בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מהי עצמאות כלכלית?

גם אתם חולמים להגיע לעצמאות כלכלית? גם אתם חולמים על יציאה ממירוץ העכברים? כך נראית עצמאות כלכלית אמיתית

  • ברק הס ייעוץ והשקעות | תוכן שיווקי
  • ט' אייר תשע"ט - 12:43 14/05/2019
גודל: א א א

הרבה מהאנשים העוסקים בהשקעות ונדל"ן כותבים בתקופה זו על עצמאות כלכלית. מסבירים לנו שאנחנו יכולים לצאת ממרוץ העכברים (=מצב בו לא צריך לעבוד בשביל להתפרנס, כי יש הכנסות אחרות שמגיעות גם בלי לעבוד), להגיע לעצמאות כלכלית (או "חופש כלכלי"), תהיה לנו הכנסה פאסיבית, לא נצטרך לעבוד, נוכל להרשות לעצמנו את מה ש"באמת" מגיע לנו, ועוד…

 אפשר להסתכל על זה אחרת…

 אז לא הצלחתי להתאפק, והתיישבתי לכתוב מה היא עצמאות כלכלית בעיניי:

עצמאות כלכלית היא קודם כל להשתחרר מהצורך לצאת ממרוץ העכברים. לדעת שהרבה כסף לא יעשה אותי מאושר, לכסף אין ערך בפני עצמו, וכשיוצאים מ"מרוץ העכברים" בסך הכל עוברים משאלה אחת ("איך אני יתפרנס?"), לשאלה אחרת, עמוקה יותר: מה אני רוצה לעשות בחיים? את השאלה הזו, אפשר לשאול כבר עכשיו, עוד לפני שיצאנו ממרוץ העכברים. שאלתי את השאלה הזו אנשים רבים, והתשובות שלהם הפתיעו אותם. נסו גם אתם.

וכמו במשל הידוע על הדג ואיש העסקים – במקרים רבים אנחנו יכולים לעשות כבר היום את מה שהיינו עושים לו היה לנו את כל הכסף שאנחנו צריכים.

עצמאות כלכלית היא לזכור ששופינג (ב-99% מהמקרים) לא עושה את האדם שמח לאורך זמן. הוא נותן בדרך כלל הנאה רגעית, וזהו.

עצמאות כלכלית היא להשתחרר מהצורך בהנאה הרגעית, הזמנית, שיש אחרי קניה של מוצר. לפני פסח רצינו לתת מתנה לעובדים. אחד הרעיונות היה מתקן ביתי לשווארמה. ברגע הראשון שראיתי את זה אמרתי: וואלה, מגניב. ואחרי רגע חשבתי: בטח זה משהו שמשתמשים בו פעם אחת, ואח"כ הוא שוכב בארון. הראיתי את הרעיון לבת שלי, והיא אמרה: "נחמד. בטח משתמשים בזה פעם אחת ואח"כ זה שוכב בארון"… גם אם זה נחמד, אני לא חייב לקנות את זה.

עצמאות כלכלית היא לדעת שאני לא "חייב" לקנות. גם אם לאחרים יש, וגם אם הקניה "מוצדקת". כבר שנה שאנחנו רוצים להחליף את הספה, ועוד לא עשינו את זה. ונחשו מה קרה? נכון, לא קרה כלום… כתבתי פעם שלפני שקונים משהו אנחנו עסוקים בלדמיין מה יקרה אם אני אקנה את המוצר הזה. אני מציע לכם גם מחשבה חלופית, לפני קניית המוצר: מה יקרה אם אני לא אקנה את זה?

עצמאות כלכלית היא להשתחרר מהמשוואה: אני יכול לקנות מה שאני רוצה = אני מאושר! אני לא מכיר מצווה להגיע למצב שבו אני יכול לקנות כל מה שאני רוצה.

עצמאות כלכלית היא להפסיק לחשוב ש"מגיע לי יותר", או ש"מגיע לי" בכלל. להשתחרר מהעמדה הנפשית שאני מסכן, וצריך לפצות על זה. מה שמגיע לי, יש לי. אם היה מגיע לי יותר – היה לי יותר. אם אני רוצה יותר ממה שיש לי – אני צריך לעבוד בשביל זה.

עצמאות כלכלית היא לדעת שהקב"ה זן ומפרנס לכל, גם לאלה שיש להם הכנסה פאסיבית, וגם לאלה שלא… הכנסה פאסיבית גבוהה לא באמת "מבטיחה" לי שיהיה לי כסף.

עצמאות כלכלית היא לפעול בעולם הזה לפי הכללים שלו, כפי שה' רוצה, ויחד עם זה לדעת שכל מה שמגיע אלי – מגיע מה'. להשתחרר מהתלות בכסף, ולהתחיל להיות תלוי בה'.

עצמאות כלכלית היא לא לשים את הכסף בראש סדרי העדיפויות. לדעת לוותר על כסף בשביל דברים חשובים יותר בשבילי.

עצמאות כלכלית היא להצליח לחיות מקצת כסף. כך אתם יותר משוחררים ועצמאיים. להשתחרר מהצורך להוציא יותר כסף ככל שיש לי יותר כסף.

עצמאות כלכלית היא להצליח לחיות מקצת כסף. כך אתם יותר משוחררים ועצמאיים. להשתחרר מהצורך להוציא יותר כסף ככל שיש לי יותר כסף.

רגע, זה לא הפוך ממה שאתם עושים?

ממש לא. עצמאות כלכלית היא גם לא לפחד מהעיסוק בכסף. לדעת שטיפול בכסף בצורה נכונה זה דבר חכם וטוב, וזה רצון ה'. ה' רוצה שנפעל בעולם הזה לפי הכללים שלו, נבצע את הפעולות הנדרשות, נשקיע, נטפל בפנסיה, לא נעצום עיניים. העיסוק בכסף לא נובע מחוסר אמונה, ולא כל עיסוק בכסף הוא תאוות בצע פסולה.

השליחות שלנו היא לעזור למשפחות לחסוך ולהרוויח כסף, בדרכים פשוטות יחסית, ומתוך ההסתכלות הזו. הקב"ה רוצה שנהיה עשירים, ונחייה ברווח ובנחת. החיים בעצמאות כלכלית כפי שתוארה לעיל, כאשר מצד אחד מטפלים בכסף ולא מזניחים אותו, ומצד שני שמים את הכסף במקומו הראוי (ולא במקום הראשון), מביאים לחיים נינוחים, עשירים בדעת וגם בכסף.

אנחנו לא נגד יציאה ממרוץ העכברים! יצירה של הכנסות פאסיביות תאפשר לנו במקרים רבים לעשות הרבה דברים טובים, אך תמיד חשוב לשמור על ההקשר הנכון.

בעזרת השם שנזכה כולנו לעצמאות כלכלית!

מסכימים? חולקים? אשמח לתגובות office@barakhass.co.il

מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו. להצטרפות לחצו כאן

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד