בע"ה כ"ה כסלו תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בתוך 8 חודשים: שני מעשי רצח ושני נסיונות רצח

תהילה נגר ומיכל חלימי הי"ד נרצחו, ושתי נשים נוספות נדקרו בידי ערבים עמם היו בקשר. יו"ר להב"ה: "להקים רשות לאומית למלחמה בהתבוללות"

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • י"ח אב תשע"ז - 17:33 10/08/2017
גודל: א א א
זירת הרצח של תהילה נגר זירת רצח. ארכיון דוברות המשטרה
זירת הרצח של תהילה נגר זירת רצח. ארכיון דוברות המשטרה

תופעת ההתבוללות, בפרט בין יהודיות לערבים, אינה מחזה חדש בישראל. לצד האיסור הדתי ובעיית הזהות היהודית, מתריעים ארגונים העוסקים בסוגיה שוב ושוב מפני תופעה של אלימות קשה המופנית מצד בני זוג ערבים לנשותיהם.

אולם למרות שלא מדובר בתופעה חדשה, ממעקב הקול היהודי עולה כי בחודשים האחרונים חלה עלייה חדה במקרי האלימות הקשים הקשורים בתופעה. בתוך שמונה חודשים בלבד דווח על שני מעשי רצח ושני ניסיונות לרצח של צעירות יהודים בידי בני זוגן הערבים, שלוש מהן היו בהיריון.

המקרה הראשון שאירע לפני שמונה חודשים היה רצח תהילה נגר הי"ד מקיבוץ גינוסר שבצפון, בידי ראיד רושרוש מהכפר מרר. בני משפחתה התלוננו למשטרה מספר שבועות קודם לרצח לאחר שתהילה התלוננה כי הוא היכה אותה, אולם הדבר לא מנע את הרצח.

לדבריהם עד למועד זה לא ידעו על הקשר בין השניים, ועל פי גרסת המשפחה רושרוש ניצל את מצוקתה הנפשית של תהילה. חקירה מאומצת של המשטרה הביאה לכתב אישום נגד הרוצח ופענוח צורת הרצח האכזרית.

ביום השואה אירע מקרה נוסף, הפעם בירושלים. ערבי מהכפר ענתא דקר וניסה לרצוח את בת זוגו, יהודיה שהתגרשה מבעלה ואם לשלושה ילדים.

האשה היתה בהיריון, ומכתב האישום עולה כי לאחר צפירת יום השואה התפתח בין השניים ויכוח אודות קריאת שמו של הילד, ואז דקר אותה הגבר הערבי ונמלט מחדר המלון בו שהו.

הוא נעצר בידי המשטרה והוגש נגדו כתב אישום, והאשה פונתה במצב בינוני למרכז הרפואי שערי צדק שם יילדו אותה הרופאים כאשר לתינוק נגרם נזק מאחת הדקירות.

לפני כחודשיים נרצחה מיכל חלימי הי"ד, תושבת הישוב אדם, בידי צעיר ערבי משכם עמו היתה בקשר. בני משפחתה האשימו את המשטרה במחדל לאחר שדיווחו על היעדרותה והחשש מפני מעורבות של אותו צעיר ערבי במעשה, אך לדבריהם השוטרים דחו אותם וזלזלו בתלונתם.

רק כעבור למעלה מחודש ימים ולאחר שנעצר ונחקר הרוצח, אותה גופתה בחולות חולון, סמוך לפארק המים "ימית 2000" שם עבד הרוצח. המשטרה והפרקליטות סברו כי מדובר באירוע פלילי אולם בני משפחתה של חלימי ובעלה אהרון טוענים כי מדובר ברצח לאומני. הרוצח עצמו טען בבית המשפט כי רצה לחטוף אותה ולשחרר מחבלים כלואים, ובהמשך דווח כי אחיו הינו מחבל הכלוא בישראל.

לפני כחודש אירע מקרה נוסף של ניסיון לרצח כאשר צעיר ערבי כבן 23 מנצרת דקר את בת זוגו, צעירה יהודיה כבת 18 מטבריה שהיתה בהיריון. הצעירה פונתה למרכז הרפואי העמק במצב בינוני, ואילו הדוקר נמלט מהמקום ונעצר רק אחרי שבועיים בהם הסתתר מהמשטרה.

להקים רשות למלחמה בהתבוללות

לפני כעשור אירעו שני מקרים דומים נוספים בהפרש של כשנה זה מזה. מיקה (דבבה) טגפאו, נערה מהקהילה האתיופית בקרית גת נרצחה וגופתה נשרפה בידי שני בדואים אותם פגשה במועדון באשדוד. על פי החשד הרצח בוצע בידי ידידים של חברה הבדואי על רקע רצונה לעזוב אותו.

כשנה לאחר מכן נחטפה ונרצחה ולנטינה דומבייב בידי חברה עיאד שאמי לאחר שביקש לעזוב אותו יחד עם בנם הקטן. שאמי הואשם כי יחד עם חברתו חטף את דומבייב וחברתה ורצח אותה. החברה הצליחה להימלט מרכב החוטפים.

"מדובר במקרים ידועים מראש", אומר לקול היהודי יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין הפועל שנים רבות למניעת התבוללות. "אנחנו נלחמים בתופעות האלו כל הזמן ואני קורא למשטרה ולרשויות המדינה להתעשת ולהקים רשות ארצית למלחמה בהתבוללות". גופשטיים מספר כי בעקבות פרסום הרצח של מיכל חלימי חל גידול בשבוע האחרון בפניות שהתקבלו בארגון. 

אחד הפעילים המרכזיים כנגד ההתבוללות ומי שכונה 'הקוסם' של ארגון להב"ה סיפר לקול היהודי כי קיבל 308 מקרים חדשים מאז ראש השנה. לדבריו גם ברגעים אלו ישנם מקרים אותם הוא מכיר ומלווה של צעירות שנמצאות אצל עבריינים ערבים ונתונות בסכנת חיים ממשית, אלא שעד שלא יתלוננו המשטרה לא תעשה דבר, והללו מפחדות להתלונן. 

כדוגמה הוא מביא שני מקרים. האחד של צעירה מבית קשה שהצליח לחלץ אחרי מספר חודשים באחד הערים הערביות באזור מרכז הארץ. הצעירה הובלה לביתו של צעיר ערבי אותו פגשה במועדון, וכאשר חברתה שחשה שהצעירה בסכנה התקשרה למשטרה, הגיעו שוטרים לבית אך הצעירה, שלדבריה חששה מאותו ערבי, אמרה לשוטרים כי היא מעוניינת להישאר במקום והללו עזבו את הבית. רק כעבור מספר חודשים ולאחר שנכנסה להיריון הצליחה לעזוב את המקום.

מקרה נוסף שנמצא בטיפול בימים אלו הוא של צעירה שעזבה עבריין ערבי מאזור המרכז אך חזרה אליו מתוך פחד כעבור מספר ימים. "מדובר במקרה שיכול להסתיים לצערי כמו בסיפור של מיכל חלימי, אבל כל עוד היא לא תגיש תלונה המשטרה לא תתערב לצערינו", הוא מסביר.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד