בע"ה ז' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

'בלול מאש וממים' - רשמים מעורבים מעליה לרגל

  • הרב יוסי פלאי
  • כ"ט תשרי תשע"א - 14:40 07/10/2010
גודל: א א א
[caption id="attachment_565" align="alignleft" width="100%" caption="חג הסוכות בבית המקדש (מכון המקדש)"]חג הסוכות בבית המקדש (מכון המקדש)
במסגרת המשפחתית, אנחנו משתדלים לעלות בחג לירושלים, זכר לעליה לרגל, שנזכה...
בסוכות האחרון, עליתי להר הבית עם שלשה מילדי.
הבעיה עם ילדים, שהם יותר מדי ישרים ותמימים... עוד לא התרגלו למציאות העקומה ויש להם הרבה קושיות על מה שהם רואים: למה לכולם נותנים להיכנס בלי בעיות ורק אותנו מעכבים בכניסה? למה יש כאן כל כך הרבה ערבים, ומי אלו עם מכשירי הקשר ומבטי שנאה מיוחדים שנדבקים אלינו? למה צריך ללכת מהר ולא להתעכב, ואיך יכול להיות שאי אפשר להתפלל? ועוד ועוד שאלות שאני נאלץ לגרד חזק את הראש בכדי להשיב עליהן. ולעצמי אני מהרהר בפירוש האקטואלי לדברי התפילה "ואין אנחנו יכולים לעלות... מפני היד שנשתלחה במקדשך" – איזו יד?
דרך אגב, כאות הוקרה לעלייתנו להר, טרח השוטר בכניסה לרשום גם את השמות ומספרי תעודת הזהות של הילדים – בגילאי שש עד עשר!
נאלצתי לעמול הרבה כדי להסיח את דעת הילדים מהשועלים-על-שניים אשר ליוו אותנו מקרוב לאורך ביקורנו בהר, עד שהצלחנו לדבר קצת על שמחת בית השואבה, על רבן גמליאל שהיה מלהטט בלפידים, על המנורות שהאירו את שמי ירושלים, ועל ניסוך המים...
כשירדנו מההר, יכולנו לחזור ולשמוח עם המוני יהודים חגיגיים ברחבת הכותל המערבי. באמת משמח!
מאוחר יותר, ירדנו וביקרנו בעיר דוד. שוב משמח לראות יהודים במקום כזה, ושוב אי אפשר להתעלם מהמציאות הפחות-נעימה:
מתושבי המקום שמענו על מאורעות הזמן האחרון. על מדיניות הראש-הזעיר של המשטרה באזור; למשל, לפני ההתפרעות הצפויה של הערבים בערב החג, קבלו השוטרים הנחיות שלא לאבטח את מתחמי המגורים של היהודים. וכאשר יש קצת בעיות, פשוט סוגרים צירי-תנועה ליהודים. למה לטפל בבעיות ולפתור אותם אם אפשר פשוט לתת ליהודים לסבול בשקט?
ועוד סיפרו תושבי עיר דוד שבמוצאי החג נזרקו בקבוקי-תבערה על הכניסה למעין השילוח, וכאשר התברר שמטפי-הכיבוי אינם מספיקים לכבות את האש, נאלצו התושבים שחשו למקום לשאוב מים היישר מן המעיין ולהשתמש בהם לכיבוי השרפה.
זכו – "ושאבתם מים בששון ממעיני הישועה", באורות של אש לשאוב מים חיים מן השילוח לנסך בבית אלוקינו. לא זכו – שואבים מים לכבות אש אויב שיצאה ללהב ולהשמיד.
לא טוב רק להתלונן. אבל כן, חשוב לראות את חצי הכוס הריקה, כי עלינו מוטל למלא אותה!

הבהרה הלכתית: העליה להר הבית מותרת רק לאחר טהרה בטבילה כדין, ורק למקומות המותרים.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד