בע"ה ז' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

היום לפני 17 שנה: שישה חיילים נהרגו בקרב בקבר יוסף

היום לפני 17 שנה נהרגו בקרב על קרב יוסף שישה חיילי חרוב. הקרבות פרצו בעקבות פתיחת מנהרות הכותל. החיילים, שעשו את דרכם לחלץ כח צבאי שנלכד בקבר מוקף בידי מאות פורעים, נפגעו מירי ונהרגו בכניסה לשכם

  • י"ג תשרי תשע"ד - 17:01 17/09/2013
גודל: א א א
היום לפני 17 שנה נהרגו בקרב על קרב יוסף שישה חיילי חרוב. הקרבות פרצו בעקבות פתיחת מנהרות הכותל. החיילים, שעשו את דרכם לחלץ כח צבאי שנלכד בקבר מוקף בידי מאות פורעים, נפגעו מירי ונהרגו בכניסה לשכם
[caption id="attachment_74838" align="aligncenter" width="450"]קבר יוסף בוער (אתר שכם) קבר יוסף בוער (אתר שכם)
 
משפחות ששת חיילי חרוב שנהרגו בעת הקרב על קבר יוסף בזמן "מהומות מנהרות הכותל", עלו היום לקברי יקירהן. איתמר סודאי, בני ביטון, ניר ברזסקי , מיכאל דדוש, אורי בן-טוב וארז שרעבי הי"ד, חיילי חרוב, נהרגו מאש מחבלים ערבים בעת שנכנסו לשכם בכדי לחלץ כח קטן של מג"ב וצבא שהיה לכוד במתחם הקבר.
במוצאי יום כיפור תשנ"ז הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על פתיחת מנהרות הכותל. הוואקף זעם וערפאת ימ"ש ניצל את הנושא לפתיחת מהומות אלימות. הוא נשא נאום הסתה וקרא לערבים לצאת "להרוג ולהיהרג".
קרבות פרצו תחילה ברצועת עזה וחברון והתפשטו לשאר איזור יהודה ושמרון. ביום השני ללחימה פתחו בהתקפה גם ערביי שכם. על אף שברור לכל כי קבר יוסף, שהיה מובלעת בשליטה ישראלית בתוך שכם, יהיה יעד מתבקש להתקפה, לא נערך צה"ל כראוי ולא הציב במקום תגבורת לוחמים. מאות ערבים החלו להסתער על מתחם הקבר ולתקוף אותו באמצעות ידוי אבנים, בקבוקי תבערה ואף ירי. לוחמי מג"ב שנכנסו לקבר הצליחו דווקא להשתלט על האיזור, תפסו עמדות על הגגות והשיבו אש.
תקופה קצרה קודם לכן פורקה חטיבת שכם, ומח"ט אפרים קיבל לידיו פיקוד על כל איזור השומרון. כשפרצו המהומות, נתקל בעומס אדיר כאשר במקביל היה צריך לפעול בקלקיליה, טול כרם, ושכם. המח"ט עשה את דרכו לעבר צומת הכניסה לשכם, נכנס עם כח צבאי קטן למתחם הקבר, ופתח בשיחות עם ה"שוטרים הפלסטינים", בנסיון להרגיע את הרוחות.
השו"פים ביקשו מהמח"ט כי יכניס אל תוך מתחם הקבר את כל הכוחות, והם ישמרו על הג'יפים וידאגו לפזר את המתפרעים. המח"ט נפל בפח והסכים להצעה. לוחמי המג"ב עזבו את העמדות האסטרטגיות שתפסו וכלל הכוחות נכנסו אל תוך מתחם הקבר עצמו כשהג'יפים נשארים מחוצה לו.
בשלב זה ניתן האות והמהומות גברו. מאות הערבים העלו באש את הג'יפים ושרפו ובזזו את מתחם הישיבה. בנוסף כרתו הפורעים את עץ התות העתיק שהיה בכניסה לקבר. בקבר עצמו שהו כארבעים לוחמים שכעת כמעט ולא יכלו לעשות דבר.
[caption id="attachment_74839" align="aligncenter" width="446"]ששת חיילי חרוב הי''ד שנהרגו בשכם ששת חיילי חרוב הי''ד שנהרגו בשכם
המח"ט הזעיק כוחות נוספים, וחיילי הגדוד החדש "חרוב", נערכו לכניסה לעיר. החיילים עלו על נגמ"שים פתוחים ויצאו בשיירה אל תוך העיר. אולם כשהגיעו לבתים הראשונים נפתחה לעברם אש תופת. ששת החיילים, שהיו חשופים בנגמ"שים הפתוחים, נהרגו ונוספים נפצעו.
בהמשך היום צה"ל העלה טנקים מהבקעה ואיים לכבוש את שכם. בסופו של דבר לאחר מגעים עם ג'יבריל רג'וב, הפסיקה ה"רשות הפלסטינית" את המהומות. בקרבות שפרצו בשאר רחבי הארץ נהרגו 11 לוחמים נוספים.
הלקחים מהאירוע לא הופקו ובשנת תשס"א כשפרצה אינתיפאדת "אל אקצא", הופקרו במתחם הקבר קומץ שוטרי מג"ב, לחסדי ה"שוטרים הפלסטינים". לוחם המג"ב מדחת יוסוף דימם במשך שעות למוות, ובסופו של דבר ננטש הקבר בידי מדינת ישראל ומופקר עד היום לחסדי המרצחים.
 
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד