בע"ה ב' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שמחת בית השואבה: "לרקוד ולשמוח והישועה תגיע"

אמן הקלרינט חיליק פרנק בראיון מיוחד לרגל חג הסוכות. מהי מוזיקה חסידית? מהן סגולות השמחה? ואפילו על צבע הגרביים שמבדיל בין חסידות זו לאחרת

  • דוד אור שחר
  • ט"ו תשרי תשע"ט - 20:05 24/09/2018
גודל: א א א
חיליק פרנק בשמחת בית השואבה (יהודה פרל)
חיליק פרנק בשמחת בית השואבה (יהודה פרל)

קצר ולעניין עם 'חיליק פרנק', תושב ירושלים ונגן קלרינט ותיק ומוכר בעולם היהודי.

מוזיקה חסידית: בשבילי מוזיקה חסידית זה הדבר הכי גבוה להתקשר איתו לעבודת הבורא, בכל מצב, הן במצבי שמחה, והן במצבי עצבות. כשאני אומר מוזיקה חסידית אני מתכוון כמובן למוזיקה שורשית שמגיעה ממקומות קדושים וטהורים.

סוכות: חג סוכות זה זמן שמחתנו בו אנחנו יכולים לחוש קצת ממה שהיה קורה בימים אלה בבית המקדש. במדרש כתוב שכל אחד היה יכול לחוש שם ברוח נבואה ולשאוב אותה. מעין זה אנחנו יכולים לשאוב על ידי שמחה על ידי זה ששמחים, ורוקדים, ומתרכזים, בעניין הזה של בית המקדש ועבודת ה'.

קלרינט: אם אתה שואל אותי, אני בתור קלרינטן, אומר שהחליל בבית המקדש, ככה כתוב, היה כעין קנה עם חורים. ככה מסבירים המפרשים. קולו היה ערב מאוד מאוד. החליל מכה לפני המזבח ויש לו קול חזק, הוא נותן את הטון. הקלרינט בשבילי מסמל את החליל. אני מרגיש שאני מנגן בו זה כעין הכאה לפני המזבח.

שמחת בית השואבה: זה זכר לשמחת בית השואבה שהייתה בבית המקדש. ושאבתם מים בששון ממעייני הישועה יש בזה כל כך הרבה עניינים אבל הדבר הפשוט ביותר שאדם יוצא לרקוד ולשמוח בשמחת בית השואבה זה מכשיר אותו להיות כלי ולקבל שפע ממעייני הישועה.

שמחת בית השואבה זה תמידי. כל  מה שה' עושה בעולם זה תמידי וחג הסוכות זה זמן ראוי לנצל אותו. אנשים מחפשים לעצמם סגולות, זה בארבעים יום פרק שירה, וזה בארבעים יום בכותל, וכל אלה דברים גדולים שחלילה וחס שאני מזלזל בהם אבל פעם בשנה שבוע אחד בשנה ה' אומר ושאבתם מים בששון ממעייני הישועה רק תבוא תרקוד תרים את הרגליים שלך ותשמח והישועה תגיע.

מירון: מירון זה רבי שמעון בר יוחאי. למירון בכלל ולרבי שמעון בפרט יש קשר גדול מאוד לכל העניין של ניגונים. בעניין של עולם שנה נפש אנחנו יודעים שהבעל שם טוב לימד שהכל מתחלק. כמו שיש חגים בזמן יש חגים בנפש וכמובן שרבי שמעון הוא בחינת הצדיק שממלא את העניין של החג בדרגת הנפש מצד השמחה. ולכן כתוב בזוהר, והדבר הזה קצת תמוה למי שלא מתמצא במושגי פנימיות "שלוש פעמים בשנה יראה כל זכורך את פני האדון ה' - דא רשב"י". זה בעצם מסמל את כל המהות של הצדיק. שהוא בחינת בית המקדש. ובמירון נמשכת רוחו של הצדיק וכל הצדיקים מהעולמות העליונים באים לשמוח שם ולכן המקום כל כך מיוחד.

מוסא ברלין:  מוסא הוא מורי ורבי למוזיקה בכלל ולקלרינט בפרט. באמת הוא יהודי מיוחד במינו הוא לימד אותי לא רק את תורת המוזיקה אלא גם תורת חסד, איך לעזור לזולת ולתת לכל אחד גם הרגשה טובה ועזרה. למדתי ממנו ענווה גדולה ועוד הרבה מידות טובות. למדתי המון ואני עדיין ממשיך ללמוד ממנו.

חרדים והציונות הדתית: אני קשור לעם ישראל. אותי פלגים כבר מזמן לא מעניינים. הכל גחמה אחת גדולה. ההבדל בין חסידות אחת לשנייה הוא רק בצבע הגרביים.

הרב יצחק גינזבורג: בשבילי הוא דמות משכמו ומעלה. זכיתי לעשות בקרבתו את הדיסק 'לך אמר ליבי' עם הלב והמעיין. ובהתוועדויות של י"ט כסלו אני זוכה להיות לידו כל שנה. וכך כל פעם שאני זוכה להיות לידו זו זכות מאוד מאוד מיוחדת. אני מתפלל שה' ישלח לו הרבה אריכות ימים. הוא משפיע המון טוב לעם ישראל בעצם היותו. קל וחומר מי שזוכה לשמוע ממנו תורה ולעבוד אתו אשרי חלקו.

ר' נחמן מברסלב: רבי נחמן הוא כל עולמי. אני חסיד ברסלב וכל העבודת ה' שלי קשורה ברבי נחמן. כל התורה וכל מה שאני נושם זה רבי נחמן. בגשמיות ורוחניות. כמובן שבשבילי חג הסוכות הוא שמחה כפולה ומכופלת כי ישנה ההילולא של רבי נחמן ואנחנו מתוועדים בהילולא ושמחים להתחזק ולהתחדש בדבריו הקדושים.

חסידות: זה הדבר הכי נפלא שקרה בשלוש מאות השנים האחרונות של עם ישראל. רבי נתן אומר בלקוטי הלכות שאילולי זה שהחסידות הגיעה אך ורק כדי להכניס אמונת צדיקים דיינו. כל יסוד האמונה סובב על הציר הזה של אמונת צדיקים. וזה באמת הפלא ופלא שאנחנו זוכים להאמין בצדיקים שבאו להמשיך את ה' יתברך בעולם ביתר גילוי וביתר שאת ולעשות רק טוב בעולם ולקרב את עם ישראל לאביהם שבשמיים. ולפי דעתי זה כל מה שבאה החסידות לעשות בעולם שנתקרב לקב"ה ונעשה את רצונו להידבק בו ולאהוב אותו וזה עניין של פלאי פלאות פלא הכי גדול שקרה בתקופה האחרונה. וזה באמת כנראה מה שמכין אותנו לקראת הגאולה. ככה הבעל שם טוב ראה את הדברים

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד