בע"ה ג' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כמה הייתם מוכנים לשלם על שטרות מונופול?

שיטת "השקעה" מסוכנת מסתובבת בשוק. אל תפלו בפח

  • נדב רט
  • כ"ב חשון תשע"ט - 14:28 31/10/2018
גודל: א א א
צילום: אברהם שפירא
צילום: אברהם שפירא

בשבועות האחרונים קיבלנו פניות ממספר כיוונים בנוגע ל"השקעה" חדשה שמסתובבת בשוק (וכשאנחנו אומרים בשוק אנחנו מתכוונים שהיא חזקה מאד גם בעולם הדתי, בתוך קהילות, יישובים, וישיבות).

בהצעה החדשה אפשר ליהנות מרווחים פנטסטיים באמצעות השקעה בחברה שמחזיקה רשת חברתית שעתידה לעקוף את גוגל ופייסבוק בסיבוב תוך זמן קצר, מחזיקה עוד רשת אתרים רווחיים, מטבעות וירטואלים ועוד מוצרים וירטואלים שונים, ומייצרת למשקיעיה רווחים פנטסטיים.

נשמע טוב, איפה מצטרפים?

אז זהו, שכשאנחנו שומעים את הפרטים הראשוניים האלו, זה מספיק לנו כדי לדעת שכדאי להתחיל להיזהר...

וכשחופרים עוד קצת את האתר וההסברים של אותה חברה - קל מאד למצוא שם את כל הסימנים המחשידים:

מדובר בפירמידה של התקופה הנוכחית, וכרגיל, רבים חללים הפילה...

אז איך אנחנו יודעים שזו פירמידה, מה הבעיה עם פירמידות? ואולי בכל זאת אפשר לעשות מזה קצת כסף?

סימן ההיכר מספר אחד של פירמידות הוא...

האמת היא שקל מאד לזהות הצעות השקעה מסוג פירמידה. אלו סוגי ההשקעה היחידים בהם אתר החברה מלא בהסברים ארוכים מדוע זו לא פירמידה...

מעולם לא נתקלתי בהשקעה שאינה פירמידה שמסבירה באתר שלה שהיא לא פירמידה. רק פירמידות טורחות להסביר זאת באריכות, כך שהסברים אלו הופכים להיות סימן ההיכר מספר אחד.

פירמידות, להזכירכם, אסורות גם  מבחינה הלכתית וגם מבחינה חוקית (דוגמה כאן).

רגע, מה זו בכלל פירמידה?

ברשותכם, ניעזר בערך בויקיפידה (מומלץ לקרוא את הערך כולו):

"תרמית פירמידה הוא מודל עסקי שאינו מחזיק מעמד לאורך זמן, שעוסק בעיקר בתגמול כספי בתמורה לצירוף אנשים חדשים למשחק, בלא כל מוצר או שירות... רוב משחקי הפירמידה הם ניסיון להטעות צרכנים פוטנציאליים להשתתף בהונאות מורכבות אך לכאורה משכנעות וחסינות מפני תקלות. הרעיון הבסיסי מאחורי כל הונאה הוא שכל יחיד משלם רק פעם אחת, אך מקבל רווחים אקספוננציאליים מאנשים אחרים... המאפיין המרכזי של משחקי פירמידה הוא העובדה שלמוצר המוצע אין (או כמעט אין) ערך עצמי או שהוא נמכר במחיר שחורג ממחיר השוק הסביר."

(לעומת פירמידות יש מספר מוצרים שנמכרים באמצעות שיטת שיווק שנקראת "שיווק רב שכבתי". שיטה זו מאד דומה לפירמידה, ועם זאת - ישנן כמה חברות שמשווקות באופן זה ואינן פירמידות קלאסיות. לשם כך צריך לוודא שהמוצרים נמכרים במחירי שוק סבירים, ושאין חובה לרכוש מלאי גדול כדי להיכנס להיות משווק. אנחנו מציעים להיזהר ולהיות סקפטיים מאד גם כשמציעים לכם להיות משווקים של מוצרים בשיטה זו).

 

אז מה קורה בהצעה שמסתובבת היום בשוק?

 1. ה"מוצר" הכביכול חוקי שעומד בבסיס הפירמידה הוא רווחים באמצעות צפייה בפרסומות. עם זאת, למרות טענת החברה על רשת חברתית עניפה ששייכת לה - ניסינו למצוא את הרשת הזו ולא מצאנו...

2. אחרי שמשכנעים אתכם שההכנסות הן מפרסומות, מוסיפים שכדי לזרז את קצב הרווחים כדאי להכניס עוד חברים תחתיך לרשימה - ופה מתחילה הפירמידה...

3. אבל - בזה זה לא נגמר... נגיד שאתם נמצאים כבר תקופה מסויימת בתוך הפירמידה הזו, והרווחתם כמה שקלים. כיצד מושכים אותם כעת? העוקצים של השנים האחרונות נהנים מהשימוש במטבעות וירטואליים לטובת השלב הזה... וכך בעוד אתם מכניסים כסף אמיתי, כשאתם באים למשוך אותו מסתבר שאפשר לעשות זאת באמצעות המטבע הוירטואלי שבמקרה שייך לחברה...או במילים אחרות: הכנסתם שטרות אמיתיים, ובתמורה - תקבלו שטרות של מונופול... משתלם, אה?

4. (כמובן שיש בהונאה הזו רכיבים נוספים - אפשרות להיכנס עם סכום כסף קטן, ולאט-לאט מושכים את ה"משקיע" להכניס כסף גדול יותר, ניתן לראות במסד נתונים באתר איך הכסף שלכם "גדל" כל הזמן (למשוך אותו זה כאמור כבר סיפור אחר...), ותמונות וסרטונים מלאי עושר ואושר של בעלי החברה מהווים חלק מהקמפין...

5. בדיקה נוספת ומעמיקה יותר של הפירמידה הנוכחית הראתה שגם שותפים בה אותם אנשים שהיו שותפים בפירמידה הקודמת - "קיירוס" (שהסתיימה כך), והיא כמובן מזכירה לנו גם את אותה השקעה שמפניה הזהרנו בעבר.

בשורה התחתונה: רוב המשקיעים באותן חברות איבדו את כספם.

 

אז מה עושים?

אם כבר השקעתם - נסו למשוך מה שאפשר אם במקרה תצליחו. ועל השאר - וותרו... הפסיקו לעקוב, אל תנסו להציל את ההשקעה, והכי חשוב - אל תכניסו חברים נוספים!

ואם טרם השקעתם - מצוין! לעולם אל תתפתו ל"כסף קל", ולסיפור שלא עומד מאחוריו כלום.

הזמנו בעבר ואנחנו שבים ומזכירים זאת - מציעים לכם השקעה? אתם מוזמנים להתייעץ איתנו, בחינם, דרך המייל office@barakhass.co.il

אם נכיר אותה לטובה - נמליץ, אם נכיר לרעה - נזהיר, ואם לא נכיר - ננסה לבדוק עבורכם (או שנגיד שאין לנו פרטים נוספים). אל תשקיעו בלי שום חוו"ד מקצועית מראש!

 

ואנא – שתפו את הכתבה הזאת לחברים. הסיפור הזה מסתובב, וכדאי לעצור אותו לפני שאנשים נוספים יפסידו את כספם.

******

הכותב הוא יועץ ארגוני ותעסוקתי, ושותף ב'ברק ייעוץ והשקעות' barakhass.co.il.

לתגובות ושאלות: office@barakhass.co.il  

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד