בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מי מקדם מורים ערבים בציבור היהודי?

משרד החינוך מכשיר מורים ערבים ללמד בבתי ספר יהודים. תנאי הסף בחמ"ד "יתוקן", ומספר מקבלי התואר בחינוך הערבים גבוה פי 2 מחלקם באוכלוסייה

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • י"ד תמוז תשפ"ב - 10:46 13/07/2022
גודל: א א א
מי ילמדו בכיתות? אילוסטרציה
מי ילמדו בכיתות? אילוסטרציה

משרד החינוך יפתח בעוד כשבועיים וחצי תכנית למורים ערבים, מתוך מטרה לשלב אותם כבר בשנת הלימודים הקרובה במערכת החינוך הממלכתית יהודית.

על פי פירסום באתר הארץ, בשל טענה למחסור במורים במערכת החינוך הממלכתית היהודית, וכן מתוך רצון לפתרון בעיית אבטלה בקרב מורים ערבים, המשרד נערך לתקצב תכניות הכשרה, עבור כ-250 מורים ערבים שישתלבו בחינוך הממלכתי-יהודי מידי שנה.

במסגרת ההכשרה, שתיערך במוסדות אקדמיים שונים, המורים הערבים יקבלו שיעורים מרוכזים בשפה העברית המדוברת וכן על מושגי יסוד של החברה היהודית, וזאת בכדי להקל על השתלבות המורים הערבים בבתי הספר היסודיים ובתיכונים היהודים.

החמ"ד ייתקן תנאי סף לסינון מורים שאינם שומרי מצוות

בתוך כך, מתשובת המדינה לעתירה שהוגשה בבג"צ עולה כי החמ"ד מתכוון "לתקן" סעיף בשאלון שהגדיר תנאי סף להעסקת מורים שאינם יהודים שומרי מצוות.

על פי הפירסום של עקיבא ביגמן בערוץ 14 שינוי תנאי הסף נועד כדי לפתוח פתח להעסקת ומרים ערבים ורפורמים גם לתוך שורות החמ"ד – החינוך הממלכתי דתי.

ההודעה על תיקון הסעיף באה בעקבות עתירה של ארגוני שמאל קיצוניים בהם "עדאלה", המרכז הרפורמי לדת ומדינה, ועמותת חדו"ש, אשר טענו כי תנאי הסף של החמ"ד מפלה לרעה את הציבור הלא יהודי וכן מורים שאינם שומרי מצוות.

תגובת משרד החינוך: "בג"צ קיבל את עמדת משרד החינוך, ולפיה מועצת החמ"ד היא הגורם המוסמך לקבוע, מיהם המורים אשר יקלטו במערכת החינוך הדתית לאומית. בעניין זה יצוין, כי מועצת החמ"ד פועלת בהתאם לסעיף 18 בחוק חינוך ממלכתי אשר מקנה לחמד הסמכות להעסקת מורים אשר אורח חייהם דתי ומחנכים לחיי התורה ומצוות. לאור זאת, מועצת החמ"ד תמשיך להחליט, מתי יש מקום להחריג כניסתם של מורים לחמ"ד גם אם אינם מקיימים את אורחות החיים שלו".

45% ממקבלי  תואר ראשון בהוראה - מוסלמים

יש לציין, כי לטענות באשר למחסור בכח אדם של מורים יהודים מחד, ועודף של מורים ערבים מאידך יש אמנם על מה להסתמך, אולם כפי שראינו, מגמת שילוב המורים הערבים בבתי הספר היהודים, ואף בבתי הספר של החינוך הדתי מקודמת על ידי ארגוני שמאל קיצוני והתנועה הרפורמית.

נתונים מדאיגים בהקשר זה הופיעו לאחרונה בדו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מהם עולה כי חלקו של הציבור המוסלמי בישראל בקרב מקבלי תואר ראשון בהוראה, עומד על למעלה מפי שנים מחלקם היחסי באוכלוסייה בישראל.

על פי הנתונים, מתוך כלל האוניברסיטאות והמכללות האקדמיות בישראל כ-45% ממקבלי תואר ראשון בהוראה בשנת תשפ"א הינם מוסלמים.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

נציין, כי תכניות לשילוב מורים ערבים במערכת החינוך היהודית אינן חדשות, וכבר לפני כעשור בשל טענה למצוקת כח אדם משרד החינוך החל לשלב מורים ערבים במקצועות אנגלית, מתמטיקה ומדעים.

סייעות מוסלמיות גם בגני החמ"ד

עוד נזכיר בהקשר זה, כי לפני כחודש פירסמנו בקול היהודי על מספר מקרים בהם שולבו סייעות מוסלמיות בגני החמ"ד. בכתבה הועלה החשש כי מדובר באג'נדה מכוונת, וכפי שעלה לכאורה ממחקר וניסוי שנעשה בלוד במסגרתו גננת יהודיה שולבה בגן ערבי וגננת ערביה שולבה בגן יהודי.

בעקבות פירסום הכתבה הגיעו לידי הקול היהודי עדויות נוספות על מקרים רבים כאלו במקומות נוספים בארץ.

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד