בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מספר 3 ברע"מ מסביר: נזהרים כשאנו מדברים עם עיתונאים יהודים

לאחר שמנסור עבאס כינה את המחבלים בכלא כ"מחבלים", יצא בזמנו ח"כ טהאה בהבהרה בשפה הערבית: "ח"כ עבאס חושב שהם אסירי חופש ומסייע להם". עוד מסביר כי המושגים של "הצד הציוני" שונים משלהם וכי טרוריסט הוא זה המציב מחסומים

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד אייר תשפ"א - 08:38 26/04/2021
גודל: א א א
ח"כ טאהה בשפה הערבית
ח"כ טאהה בשפה הערבית

טרם ברורה זהותה של הממשלה הבאה ומי מבין ראשי המפלגות יצליח להקים כזו, אולם השיח סביב האפשרות לחיבור או תמיכה מטעם מפלגת רע"מ בראשות ח"כ מנסור עבאס, ממשיך לצבור תאוצה.

פורסם מספר פעמים בקול היהודי כיצד מדברים חברי הכנסת הערבית מול מצבעיהם הערבים בשפה הערבית, לפעמים בניגוד מוחלט לדבריהם בעברית כלפי הציבור היהודי בישראל.

בראיון שהעניק יו"ר רע"מ ד"ר מנסור עבאס לעיתונאי חדשות 12 עמית סגל לפני מספר חודשים, אמר עבאס כי הוא "לא חיבק מחבלים". העובדה כי עבאס השתמש בביטוי "מחבלים" עוררה שיח כביכול עבאס מתנגד לפעילות טרור.

אולם בראיון שהעניק ח"כ וליד טהאה, מספר 3 במפלגתו של עבאס, לערוץ הטלוויזיה הלה-טי-וי בעברית, ביקש להבהיר כי אין כוונתו של עבאס נגד אותם מחבלים. "הם אסירי חופש", אמר.

הראיון פורסם בשפה הערבית, בה כאמור מדברים חברי הכנסת הערבים פעמות רבות בצורה שונה מזו שהם מדברים בעברית. בראיון הזה מבהיר ח"כ טהאה כי על חברי הכנסת הערבים להיזהר מ"ההגדרות והמושגים של העיתונאים היהודים".

הורד את האפליקציה של הקול היהודי 

כך למשל, ח"כ טהאה מגדיר טרוריסט כמי שמציב מחסומים בין כפרים ערביים, ואילו את המחבלים בבתי הכלא שרצחו יהודים וביצעו פעולות טרור שונות, מגדיר ח"כ טהאה כ"אסירי חופש ואסירים אידאולוגיים".

הקול היהודי תרגם את הראיון עבור דוברי העברית, והנה הוא לפניכם.

הוידאו המלא להורדה בערוץ הטלגרם של הקול היהודי >>

בילאל, מראיין בטלוויזיה הלה-טי-וי: "כעת אל הצהרותיו של מנסור עבאס. בטוח הבחנתם בהצהרות שלהן הייתה השפעה גדולה, הצהרות שהיו בערוץ 12 עם העיתונאי עמית סגל במהלך הראיון, אני צפיתי בקטע מהראיון. שאלתי אליך, וזאת שאלה המצויה כעת במגזר הערבי פה בארץ, האם אתה מאמין, חבר הכנסת ווליד טהאה, שהמעידות והנפילות של חבר הכנסת הדוקטור מנסור עבאס, חוזרות על עצמן בזמן קצר?".

ח"כ טהאה: "עבאס סובר שהאסירים בכלא הם אסירי מצפון"

וח"כ וליד טהאה: אני אענה, אחי בילאל, בנושא ד"ר מנסור והשימוש שלו באותו מנוח בו השתמש העיתונאי הזה, אך לפני זה אני רוצה לומר לך את האמת, כל מי שהשתמש בסוגיות ההצהרות של דוקטור מנסור עבאס באותו האופן שהשתמש בו העיתונאי ההוא, כל מי שהשתמש בנושא זה כדי להסית נגד ד"ר מנסור עבאס יודע שהוא נלחם באדם ישר, צנוע, פטריוטי, שמאמין שהאסירים בבתי הכלא הם אסירי חופש, ולמרות שהם יודעים זאת, הם לא מוצאים דרך אחרת לתקוף את האיש הזה מלבד השימוש בכך שלכאורה המושגים של התקשורת העברית מקובלים על הדוקטור מנסור עבאס".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >>

"אני אגיד לך", ממשיך ח"כ טהאה, "הלוואי שהדוקטור לא היה משתמש באותו מושג שבו השתמש העיתונאי ההוא. אבל הוא לא עשה זאת משום שהוא הסכים עם הביטוי. ואגב, לצד העברי, הצד הציוני, יש להם הגדרות מיוחדות בכל הקשור לנושאים הלאומיים שלנו. מי נתן להם את הזכות להגדיר את מי שהם רוצים כמחבל או להגדיר את מי שהם רוצים כטרוריסט?".

"יש לנו הגדרות שהפרוש שלהם מדויק הרבה יותר מהגדרותיהם. אני אומר, קודם כל אלו שבבתי הכלא הם אסירי חופש. והם אסירי מצפון ואסירים אידאולוגיים. הם משלמים בשנות חייהם למען סוגייתנו הפלסטינית הצודקת".

ח"כ טהאה: "מי ששם מחסומים בין הכפרים הוא טרוריסט"

"העיתונאי היהודי משתמש במושג שהוא מאמין בו. בנקודת המבט שלנו, לדעת התנועה האסלאמית, לדעת בני המגזר שלנו, המחבל הוא זה שכובש את העם האחר, והמפגע הוא זה שהורג את העם האחר, והטרוריסט הוא זה שמציב מחסומים בין כפרים וערים פלסטיניות ומקשה את פרנסתם. המחבל הוא זה שעושק אדמה ובונה מחסומים. הערבוב הזה במושגים לא מעניין אותנו".

עוד אמר ח"כ טהאה בראיון, כי "השימוש בנושא נגד הדוקטור מנסור עבאס כאילו הוא אדם בוגדני, זה שמשתמש בשיטה הזו נגד הדוקטור מנסור יודע שהוא משקר ויודע שהוא מטעה, וידוע שהוא יוצא נגד אדם פטריוטי מכובד, שיש לו חזון ברור בכל מה שקשור לאסירים. וחשוב מכך, אני מפנה אותם לשוב ולבדוק את חברי הכנסת הערבים של הרשימה הערבית מאוחדת – רע"ם".

 הירשמו לניוזלטר שלנו >>

כאן פונה ח"כ טהאה לפרט את שמותיהם של חברי הכנסת לשעבר במפלגת רע"מ ואת העובדה כי הם פעלו למען המחבלים בבתי הכלא. "האסיר המשוחרר עבד אל-מאלכ דהאמשה אבו יחיא, היה הראשון שלחם והגן על סוגיית אסירי החופש שבבתי הכלא. השייח איברהים עבדאללה צרצור נשא את התיק הזה והיה חלוץ בנושא אסירי החופש. השייח' עבד אל חכים חאג' יחיא, כמו כל נציגינו שהיו ברשימה המאוחדת".

"עד שהגיע סיפורו של באסל גטאס, הם הטילו איסור על הנציגים לבצע מעקב אחר נושאי האסירים. אף מפלגה אינה יכולה לבוא בטענות נגד נציגי הרשימה הערבית המאוחדת בסוגיית האסירים".

המראיין בילאל: בסדר, אבל שאלתי אליך, אתה ידוע כבוד השייח' ווליד טהאה, בבחירות כמו בבחירות יש פה משחק, טכניקות פוליטיות, וכל אחד משתמש בכל טכניקה פוליטית כדי להכות בצד האחר, מבחינה פוליטית, בגלל שזאת תקופת בחירות. האם אתם מוכנים עכשיו יותר, אתה יודע, משתמשים פה במושגים הניתנים לפירוש ביותר מדרך אחת וביותר מאופן אחד".

"יש קמפייני בחירות עכשיו, יש קמפייני תקשורת, כל מילה שיוצאת מכל פוליטיקאי או מכל מנהיג פוליטי או כל ראש רשימה, אפילו חבר כנסת, יתכן והוא יצטרך לתת דין עליה. האם אתם, בהתחשב במצב התקשורתי הקיים, בתנועה האסלאמית וברשימה הערבית המאוחדת, נזהרים יותר במעשיכם ובהצהרותיכם עם ערוצי תקשורת העבריים בפרט?".

ח"כ וליד טהאה: "כן, אני יודע שערוצי התקשורת העבריים אורבים להנהגה הערבית, ואורבים אף יותר להנהגת התנועה האסלאמית והרשימה הערבית המאוחדת, והזהירות וההתעסקות עם המושגים שבהם משתמשים העיתונאים היהודים, היא חובה והיא באלף-בית הפוליטי אצלנו, כן".

הוידאו המלא להורדה בערוץ הטלגרם של הקול היהודי >>

עוד הוסיף ח"כ טהאה ואמר, כי "אני אמרתי, ואני לא מחביא את זה, והדוקטור מנסור מנהיג את הרשימה שאני נמצא בה, היה על הדוקטור מנסור עבאס שלא להסכים עם המושג שאמר העיתונאי הזה, ולשים את הדברים במקומם. אנחנו מול אישיות לאומית מאוזנת כמו הדוקטור מנסור. לא יעלה על הדעת אלא שהוא עשה שימוש במושג הזה כתגובה לעיתונאי הזה בהקשר למה שנאמר בשיחה".

"הוא ממש לא התכוון שניתן לתאר את האסירים בתיאורים כאלה, אך יחד עם זאת היה עליו לדעת שיש מי שאורב, ואורב עם כוונות זדון. רק מפני שאין לו נגד הדוקטור מנסור דברים פוליטיים שאיתם הוא יכול להתנגח בו".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 323 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד