בע"ה י"א אדר תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"הכי שמחים הם הפושעים"

היום, חל יום ההילולא של הרב הצדיק רבי מאיר מארים זצ"ל מסלונים, שכבר בגיל 15 מונה לרב בעיירה בפולין והיה ידוע ברוח הקדוש. לפניכם מעט מקורות חייו ושני סיפורים נאים לכבוד יום הפטירה

  • יהודה פרל
  • י' חשון תשע"ד - 16:38 14/10/2013
גודל: א א א

היום, חל יום ההילולא של הרב הצדיק רבי מאיר מארים זצ"ל מסלונים, שכבר בגיל 15 מונה לרב בעיירה בפולין והיה ידוע ברוח הקדוש. לפניכם מעט מקורות חייו ושני סיפורים נאים לכבוד יום הפטירה

\
r\n[caption id="attachment_76514" align="aligncenter" width="467"]סיפורי צדיקים (חב"דפדיה) סיפורי צדיקים (חב"דפדיה)

היום, י' מרחשוון, הוא יום ההילולא של 'הרב הצדיק' רבי מאיר מארים שאפיט זצ"ל שהיה מתלמידיו החשובים של רבי משה פאלייר מקוברין וחסיד סלונים. (שכך סדר השתלשלות חסידות סלונים קרלין-לעכאוויטש-קאברין ולבסוף סלונים).

רבי מארים היה עילוי גדול ובעודו ילד כבר ניכרה עליו פקחותו, היה בקי בגמרא ופוסקים, עד שבגיל 15 כבר מונה לכהן כרב העיר מייצ'ט הסמוכה לסלונים. יומיים לאחר שנתמנה לרב הקהילה, מרוב אהבתו לתלמידיו, מסופר כי כבר הכיר כל אחד ואחד מתלמידיו לפי פסיעותיו.

מסופר על רבי מארים, שהיה בעל רוח הקודש וכינו אותו 'הרב צדיק', תואר שהיה יקר מאוד בימים הללו. עוד מסופר על 'הרב הצדיק' שבעת תפילתו היה מתעלף מרוב דבקותו. רבי מארים שנא את הגאווה ונודע בצניעותו, פעל ישועות ורבים הגיעו לבקש שיתפלל עבורם.

רבי מארים היה רב של קהילות שונות בפולין: ווישנובה, יקובושטאדט, שווינצין ולבסוף הגיע לקוברין. חיבר את הספרים 'ניר', פירוש על מסכתות מסדר נשים בתלמוד הירושלמי וספר 'ללאת' המורכב משני קונטרסים, האחד מראה מקומות מתלמוד ירושלמי לבבלי והשני מירושלמי לירושלמי.

לפני 141 שנה, בשנת ה'תרל"ג, נצטווה רבי מארים להעיד עדות שקר לטובת יהודי ולאחר שהתפלל והתחנן לה' שיקרב את קיצו על מנת שלא יוציא דבר שקר מפיו, השיב הצדיק את נשמתו ליוצרה, י' בחשוון ה'תרל"ג ונקבר בעיירה בלארוס.

לכבוד ההילולא, נביא לפניכם שני סיפורים שסיפר אמש הרב יצחק גינזבורג שליט"א, בערב ההילולא.

\
r\n[caption id="attachment_76519" align="alignleft" width="210"]ספר 'ניר' של רבי מאיר מארים מסלונים זצ"ל על התלמוד הירושלמי ספר 'ניר' של רבי מאיר מארים מסלונים זצ"ל על התלמוד הירושלמי

להפוך את הטענות בדין

פעם אחת נכנסו שני אנשים, אב ובן, לדון דין תורה לפני רבי מאיר מארים זכר צדיק לברכה, כשהיה עוד רב צעיר, ופרסו את טענותיהם לפניו.

לבן היתה חנות שלא הצליחה כל כך ובה העסיק את אביו. בגדו ש האב נקרע, ולטענתו הדבר לא עושה רושם טוב על הלקוחות וחובה על בנו לתפור לו בגד חדש. לעומת זאת טען הבן, כי החנות כושלת, יש רק הפסדים ואין רווחים כלל ואין ביכולתו לתפור לאביו בגד חדש.

רבי מארים חשב לרגע ואמר להם לחזור למחרת, אך דבר אחד ביקש מהם, שכשיבואו שוב לפניו, כל אחד יהפוך את טענתו, האב יטען את טענת הבן והבן יטען את טענת האב.

למחרת, הזמין רבי מארים לדין התורה כמה גבירים עשירים מהעיירה שיהיו נוכחים בדין. לפניהם הגיעו האב והבן ושטחו את טענותיהם בשנית, רק שהפעם עשו זאת הפוך. הבן סיפר שאבא שלו הולך עם בגד קרוע והוא חייב לתפור לו, ומנגד טען האב כי החנות כושלת בהכנסות ואין לבנו כסף כעת לתפור לו בגד חדש ולכן בנו לא מחויב בזה. שמע הרב את טענותיהם ההפוכות, פנה לגבירים שהזמין ואמר להם כי הוא פוסק שהם אלו שיתפרו לאב בגד חדש, וכך היה.

"הכי שמחים הם הפושעים"

ערב יום כיפור אחד בעיירה קאברין שבפולין, יהודי אחד שהיה מחשובי הקהילה, אך היה מתנגד לתנועת חסידות, רצה לראות מה הרב, שהוא חסיד, עושה בערב היום הקדוש ביותר בשנה. כאשר הגיע לרבי מארים הוא ראה אותו שמח מאוד. אותו יהודי, ניגש לרבי מארים ושאל בתמיהה "ערב יום כיפור היום, היום הכי רציני בשנה מתקרב, יום הדין, ושמחה מה זו עושה?!"

ענה לו רבי מארים, "אמשול לך משל למה הדבר דומה. למלך גדול שיום בהיר אחד הוציא כרוז בכל חלקי מדינתו, בו הוא מודיע כי מחר הוא מתכנן למחול לכל הפשעים של כל הפושעים במדינה שלו". "כזה דבר הוא חידוש נפלא", המשיך רבי מארים והפנה שאלה בחזרה, "מי הכי שמח מהכרוז הזה?" ותיכף ענה, "הכי שמחים הם הפושעים, והכי-הכי שמח הוא הפושע הכי גדול"...

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון