בע"ה כ"ח כסלו תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חשיפה: במימון משרד התרבות: מופע לחיזוק "הזהות הפלסטינית"

חשיפת הקול היהודי: משרד התרבות תיקצב מופע להקת מחול מעין מאהל שמטרתה "שמירה על הזהות הפלסטינית"

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • כ"ו סיון תשפ"ג - 11:13 15/06/2023
גודל: א א א
"שימור זהות פלסטינית". המודעה על המופע (צילום מסך
"שימור זהות פלסטינית". המודעה על המופע (צילום מסך

בתוך מתנ"ס בעיר נוף הגליל ובמימון משרד התרבות התקיימו מופעים שמטרתם "שימור זהות פלסטינית", כשבמקום נוכח ראש מועצת עין מאהל, שאך לפני מספר ימים ניסה לטעון שההזדהות ה"פלסטינית" והתכנים הלאומניים הקיצוניים שהופיעו באתר המועצה אינם משקפים את גישת המועצה.

מדובר בשני אירועים שונים שקיימה להקת פולקלור מעין מאהל -"אל-ערוב - עין מאהלווי", שמטרתה המוצהרת כפי שהיא מציגה את עצמה הוא "שימור זהות פלסטינית". הלהקה מעלה מופעים שונים בנושאי "זהות ומורשת פלסטינית" ובין השאר השתתפה בפסטיבל מורשת בינלאומי שהתקיים במונטנגרו, שם ייצגה את "המורשת הפלסטינית". לדברי מנהל הלהקה, ג'מאל חביב-אללה, ההשתתפות נועדה להביע את הזהות הקולקטיבית הפלסטינית, בתמיכת ובסיוע יו"ר המועצה אחמד חביב-אללה, חברי המועצה ומנהל מחלקת הנוער. הלהקה הופיעה גם בפסטיבל מוזיקה בטורקיה כמייצגת "פלסטין" עם דגלי אש"ף.

במהלך האירועים חברי הלהקה רקדו על בימת מתנ"ס ברקוביץ' שבנוף הגליל בין השאר לצלילי השיר "חזקו זה את זה אנשי -פלסטין", שיר שהפך בשנה האחרונה לסמל של אחדות "העם הפלסטיני", והתקווה הערבית ל"שיבה" של אלו שנמלטו וגורשו מהארץ במלחמת העצמאות.

מה שכלי התקשורת לא מספרים לכם - הצטרפו עכשיו לעדכונים מהקול היהודי>>

המופעים מבוססים על פעילות הלהקה עם בני הנוער בעין מאהל, תחת חסותה ומימונה של המועצה המקומית כאשר כאמור ראש המועצה בעצמו הגיע לפחות באחד מהאירועים ואף עלה אל הבמה יחד עם חברי הלהקה.

בעיריית נוף הגליל נדהמו מפנייתינו לגבי קיום האירוע במתנ"ס בתוך העיר, שכן כלל לא ידעו על קיומו של  המופע ובמתנ"ס הסבירו כי ראו שמדובר באירוע במימון משרד התרבות ולכן סמכו על כך שמדובר בתוכן ראוי.

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "מדובר ביוצר אשר זכה בתקציב בשנת 2022 מטעם הקרן ליוצרים עצמאיים, אשר הינה קרן בלתי תלויה. למשרד התרבות והספורט אין כל סמכות להתערב בתכנים".

ראש המועצה משקר למשרד הפנים

נזכיר כי בתחילת השבוע חשפנו בקול היהודי כי אתר האינטרנט של מועצת עין מאהל מלא בתוכן לאומני קיצוני, מתאר את המועצה כמועצה בפלסטין ואת נוף הגליל כפרויקט התנחלות קולוניאליסטי, ומנציח את השהידים של הכפר שנהרגו בידי "הכנופיות הציוניות", קרי: לוחמי גדוד ברק של חטיבת גולני במלחמת העצמאות.

בתגובה לפרסום משרד הפנים הודיע במכתב מטעם המנכ"ל רונן פרץ על עצירת התקציבים וכל התנהלות של עובדי ומנהלי המשרד אל מול המועצה עד להודעה חדשה. בעקבות כך שלח ראש מועצת עין מאהל מכתב בו התנצל בפני משרד הפנים ואף הגיע לבקר במשרד הפנים.

אכן, מדובר בתכנים מטרידים ומזעזעים... אך תכנים אלו הוזנו מתוך טעות ושגגה שאינם משקפים השקפת עולמה של המועצה המקומית", כתב ראש המועצה שהוסיף וטען כי "הרשות המקומית גאה בהשתייכותה למדינה, ... לא היתה שום כוונה לפגוע ברגשות תושבי המדינה"...

אולם כפי הנראה מכתב התנצלות לאחר עצירת תקציבים לחוד, ומציאות לחוד, וגישתם הלאומנית של מובילי הדרך בעין מאהל אינה אנקדוטה של פרסום באתר.

התססה בזמן "שומר חומות"

בנוסף להשתתפות ראש המועצה במופע שכל עניינו "זהות פלסטינית", חשפנו השבוע כי השתתף גם ביום "מורשת פלסטינית" בתיכון הטכנולוגי של רשת "נעמת" שבעין מאהל. במסגרת הפעילות, התלמידים למדו על כפרי הגליל הערבים שהיו בגליל לפני קום המדינה שאל אדמותיהם הם מבקשים לשוב, וכן הרכיבו פאזל של "מפת פלסטין הערבית", מפה המציגה את ארץ ישראל כולה כפלסטינית מן הים עד הנהר ללא זכות קיום לישראל.

עוד נחשף כי בימי "שומר החומות" פרסם ראש המועצה אחמד חביב אללה הצהרה המגנה את "המתקפות על מסגד אל אקצה ושייח ג'ראח" וקריאה לעולם הערבי והקהילה הבינלאומית לשמור על הזכות הבלעדית של מוסלמים באל-אקצה.

הוא ציין בפוסט כי אנשי עין-מאהל מקפידים להוציא אוטובוס מדי יום להר הבית, "בפיקוח ועדות הצדקה בכפר על מנת לחזק ולהגן עליו".

מודעה אחרת קראה להפגין בכניסה לכפר, שם התקיימו התפרעויות. לאחר האירועים התארגן בכפר צוות עורכי דין להגנה על הצעירים שעלולים להיעצר. בכפר גם מתקיימות צעדות אל-פיטר משמעותיות עם דגלי התנועה האסלאמית, כשבאחרונה שבהן השתתף גם ראש המועצה.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 45 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד