בע"ה י"א אדר תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

'טיסת השבת' והפייק ניוז של ערוץ 10

טיסת אל על שהתעכבה בעקבות מחדל החברה גייסה את התקשורת למלחמה בשומרי השבת - שיאה בפרסום סרטון ערוך ומגמתי על דברים שלא היו מעולם

  • דוד אור שחר
  • י"ב כסלו תשע"ט - 11:07 20/11/2018
גודל: א א א
אל על (קובי ריכטר TPS)
אל על (קובי ריכטר TPS)

טיסה 002 של חברת התעופה הישראלית 'אל-על' מניו יורק לתל אביב שזכתה לשם 'טיסת השבת' עוררה סערה גדולה בכלי התקשורת השונים.

מדובר בטיסה עליה היו כ-400 נוסעים שעל פי התכנית הייתה צריכה לצאת מניו יורק ביום ה' האחרון בשעות אחה"צ ולהגיע לישראל למחרת. על המטוס היו בין היתר כמאה ושמונים נוסעים חרדים.

עיכוב בהגעת אנשי הצוות של אל-על לשדה התעופה ככל הנראה בעקבות חוסר הערכות מתאים מול תנאי מזג אוויר, הוביל לעיכוב גדול ביציאת הטיסה לדרך. בעקבות כך התעורר חשש רב מהגעתה של הטיסה לישראל לפני השבת.

הדבר גרר חילופי דברים טעונים בין הנוסעים לאנשי הצוות לפני ההמראה ולאחריה.

בסופו של דבר הטיסה המריאה באיחור של למעלה משלוש שעות כאשר במהלכה נשאו הקברניט והדיילות, לטענת נוסעים במטוס, דברי שקר בכל הנוגע למסלול הטיסה ומועד הגעתה לארץ. הקברניט אף הצהיר כי בעקבות לוח הזמנים שהתעכב הוא קיבל אישור לטוס בנתיב מיוחד כך שהטיסה תגיע בוודאות לישראל לפני השבת.

כשעתיים לפני מועד הנחיתה המתוכנן הודיע לפתע הקברניט כי הטיסה תנחת באתונה על מנת לאפשר לנוסעים החרדים לשבות ביוון.

הנוסעים ההמומים קיבלו את הידיעה בהפתעה והמתח במטוס המשיך. הנוסעים החרדים שמחו כי יוכלו לשבות כהלכה אך הנושסעים שאינם שומרי שבת זעמו על העיכוב מאחר והתכוונו לטוס בטיסה ישירה אל בני המשפחה המחכים בארץ.

בסופו של דבר נחתה הטיסה אכן נחתה באתונה ושם שמרו הנוסעים את השבת בעזרת בית חב"ד המקומי ואלה שרצו המשיכו בטיסת המשך לישראל.

במקביל, על מנת לחפות על מחדלה של חברת אל על, כלי התקשורת בארץ התגייסו למסע הכפשות נגד הנוסעים החרדים בטענה שתקפו את אנשי צוות המטוס.

  | סרטון הפייק ניוז

שמועות רבות החלו לרוץ על כך שהנוסעים החרדים היכו דיילות ואף ניסו לפרוץ לתא הטייס.

גל ההכפשות המכוער הגיע לשיאו כאשר בחברת התקשורת 'ערוץ 10' לא התביישו ויצאו בסרטון פייק ניוז שקרי בו הולבשו לקטע סרט מהטיסה בו נראים נוסעים חרדים מזמרים שירי שבת, קולות צעקות ואלימות מילולית אשר התקיימו כביכול בין הנוסעים החרדים לדיילים.

כתב ישראל היום יהודה שלזינגר שהיה על הטיסה, ואף צילם את הסרטון שמאוחר יותר עוות על ידי ערוץ 10 פרסם את הדברים המלאים אותם ראה במו עינו ופרך את הטענות וההשמצות אותם השמיעו כלי התקשורת שהתגייסו להפוך את מחדל אל על למלחמת אחים.

"והנה העובדות. הטיסה הייתה אמורה להמריא ביום חמישי בערב. איחור של שעה וחצי לא הטריד מדי. שלג, קורה", פתח שלזינגר.

"אלא שעל המטוס נודעה הסיבה האמיתית לאיחור: הדיילות יצאו מאוחר לטיסה וצריך לחכות להן. אני לא מבין, כל הנוסעים ידעו שיש שלג וצריך להגיע מוקדם והדיילות לא?! אם אני הייתי מאחר היו מחכים גם לי?! ואז, אחרי שכבר הושיבו אותנו במטוס התחילו השקרים "הדיילות כבר פה", "כבר יוצאים", "אנחנו ראשונים בתור", "הפשרת קרח ונוסעים".

שלוש שעות כאלה במטוס סיפקו אינסוף סיפורי אלף לילה ולילה. נוסעים שביקשו לרדת סורבו והקברניט שניסה להרגיע את הרוחות הודיע בביטחון במערכת הכריזה: "מגיעים חצי שעה-שעה לפני השבת". נרשמה רגיעה", תיאר שלזינגר את הלך הרוח וזאת עוד בטרם ההמראה מניו יורק.  | כמה פופולרי 'להיכנס' בחרדים 

"שעתיים לפני הנחיתה מודיע הקברניט על תכנון חדש: את הדתיים מורידים באתונה, החילונים ימשיכו. אז ההתקוממות כבר הגיעה משני הצדדים - חרדים וחילונים יחדיו. איך צוות אל-על שיקר לנו במצח נחושה ומבלי להתבלבל? אך השקר הגדול בכולם ניטח בפניי רק כאשר יצאה השבת וראיתי את הזווית המסלפת של הקולגות שדיווחו.


כמה פופולרי להיכנס בחרדים, כמה רחוק הסיקור התקשורתי ההזוי מהסיפור האמיתי שהיה שם ב"טיסת השבת". כמה אל-על מתחייבת שבטיסתה נרגיש הכי בבית בעולם, וכמה אחרי טיסה כזו הרגשתי הכי רחוק מהבית שרק אפשר", כתב העיתונאי בזעם.

  | תביעת ענק נגד אל על

בתוך כך הבוקר (ג') פורסם כי הנוסעים החרדים בטיסה תובעים מהחברה לשלם פיצוי של 50 אלף שקלים לכל אחד מ־180 הנוסעים החרדים שהיו על המטוס, והחזר כספי של עלויות הטיסה לכל נוסע.

מלבד הפיצוי הכספי, דורשים הנוסעים הודעה פומבית מצד החברה על כך שלא היו כל גילויי אלימות מצד הנוסעים החרדים, ועל כך שהשמועות שהופצו לאחר הטיסה היו חסרות בסיס.

מהמכתב ששלחו עורכי הדין עולה כי הפגיעה בנוסעים המשיכה אף לאחר הנחיתה באתונה.  

נטען כי החברה הזמינה חדרים ל־53 נוסעים בלבד מתוך 180 שהיו על המטוס ונחתו באתונה: "חלק גדול מהנוסעים שנחתו באתונה נאלצו לישון על הרצפה. בנוסף לא סופק להם אוכל כשר 'גלאט' כפי שהזמינו".

  | ערוץ 10: תקלה טכנית בעריכה

בתגובה נמסר מאל על כי "אל על תקים ועדת בדיקה לאירועים בטיסה 002 מניו יורק ביום שישי, כדי להפיק לקחים ולמנוע הישנות מקרים דומים", דברי  מנכ"ל החברה, גונן אוסישקין.

 "נקלענו שלא בטובתנו לשיח מקטב ולחילופי האשמות בין איש לרעהו, בין ציבור לציבור. זה דבר הנוגד את עקרונותינו וערכינו כאזרחי המדינה וכמוביל הלאומי הנושא על זנב מטוסיו את דגל ישראל. אנו מצרים על כך. אנו מקבלים בהבנה כל ביקורת, גם כשהיא לא נעימה לנו. אל על היא כור ההיתוך של החברה הישראלית. בטיסותיה לוקחים חלק יחדיו כל אזרחי ישראל".

ערוץ עשר הגיבו לביקורת הרבה שעורר הסרטון השקרי שפרסמו ואמרו "לצערנו היתה תקלה טכנית בעריכת קטע הווידאו, מחר נפרסם בתוכנית התנצלות בשידור. הווידאו היה רק קטע קצר מתוך דיון ארוך באולפן שהיה מאוזן ומכבד כלפי כל הצדדים".

 

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון