בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

7 דברים שכדאי לדעת על השבוע הקרוב

זמן קיץ, הילולות צדיקים, מועדים ואירועים שצפויים להתרחש בשבוע הקרוב. אספנו 7 דברים שכדאי לכם לדעת

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ט ניסן תשע"ט - 20:38 04/05/2019
גודל: א א א

השבוע הקרוב, יחול בין ל' ניסן ל-ו' אייר התשע"ט. (בין ה-5 במאי ל-11 במאי 2019).

  1. ראש חודש אייר ו"זמן קיץ":

בימים ראשון ושני השבוע (ל' ניסן ו-א' אייר) יחול ראש חודש אייר, והחל ממוצאי שבת נזכיר בתפילה ובברכות את ראש חודש וקריאת ההלל. (ב'יעלה ויבוא' כדי לשים לב שמזכירים את ראש חודש ולא את 'חג המצות' בהרגל הלשון...).

עם תחילת חודש אייר, ישובו התלמידים בישיבות השונות לחבוש את ספסלי בית המדרש, עם תתחילו של 'זמן קיץ' שיימשך עד ל"בין הזמנים" בחודש אב.

  1. "את מספר ימיך אמלא": הולדת ופטירת רבנים וצדיקים.

ביום ראשון, ל' בניסן', יחול יום פטירתו של רבי חיים ויטאל תלמיד האר"י הקדוש וכן יום פטירתם של רבי יוסף אבן מיגאש (הר"י מגאש, תלמיד הרי"ף) ורבי יעקב עמדין (היעב"ץ).

ב יום שני, א' באייר, צפויים לפקוד מאות ואף אלפים את קברו של רבי מנחם מנדל מוויטבסק, מגדולי תלמידי הבעל שם טוב והמגיד ממעזריטש, בעיר טבריה. מכונה גם "בעל פרי הארץ" על שם ספרו ו'הוויטבסקער' על שם מחוז וויטבסק בו כיהן כרב ומנהיג, לפני עלייתו ארצה שכונתה "עליית החסידים הגדולה".

כבר ביום ראשון יחלו חגיגות ההילולא במקום ובבית הכנסת העתיק ששימש את הצדיק בעל 'פרי הארץ' יערכו התוועדות עם הרב דוד דודקביץ' והרב שמואל אליהו. למחרת תערך במקום התוועדות חגיגית עם הרב יצחק גינזבורג.

יש לציין כי ביום זה חל יום פטירתו של רבי שמואל שמעלקא מניקלשבורג, מגדולי החסידים ומתלמידי המגיד ממעזריטש, וכן יום פטירתו של הרב ד"ר אהרון ליכטנשטיין מי שהיה ראש ישיבת הר עציון באלון שבות.

  1. זכרון ל-23,000 נופלים במלחמות ישראל ובטרור

ביום רביעי, ג' אייר, יצויין יום הזכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה (הוקדם).

ברוב המקומות בערב יום הזכרון נסגרים המסעדות, בתי הקפה וכדומה ,וטקסי זכרון נערכים במקומות שונים בבתי 'יד לבנים' ועוד. דגל ישראל מורד לחצי התורן. בשעה 20:00 בערב תושמע ברחבי הארץ צפירת זכרון בת דקה אחת ולאחריה מתחילים הטקסים באופן רשמי.

למחרת בשעה 11:00 תושמע צפירה בת שתי דקות ולאחריה מתקיימים טקסי זכרון בבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ.

  1. 71 שנים להקמת מדינת ישראל:

מאותו ערב ולמחרת, יום חמישי ד' אייר, יצוין יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל (הוקדם, בשל החשש מחילול שבת). דגל ישראל מורם לראש התורן, ומציינים בטקסים חגיגיים את יום ההכרזה על הקמת מדינת ישראל בשנת התש"ח (1948). החל מטקס הדלקת המשואות, הסוגר את יום הזכרון ופותח את יום העצמאות ועד לחגיגות שמסתיימות בערב שלאחר מכן.

יום זה הוא יום חופשי במוסדות החינוך ובמקומות העבודה (למעט שירותים חיוניים). מידי שנה נערך ביום זה חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי בתיאטרון ירושלים.

  1. מזג האוויר: שבוע חם מהרגיל בעונה

מזג האוויר לשבוע הקרוב צפוי להיות חם מאוד בתחילתו ולאחר מכן ירידה ניכרת בטמפרטורות.

ביום ראשון יהיה חם מהרגיל בעונה ומעלות החום בירושלים לדוגמא צפויות להגיע לעד -29 מעלות ביום ולמחרת, ביום שני גם ל-33. בימים שלאחר מכן תורגש ירידה בטמפרטורות ויהיה מעונן חלקית.

  1. יריד ספרי מוסד הרב קוק מסתיים.

אחרי שבוע של יריד הספרים הענק, בו בקרו למעלה מ-15,000 איש מכל גווני הקשת, ביום ראשון הקרוב יסתיים יריד ספרי מוסד הרב קוק. בשעה 22:00 צפויים להינעל השערים, עד ליריד בשנה הבאה.

  1. היום לפני – בניית בית המקדש הראשון

ביום שלישי, ב' אייר, לפני 2,821 שנים (ב'תתקכ"ח) שלמה המלך מתחיל לבנות את בית המקדש הראשון, בשנה הרביעית למלכותו.

רוצה לדווח לנו על מאורע היסטורי או אירועי עתידי שנפרסם בכתבה זו בשבוע הבא? שלח למערכת באמצעות ה'אימייל האדום'.
תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד