בע"ה כ"ז כסלו תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עונש קל לחבר קיבוץ שהשליך מטעני חבלה בבתי דין רבניים

חבר קיבוץ תכנן מבצע של ממש והפעיל שורת מטענים במקביל בבתי דין רבניים כדי "להפריד את הדת מהמדינה". הפרשה כמעט ולא זכתה לסיקור תקשורתי והיום נגזר עליו עונש קל.

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ח' תשרי תשפ"ב - 11:56 14/09/2021
גודל: א א א
(צילום: קובי ריכטר / TPS)
(צילום: קובי ריכטר / TPS)

בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום 3 שנות מאסר בלבד על ציון כהן, חבר קיבוץ מרום גולן בן 69 שהורשע בשורת עבירות אמל"ח, פריצה והצתה כאשר במבצע מתוכנן היטב השליך מטענים לתוך חמישה בתי דין רבניים ומועצות דתיות ברחבי הארץ וגרם לשריפות שיצרו נזקים כבדים.

כהן הצהיר כי ביצע את המעשים מתוך מניע אידיאולוגי ברור ומכוונה ליצור הפרדת דת ומדינה בישראל.

את המבצע תכנן במשך כשנה והוציא לפועל בחודש אייר תש"פ (מאי 2020). לדבריו תכנן את האירועים תוך נסיון למנוע פגיעה בנפש ובמבנים אחרים. בסופו של דבר השליך מטעני ניפוץ חלון ולאחריהם מטעני תבערה במועצה הדתית באשדוד, בתי הדין בפתח תקוה ותל אביב, במועצה הדתית בתל אביב ובמעצה הדתית בכפר סבא. 

את המבצע הוציא לפועל במשך יומיים כשהוא מחופש להומלס כדי למנוע את זיהויו.

מפסק הדין של השופט עמי קובו עולה כי מטרתו של כהן היתה אידיאולוגית מוצהרת למנוע שירות לחילונים בידי מוסדות הדת ולגרום להפרדת הדת מהמדינה והוא הושפע מידיעות ודיווחים בכלי התקשורת.

השופט קבע כי הפרעת האישיות ממנה הוא סובל קשורה לביצוע המעשים ובשל כך ובשל גילו והיעדר עבר פלילי, גזר עליו שלוש שנות מאסר בלבד, בעוד התביעה ביקשה לגזור עליו בין 7 ל-10 שנות מאסר.

כהן ובני משפחתו סיפרו כי שלושה מילדיו ניתקו עמו קשר בעקבות האירוע וכי הוא סולק מהקיבוץ. הוא שהה במהלך המשפט בבית חם כשהוא בפיקוח של איזוק אלקטרוני.

הפרשה כמעט שלא זכתה לסיקור תקשורתי ותגובות ציבוריות, וניתן רק לדמיין מה היה ההד התקשורתי וחומרת הענישה אילו היה מדובר במי שהיה מצית בתי דין שרעיים מוסלמים ממניע אידיאולוגי.

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד