, בנוחיותם, ברווחתם ובבריאותם. לו היו המשיבות נוהגות באופן סביר וכמצופה מהן כגופים מקצועיים האמונים על מחזור פסולת אלקטרונית, אזי המפגעים שייצרה היו נמנעים או לכל הפחות מצטמצמים משמעותית, וממילא גם הנזק אשר נגרם למבקשות וליתר חברי הקבוצה המיוצגת."

גלעד אך מנכ"ל הפורום לישראל ירוקה הסביר "במשך שנים תושבי חבל לכיש סובלים משריפות קשות מאד של פסולת אלקטרונית שנוצרת בכפר אידנא ובכפרים נוספים, השריפות נגרמות כתוצאה מניסיונות של תושבי הכפרים להוציא מהפסולת את המתכות בצורה פיראטית, מזהמת ובלתי מבוקרת. מעבר לנזק שנגרם לתושבי הסביבה מהאוויר שהם נושמים, נגרם נזק אדיר למערכות האקולוגיות ולסביבה בכלל. 

בפעילות שביצענו בפורום לישראל ירוקה התברר שמי שמעביר, לפחות חלק מהפסולת האלקטרונית לכפרים זה לא אחר מאשר תאגיד אקומיוניטי והמפעל שהוא הבעלים של אקומיוניטי - מפעל אקולוגיה לקהילה מוגנת, שהמשאיות מגיעות ישירות מהמקומות האלו לכפרים, הכל מתועד ומצולם, במספר פעמים.

כאשר באותם הכפרים שורפים את הפסולת מה שיוצר זיהום אוויר כבד ועשן סמיך מידי יום ביישובי לכיש והר חברון. לצערנו פניות חוזרות ונשנות של הפורום לגורמי האכיפה השונים לא טופלו כעת הגשנו תביעה ייצוגית בתקווה שהגורם המזהם יחל לשלם על הנזק שהוא גורם  ובכך יעצרו השריפות הבלתי נגמרות שגורמות נזק אדיר לתושבים ולמערכות האקולוגיות " הוסיף אך.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד