בע"ה ח' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אפס מסתננים בגבול – עשרות אלפי מסתננים דרך נתב"ג...

קרוב ל-200,000 זרים שוהים בישראל, חלקם מסתננים, חלקם עובדים באישור וחלקם תיירים – אך דו"ח הלמ"ס מגלה כי עשרות אלפי זרים הגיעו כתיירים ונשארו להשתקע בישראל

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' אב תשע"ט - 18:09 05/08/2019
גודל: א א א
נתב"ג. ארכיון (יהודה פרל)
נתב"ג. ארכיון (יהודה פרל)

ההתמודדות של יהודים רבים בישראל עם רבבות הזרים שהגירו או הסתננו ארצה, מעלים לשיח הציבורי במדינה את נושא הזהות היהודית ואת טובת אזרחי המדינה על פני זרים.

ציבור מסויים יגיד שוב ושוב כי בשמה של הנאורות והחמלה חובתה של המדינה היא לספק תנאים הולמים לכל אחד המבקש לגור בישראל, מנגד יאמרו אחרים כי פתיחת השערים הזו מהווה איום ממשי על זהותה היהודית של המדינה וכן פגיעה באזרחיה.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

הזרים השוהים בישראל כיום מתחלקים למספר קטגוריות. ישנם עובדים זרים המגעים תחת אישורי עבודה מסודרים מטעם רשות האוכלוסין, ישנם תיירים רבים המגיעים לבקר ולטייל בישראל וכמובן, לא מעט מסתננים ממדינות אפריקה.

אל התיירים והעובדים הזרים ניתן לצרף קטגוריה נוספת. אלו שהגיעו לישראל תחת אשרת עבודה או תיירות חוקית, אך נשארו בישראל למטרות עבודה גם לאחר שפג תוקף האשרה. אלה מתבססים בארץ וקובעים בה את מושבם, מה שמקשה מאוד את היכולת להשיבם לארצות מוצאם.

הדו"ח השנתי בנושא 'עובדים זרים שנכנסו מחו"ל', אותו פרסמה בימים האחרונים הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מביא מספר נתונים מעניינים הנוגעים לשהיית הזרים בישראל.

רק לאחרונה עלה הנושא לכותרות לאחר שרשות האוכלוסין וההגירה ביקשה להוציא מישראל מספר פיליפיניות אשר נישאו בישראל וילדו בה את ילדיהן. ארגוני שמאל רבים זעקו על ''העוול' וביקשו להשאירם בישראל.

מהדו"ח עולה כי נכון לסופה של השנה הלועזית 2018, היו בישראל 164,000 עובדים זרים מחו"ל שהגיעו לארץ תחת אישורי עבודה תיקניים. באותה העת, על פי הנתונים הרשומים, היו כאן 34 אלף מסתננים בלתי חוקיים.

יש לציין כי תוקף אשרת העבודה אותה מקבלים הזרים המהגרים ארצה, הינה ל-5 שנים. אלה שישארו כאן לאחר פרק הזמן הזה עוברים על החוק.

ואכן, בכל שנה נשארים בארץ מעבר לתוקף האשרה כ-5% עד 7% מכלל העובדים אשר תוקף האשרה שלהם פג. הללו נשארים בישראל באמתלאות שונות. יחידות של רשות האוכלוסין פועלות לסלקם.

   | גם התיירים נשארים בישראל ל'מטרות העבודה'

נתון מעניין נוסף המתפרסם בדו"ח הוא זרים המגיעים לישראל כתיירים אך נשארים כאן תחת הסיווג 'מטרות עבודה'. על פי האומדן, רוב התיירים שנשארו הינם מארצות בלתי מפותחות אשר בחרו בדרך זו כדי להישאר כאן ולהתפרנס.

77% מכלל התיירים הבלתי חוקיים הינם מרוסיה. 16% נוספים הגיעו ממדינות אחרות, בהן מספר מדינות דרום אמריקאיות.

מדובר בעשרות אלפי תיירים שכאלה, כאשר בשנה הלועזית החולפת עמד מספרם על 58 אלף נפש.

אי אפשר לסיים את הסקירה על הזרים בישראל בלי להזכיר את המתסננים האפריקאים. אלה שהגיעו ממדינות אפריקה, כמו אריתראה וסודן, והשתלטו על איזורים שלמים בישראל. המוכרים בהם אלו שכונות דרום תל אביב, הסובלות מפשיעה ופחד להתסובב ברחובות.

מתברר כי ההסתננות הרגלית דרך הגבולות פסקה לגמרי בשנה האחרונה, לפחות על פי הנתונים הרשמיים. לעומת זאת, 2,700 מסתננים מאפריקה עזבו את ישראל במהלך השנה האחרונה. כ-34,000 עוד שוהים בשכונות דרום תל אביב ובאיזורים רבים אחרים.

אך כאמור, אותם זרים המבקשים להגיע לישראל מצאו דרכים אחרות להגיע לישראל ועשרות אלפים זורמים לכאן דרך נתב"ג באישור זמני או כתיירים.

לפני ארבע שנים חשף העיתונאי ארא"ל סגל ברדיו גלי ישראל כי תושבים בדרום תל אביב הבחינו כי ישנו גידול משמעותי במספר הנשים האריתראיות הנמצאות בשכונות.

סג"ל חשף כי הסיבה לכך היא כי רבות מהמסתננות האריתראיות מגיעות לישראל דרך שדה התעופה. זאת מכיוון שאלה אינן חייבות בגיוס לצבא אריתראה, הן יוצאות מהמדינה ומגיעות לישראל בטיסה.

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


4 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד