בע"ה ט' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

טיול האברכים שהוליד את מותג ההדסים העולמי

​על ההדסים שהפכו למותג, עבודה עברית והתיישבות בגולן. מיכאל בן חורין נזכר בסיני וברב כהנא, ומתכונן לנוח בסוכות ולהודות לקב"ה בחג של החקלאים

  • דוד אור שחר
  • י"ג תשרי תשע"ט - 20:23 22/09/2018
גודל: א א א
בחירת הדסים (שירה הרשקופ/TPS)
בחירת הדסים (שירה הרשקופ/TPS)

מיכאל בן חורין, נשוי לאראלה. לשניים שנים עשר ילדים ועשרות נכדים בלי עין הרע, המפוזרים בכל הארץ מדרום הר חברון ועד לצפון הגולן.

נוב: היישוב נוב נמצא קודם כל על האתר של העיר נוב העתיקה מתקופת בית שני.

היישוב הוקם אחרי מלחמת יום כיפור. אני הגעתי לנוב אחרי מלחמת יוה"כ לפני 44 שנים. באתי לכאן על מנת ללמוד תורה בישיבת האידרא של הרב גורן שקמה כאן בנוסף לישיבת האידרא בירושלים.

הרב גורן זצ"ל הקים את הישיבה עם תחילת ההתיישבות הדתית בגולן כדי שבכל יישוב יישבו שלושה חבר'ה שישבו וילמדו תורה ואז יפיצו תורה ביישובים הסמוכים. מהכולל הזה יצאו רבנים חשובים כמו הרב בני אלון ז"ל, הרב יגאל קמינצקי, אביו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' הרב חיים, והרבה רבנים חשובים. אני אמנם למדתי כאן רבנות אבל נשארתי חקלאי.

רמת הגולן: מאז מלחמת יום הכיפורים הגבול עם סוריה היה הכי שקט בארץ. היה הסכם שלום שהחזיק פחות או יותר אבל אז התחיל איום פוליטי על ידי יצחק רבין שבשנת תשנ"ב רצה להעניק את הגולן לסורים והחל מאבק ממושך.

כאן אני חייב לומר שהיישוב נוב בכלל, ועבדכם הנאמן בפרט, היו בין ראשי הנאבקים נגד המזימה הזאת, ועלה בידנו ברוך ה' להשבית את המזימה והשבח לאל היום אנחנו יושבים על אדמתנו.  

סוכות של חקלאי: אני חקלאי, וחג סוכות חג האסיף הוא החג שלנו, של החקלאים שאוספים את היבול בעזרת ה' ומודים לקב"ה על רוב טובו וחסדיו מהשנה האחרונה.

אנחנו מתפללים שהשנה הבעל"ט תהא שנת עין טובה, ומתפללים על הגשם, מתפללים שהכל יתמלא, מאגרים, בורות המים. אנו מחכים שהגשם יבוא ויזרום בנחלים בצהלה רבה.

יש את תפילות ההושענות. יש לי גם גידולי זית לשמן ויש לי סביב זה הרבה תפילות שלא יישל הזית. יש הרבה מה להתפלל.

הדסים: הכל מתחיל מלימוד תורה. אנו חברי הכולל יצאנו באחד מימי בין הזמנים בשנת תשל"ו לטייל בנחלי הגולן ואז יצא לנו פתאום לגלות באחד הנחלים שיח הדס גדול.

 להפתעתנו הרבה ראינו שהם כשרים. אחד המאכרים מתוכנו הביא דוגמאות מהשיח המסוים לסוחרי הדסים והם נדהמו והתלהבו והזמינו המון. בעקבות כך בעצם בייתנו את ההדס הזה. במקום להגיע לוואדי הבאנו את הוואדי לנוב...

מותג עולמי: חיים באב"ד הוא שהתחיל עם זה ואנחנו הצטרפנו אליו כל אחד בחלקתו. הבאנו ייחורים למשתלות שהיו לנו פה, הרבינו אותם ושתלנו אותם בשדות שלנו, ואפשר לומר שככה הגיע לעולם הדס באורך חזו"א. כל זה בזכות לימוד התורה של מושב נוב. הדסי נוב הפך למותג עולמי שמגיע לכל העולם.

קונה מיוחד: יש כל מיני דמויות ורבנים חשובים. לא רוצה להתפאר בזה. אבל לאתר הקול היהודי אני מוכרח לומר כי אני זוכה לבקר אצל הרב יצחק גינזבורג שליט"א ולהביא לו מההדסים שלנו מידי שנה.

הדסים כשרים, על מה הדגש?: הדס צריך שלושה טפחים. טפח הוא לפי הגר"ח נאה שמונה סנטימטר ולפי החזו"א 9.7 סנטימטר. אז שלושה טפחים זה או 24 ס"מ או 29.1. לכן ההדסים הכשרים שיוצאים אצלנו ונקראים כשרים הם ההדסים המוגדרים רוב חזו"א שבהם אנחנו מקפידים שה15 ס"מ שלפני סיום ההדס שארכו שלושים ס"מ יהיו משולשים בתכלית. יש את המהודרים שהכל משולש לגמרי.

עבודה עברית: בעזרת ה' יתברך החקלאות שלי מבוססת אך ורק על עבודה עברית, ובהדסים נצרכים עשרות עובדים, אז יש לי בתי נופש שאני מביא אליהם את כל העובדים.

יש דירה של בנות, דירה של בנים, ורגל נוכרי לא דורכת לא בחלקה ולא ליד. רק יהודים.

עבודה עברית זה אורח חיים. אורח חיים של עבודה עם בני עמך. ישנה אווירה מאוד טובה בעבודה עם בני הנוער. אנחנו מאוד מתחברים, הם גם אוכלים יחד איתי והאווירה מאוד חיובית. לא רק פרנסה וכסף אלא פשוט אווירה טובה.

שמן זית: זה תחביב ולא פרנסה אבל השמן מאוד איכותי. כמובן בעבודה עברית. הנכדים שלי התארחו כאן בשבת וכבר שאלו אותי 'סבא מתי המסיק?', כי הם רוצים לבוא לעזור.

סיני: נאבקנו בסיני בזמנו, מהרגע שהסייען הנאצי אנוואר סאדאת הגיע לארץ בשנת תשל"ח. הרשע הזה, ישר ידעתי שהוא הולך לעשות פה מהומות בתוך עם ישראל.

הכל מפורט בספרי 'הבגידה בסיני' ששם סיפרתי הכל מכלי ראשון. הוא בא לישראל לא כדי לתת שלום אלא כדי לקבל את סיני שהובטחה לו כבר מראש על ידי מנחם בגין.

בגין ניסה להתמקח אתו ואני התחלתי להתנגד ברחובות. לאט לאט התחלתי להצטרף לאנשים, הקמנו את עצמונה וחצר אדר במהלך השנים ופעלנו שם גדולות ונצורות.

לצערנו המאבק לא צלח כי אנשי החבל לא התעקשו להישאר שם. הנאבקים היו אנשי גוש אמונים שבאו מבחוץ. היה שם מאבק נחוש ביותר שנמשך חצי שנה לפחות.

הרב כהנא:  הייתי חבר בתנועת כ"ך. היום עיננו הרואות איך שהרב כהנא צדק. בזמנו הרב כהנא כל הזמן היה אומר "הערבים של שכם מדאיגים אותנו? הערבים של אום אל פחם מדאיגים אותנו!". הם רוצים לחזור לאדמות שהם כביכול שלהם בכל רחבי הארץ ולהשתלט עליהן.

בזמנו כשהרב כהנא אמר את זה הוא היה קול קורא במדבר. היום אין אחד שלא מודע לשאיפה של הערבים לגרש אותנו מארץ ישראל.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד