בע"ה ד' טבת תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חמישה דורות של גידול אתרוגים: "אתרוג זה הלב"

​טיפ לקונים, ריבת אתרוגים והרב שבכה על האתרוג. קצר ולעניין עם חגי קירשנבאום, הממשיך מסורת של 130 שנות אתרוגים בארץ ישראל

  • דוד אור שחר
  • י"ד תשרי תשפ"ב - 10:49 20/09/2021
גודל: א א א
(צילום: איתן אלחדז/TPS)
(צילום: איתן אלחדז/TPS)

חגי קירשנבאום,  נשוי לדבורה, אחות ראשית במחלקת טיפול נמרץ בהדסה עין כרם, מתגורר בחשמונאים.

אתרוגים –  אתרוג זה הלב. זה הכל. אני נולדתי לתוך זה. זה פרי שצריך המון המון תשומת לב ועשרות ידיים עובדות. אם אתה לא אומר לו בוקר טוב, הוא לא יתן את מה שאתה רוצה...

התחלה – אנחנו כבר חמש דורות בתחום. אני דור חמישי לעניין. עסקנו בזה רק בארץ ישראל. לפני  130 שנה החל עם זה סבא רבא של אבי ר' שמואל קירשנבאום בעיר יפו. אמנם הוא לא היה חקלאי אבל התעסק באתרוגים. אז היו לוקחים את האתרוגים על פרדות וחמורים ומוכרים אותם. כיום האתרוגים שלנו גדלים במושב ישרש ליד רמלה.

קונים מעניינים – סיפרו לי על הרב שמואל אוירבך זצ"ל שהקפיד לקנות מאיתנו, ושבמוצאי יום כיפור נתנו לו את האתרוג אחרי ההבדלה של הצום, והוא היה בוכה אחרי שקיבל את האתרוג 10 דקות שלמות בכי של שמחה. אתה רואה אצל גדולי ישראל שהאתרוג ממש משמח אותם. וכך אתה רואה שהוא קשור ללב.

סוכות – אני בא לכותל ורואה את האתרוגים בידיים של אנשים, איך אנשים מברכים עליהם וזה עושה לי טוב.

החקלאות בישראל-  היום לא קל להיות חקלאי בארץ. זה נהיה קשה מיום ליום. למרות שאתרוגים אפשר לומר שיש בהם גם שילוב של מה שנקרא יודאיקה, אז יותר קל אבל החקלאות עצמה הופכת להיות כמעט בלתי אפשרית.

רק גופים גדולים מצליחים לשרוד. מבחינת הוצאות מים ועובדים זה נהיה ממש חמור ונראה שישנה מן מדיניות שלא צריך חקלאים. רוצים להוריד את יוקר המחיה ולהביא הכל מחו"ל.  מספר החקלאים יורד בשנים האחרונות במאות אחוזים. עם זאת תחום האתרוגים נשאר יחסית מוגן. והביקוש דווקא מאוד מאוד גדל. המון יהודים מחו"ל מעדיפים אתרוגים מארץ ישראל.

זני אתרוגים -  אני מגדל את כל זני האתרוגים. יש הרבה סוגים כי כל אחד מחפש את האתרוג שהכי מוחזק כבלתי מורכב.

טיפ לקונים – האתרוג צריך להיות נקי כמו שהלב צריך להיות נקי. מישהו אמר שהארבעה מינים מכוונים כנגד העיניים, הפה, עמוד השדרה והלב. למה לא נגד האזנים משהו? ההסבר הוא שהשמיעה קשורה ללב. שהלב שומע רק דברים טובים.

העיסוק במצווה – צריך להתנהג בהתאם. זו מצווה שאין גבול בהידור שלה. תמיד אפשר למצוא אתרוג יפה. שאלתי לאחרונה את ר' אושר וייס על אתרוג מסויים אם הוא יפה. הוא ענה לי, מי כמוך יודע שאין גבול ליופי של אתרוג. תמיד יכול להיות יותר.

ריבת אתרוגים – הרבה אנשים אומרים שזה מסוכן מאוד בגלל החומרי הדברה. אני חושב שקצת מגזימים. אני לא רופא אבל בהחלט חושב שאם עושים ריבה כדי לטעום ממנה פעם אחת זה לא מסוכן. אף אחד לא אוכל ריבת אתרוגים על בסיס יומי.

טעם וריח – אני לא איש של ווארטים אבל בגדול האתרוג מכין אותנו ליום שבו טעם העץ וטעם הפרי יהיו שווים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד