בע"ה כ"ז שבט תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

קטינה בסיכון נעדרת במשך שבוע: "חשש לחייה"

הקטינה ברחה בעת יציאה ממוסד נעול בו שהתה בצו בימ"ש כדי להגן עליה

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ג' שבט תשפ"ב - 18:29 05/01/2022
גודל: א א א
ארכיון דוברות המשטרה
ארכיון דוברות המשטרה

קטינה כבת 15 בסיכון גבוה נעדרת מזה שבוע, כך נודע לקול היהודי.

הקטינה שהתה במוסד נעול של הרווחה בצו בית משפט, אולם ביום חמישי האחרון ברחה בעת שיצאה באישור מהמוסד בליווי מדריכה. נהלי חסות הנוער אינם מאפשרים למדריכים לפעול אקטיבית למניעת בריחה אלא מותירים להם אפשרות של מעקב ודיווח למשטרה על מקום הימצאה בלבד.

מאז נעדרת הקטינה ולקול היהודי נודע כי קיים חשש ממשי לחייה וכי בעבר נוצלה באופן קשה בידי צעירים ערבים.

בארגון להב"ה המלווה את המקרה מסרו לקול היהודי: "מצבה של הקטינה מדאיג במיוחד. אנו קוראים לרשויות להתעשת ולתת מענה מתאים לנערה ולתופעה שמסכנת חיים. הגיע הזמן שממשלת ישראל תפנה משאבים ותקציבים לשמירה על בנות ישראל".

בארגון אור לאחים המלווה גם כן את המקרה מסרו: "אין ספור פניות שאנחנו מקבלים על נערות בסיכון שנמצאות במוסדות טיפוליים סגורים מטעם הרשויות ומצליחות לברוח לתוך ידיהם של בני מעוטים שברובם פלילים, צר לנו שמדינת ישראל מתייחסת לאותן נערות כשקופות, בדיוק כמו הפניה הזו".

תלונה בנושא הוגשה במשטרה, שם עורכים פעולות מסוימות לאיתורה, אולם במבחן התוצאה עבר שבוע והנערה אינה מראה סימן חיים.

מהמשטרה נמסר: "עם הדיווח למשטרה על בריחתה של הקטינה מהמוסד בו שוהה תחת צו נפתחה חקירה בנושא, במסגרתב בוצעו ומבוצעות פעולות רבות על מנת לאתרה בהקדם ולהחזירה למעון בו חוסה. החקירה נעשית בתיאום עם גורמי הרווחה והאופוטרופוסים של הקטינה".

נזכיר כי במשרד הרווחה ממשיכים לסרב לתת לנו בקול היהודי את הנתונים העדכניים אודות מספר הקטינות הנעדרות או בורחות ממוסדות חסות הנוער. גם פניות של חברי כנסת בעקבות החשיפה של הקול היהודי טרם נענו.

לפני כשבועיים אותרה קטינה שנעדרה מיד לאחר פניית הקול היהודי. הקטינה שהתה עם צעיר ערבי שלטענת קרוביה איים עליה בעבר.

מדובר בקטינות הנמצאות תחת אחריות המדינה ונמצאות בסיכון גבוה ביותר בבריחות. לקול היהודי נודע כי רק לאחרונה התרחשו שני מקרים של קטינות כבנות 16 שנעדרו ממוסדות חסות הנוער וחזרו למוסד כשהן בהיריון. 

כפי שחשפנו בתחקיר הקול היהודי, כ-60% מהקטינות בסיכון ברחו או נעדרו לפחות פעם אחת מהמוסד בו שהו. יש להבין כי מדובר בקטינות בסיכון גבוה שנמצאות תחת אחריות המדינה בצווי בית משפט.

מרבית הקטינות מנוצלות בזמן ההיעדרות בידי גורמים עברייניים, רובם ערבים, שכן הן נמצאות בדרך כלל בבריחה מהרשויות, ובית לחזור אליו בדרך כלל אין להן. התנאים הקשים במוסדות ובראשן מוסד מסילה שנמצא תחת ביקורת חריפה ביותר של מבקר המדינה, גם הם תורמים לרצון של הקטינות לברוח מהמוסדות.

במשטרה הביעו לא פעם תסכול מכך שקטינות שמאותרות חוזרות למוסד אך לעיתים כבר למחרת נעדרות שוב. גם במקרה הנוכחי מדובר בקטינה המוכרת מהיעדרויות קודמות.

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 55 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד