בע"ה ו' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ספיר הי"ד הובאה למנוחות: "למה הוא רצח לי אותה?"

מאות ליוו למנוחות את ספיר נחום הי"ד. בנצי גופשטיין: "ההתבוללות הורגת". האח של בן הזוג הואשם בעבר ברצח

  • שלום פרידמן, הקול היהודי
  • ט"ז סיון תשפ"ב - 13:44 15/06/2022
גודל: א א א
הפגנה בבת ים כנגד התבוללות. ארכיון  (קול ההר)
הפגנה בבת ים כנגד התבוללות. ארכיון (קול ההר)

אתמול (שלישי) ליוו למנוחות מאות מתושבי עכו ומהסביבה את ספיר נחום הי"ד, אשר על פי החשד נחטפה ונרצחה בידי וולא חלאילה, בן זוגה הערבי לשעבר של נחום.

אימה של נחום, סוזי, ספדה לה במהלך הלוויה: "אני והילדים שלך מתגעגעים אלייך מאוד, אוהבים אותך כולנו ספיר. בבקשה ממך - אנחנו מתגעגעים אלייך מאוד קשה לי בלעדייך מאוד, קשה לי מאוד ספיר שלי" האם הוסיפה כשקולה נחנק מדמעות: "כל כך אהבתי אותך, למה הוא רצח לי אותה?".

אחותה של ספיר, עדן, אמרה כי ספיר הייתה אישה חזקה והיתה לה שמחת חיים שלא הכירה כמותה, "היא הייתה אדם מאוד שמח, עם שמחת חיים שלא הייתה לאף אחד בעיני. היא הייתה אישה חזקה, לא חושבת שהכרתי אישה חזקה כמוה. הילדים שלה נותנים לנו כוחות, היית אהובה על כולם. בין רגע נקטפת, בגלל שדאגת לילדים שלך".

גם הדוד שמעון אבוטבול, אחיה של האם סוזי, הזכיר בלוויה את כוחות החיים שהיו לספיר. "את היית החיים של הבית", אמר הדוד, והבטיח לדאוג לילדיה הקטנים שהתייתמו מאימם, "אנחנו המשפחה הקרובה נעשה הכל ונדאג שהם יגדלו באושר, ושנוכל לעזור להם לגדול בצורה מכובדת".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >> | הירשמו לניוזלטר שלנו >> | ​הורד את האפליקציה של הקול היהודי >>

שרי חן, מנהלת בית "סנונית", אליו הגיעה ספיר בגיל 16 סיפרה על הדרך הקשה שעברה. "אנחנו זוכרות אותך בזיכרונות ובתמונות. הגעת לבית סנונית בגיל 16, מוטשת מהתחנות שבדרך, גאה מידי כדי להראות שאת זקוקה לעזרה, מתוקה מידי כדי לא להתאהב בך מייד. שלחת חיצים של הגנה וניסית להדוף כל מי שניסה להתקרב. עם הזמן לאט ושקט נפתחת כמו פרח יפה. חשפת את לבך שעוד זכר איך לשמוח".

ספיר נחום הי"ד, כבת 24, הותירה אחריה שני ילדים.

גופתה של ספיר הי"ד נמצאה לאחר 10 ימי חיפושים בתוך בור מים סמוך לכפר איבטין שבגליל. בחיפושים אחריה השתתפו כוחות משטרה רבים אשר נעזרו בסיוע רחפנים, מסוקים ויחידת הכלבנים המשטרתית.

לאחר הלוויה מסרה האם סוזי הצהרה לתקשורת במהלכה ייחלה כי חלאילה, החשוד ברצח ביתה, יגיע לבית המשפט, "סבלתי בימים האחרונים. אני רוצה להגיד תודה רבה למשטרה, מודה להם באמת. אני רוצה שהוא יגיע לבית משפט, שהוא יראה איך אני סובלת בתור אמא. אני קברתי את הבת שלי. זה הסבל הכי גרוע. זה היה רצח אכזרי", הוסיפה האם.

החשודים ברצח: בעלי עבר פלילי כבד

בתוך כך, החקירה כנגד וולא חלאילה בן זוגה לשעבר של נחום, ואחיו עלאא החשוד גם הוא במעורבות בחטיפת ורציחת נחום, מתנהלת תחת צו איסור פרסום.

השניים בעלי עבר פלילי כבד.

עלאא חלאילה הואשם ב-2006 ברצח. הוא ריצה כ-15 שנות מאסר ומוגדר כעת אסיר ברשיון. לפי החשד ניצל חלון יציאה לטיפול רפואי בכדי לבצע את זממו.

עוד טרם האשמתו ברצח הסתבך עלאא בפלילים.

וולא עצמו הורשע גם כן בעבירות רבות וריצה מספר מאסרים. לפני כעשור, ביצע שוד סניף דואר תוך שימוש בירי מאקדח. הוא אף איים על עוברי אורח תוך שהוא מצמיד אקדח לראשם וביצע ירי גם במהלך המרדף ופצע את עצמו.

לאחר מרדף פרוע על קטנוע נתפס יחד עם שותפו לשוד. אולם ביהמ"ש גזר עליו 6.5 שנות מאסר בלבד למרות עברו המכביד. עבירת שוד עשויה להביא למאסר של עד 20 שנה אולם למרות שקשה לתאר נסיבות חמירות יותר לביצוע שוד מאשר שוד המלווה במספר מטחי יריות והצמדת אקדח לראש של אדם, העונש שריצה חלאילה היה מקל.

כמו כן, חלאילה היה מעורב בפרעות תשפ"א בעכו, פירסם סרטוני הסתה רבים בטיקטוק, ועמד בראש מסע ההפחדה של ערבים שנכנסו לאחרונה לקיבוץ בית מסריק עם סוסים ועגלות.

חלאילה פרסם כי היו לו מספר בנות זוג יהודיות, ובמספר סרטונים שפירסם קרא להתאסלם והגדיר את דת האסלאם כדת "הכי סלחנית שיש".

העיתונאי יאיר קראוס מ"מקור ראשון" דיווח בהרחבה על מעלליו של חלאילה, וכפי העולה מפירסומיו של חלאילה ברשת הטיקטוק, מפעם לפעם הוא נעצר בגין עבירות שונות.

בזמן "פרעות תשפ"א" העלה סרטונים מתוך המהומות בעכו, בהם הוא נראה בין השאר כשהוא הולך עם מסיכה על פניו יחד עם רעולי פנים נוספים, ומדווח כי השתתף "בהפגנה לא אלימה שאושרה ע"י המשטרה", ותוך שהוא אומר בהמשך הסירטון "בעיקר לא משנה מה עשינו", כשהוא מצרף קריצה, ואת דגלי ארגון הטרור אש"ף.

בסרטונים נוספים הוא נראה מרסס על אתרי עתיקות את דגלי ארגון הטרור אש"ף, ומשפיל שוטרים ויהודים.

בנצי גופשטיין: "ההתבוללות הורגת"

בעקבות מציאת גופתה של נחום, ארגון להב"ה הודיע כי הוא יוצא בקמפיין תחת הכותרת ״ההתבוללות הורגת״ עם כרזות המראות את סופן של בנות שיצאו עם ערבים.

לדברי אירגון להב"ה מטרת הקמפיין הינה לקרוא לבנות ישראל: "עזבו את הערבי עכשיו, אל תחכו שימצאו את הגופה שלכם".

בנצי גופשטין מנכ"ל אירגון להב"ה אומר כי בעבר ישב נציג של הארגון עם ספיר נחום וניסה לשכנע אותה לעזוב חלאילה. לדבריו, ״נפגשנו איתה לפני שנה בניסיון לשכנע אותה, נציג להב"ה ישב אצלה בבית, אבל היא אמרה: 'הוא באמת אוהב אותי, הוא לא יעשה לי כלום' אם היא הייתה שומעת אז, היום היא הייתה בן החיים".

גופשטיין אומר עוד כי הגיע אתמול ללווייתה של ספיר נחום הי"ד ושוחח עם אימה סוזי על כך שיש להכיר בספיר הי"ד כנפגעת טרור. "אמרתי לאמא שהמדינה חייבת להכריז על ספיר כנפגעת טרור. מדובר בטרור לכל דבר, היא נרצחה רק בגלל שהיא יהודיה, סיפרתי לה שבזכות ספיר מספר בנות החליטו לעזוב את הערבי ולבחור בחיים".

בארגון להב"ה פונים לכוחות הביטחון לעשות הכל כדי למנוע את האסון הבא ולמצוא גם את רינת לופז לדבריהם מנוצלת בידי ערבים. "יש היום נעדרת בשם רינת לופז שידוע לנו בוודאות שמנוצלת בידי ערבים אנחנו קוראים לרשויות לעשות הכל כדי למצוא את רינת ולהציל את חייה".

בלהב''ה פונים גם לציבור הכללי לדווח על קשרים מסוכנים מעין אלו. "אנחנו קוראים לדווח ללהב"ה על כל קשר מסוכן, הדיווח שלכם יכול להציל חיים'', נאמר בהודעת האירגון.

רציחתה של ספיר פתוח מחדש חלון להתבוננות על רציחת נשים יהודיות בידי בני זוג ערבים.

בקול היהודי עקבנו אחר מקרים כאלו, כשזכור במיוחד מקרה הרצח של מיכל חלימי הי"ד בידי בן זוגה הערבי, מה שהוביל להקמת מערכת התחקירים של הקול היהודי.

בדומה לרציחתה של ספיר שגופתה נמצאה בבאר מים, גם במקרה של חלימי, בן זוגה הערבי, מוחמד ח'ארוף, הטמין את גופתה לאחר שחנק אותה למוות באמצעות לבנים ועפר.

חארוף נמלט ממקום הרצח, לא לפני שגנב את רכבה יחד עם כרטיס האשראי שהיה ברשותה, ולאחר מכן, אף ניסה חארוף למכור את המכונית הגנובה לערבי כבן 20 מטול כרם.

למרות דרישת בני משפחת חלימי להכיר ברצח כרצח על רקע לאומני, הפרקליטות נמנעה מלייחס מניע כזה בכתב האישום.

בהקשר זה נציין כי גם בכתב האישום כנגד החבר הערבי של תהילה נגר הי"ד שנרצחה לפני כ-5 שנים, לא נזכר בכתב האישום מניע לאומני, ויתירה מכך, בעבות הסכם הסדר טיעון שחתמה הפרקליטות עם בן הזוג, ראיד רושרוש מכפר מרר, הוא הורשע בעבירה של הריגה בלבד.

בפרקליטות החליטו כי הרצח בוצע "מסיבה שאינה ידועה", אולם יגאל נגר, אביה של תהילה הי"ד, אמר כי בוודאות מדובר ברצח לאומני, "אין דרך אחרת להסביר את זה, לרוצץ לילדה את הראש בצורה כזו זה רק רצח לאומני".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 23 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד