בע"ה י"ב תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"הדיון בבג"ץ הבוגדת יכול להשפיע על כל אחד מאיתנו"

הדיון בבג"ץ בשבוע הבא יעסוק ב"נתינת לגיטימציה לניאוף, כיפוף בתי הדין הרבניים תחת עול בג"ץ ולקיחת ממון שלא כדין". הרב קובי יקיר מסביר מה עומד מאחורי המאבק ב'בגץ הבוגדת'

  • מערכת הקול-היהודי
  • ז' אב תש"פ - 20:15 28/07/2020
גודל: א א א

המאבק על מבנה המשפחה היהודית עובר שלב. ביום שלישי הקרוב, י"ד באב, יתקיים בבג"ץ דיון נוסף, בהליך שזכה לכינוי 'בג"ץ הבוגדת'. ארגון 'תורת המדינה' מבקש להצטרף להליך, כידיד בית המשפט.

בראיון לקול היהודי, מבקש הרב הרב יעקב יקיר, ראש ארגון 'תורת המדינה', להסביר את מה שעומד מאחורי בקשת ההצטרפות שהגישו.

לכתבות נוספות בנושא:

"בג"ץ הבוגדת": ארגון 'תורת המדינה' מבקש להצטרף כידיד בית המשפט

בקשת ההצטרפות כידיד בית המשפט, של תורת המדינה >>

אז מה בעצם בג"ץ הבוגדת. ולמה זה כל כך חשוב?

"דנג"ץ הבוגדת, הוא דיון נוסף בבג"ץ, שיכול להשפיע על המשפחה של כל אחד מאיתנו", אומר הרב יקיר ומבקש להביא דוגמא. "בשעה טובה אתם תחת החופה, ומתפללים, כי המשפחה שתקימו תהיה מלאה באהבה, כבוד ונאמנות. אם מישהו היה לוחש לכם באוזן, האמת שהנישואים שלכם אינם כוללים נאמנות זה לזה, הייתם מסתכלים עליו בתדהמה. ואם הוא ניגש לרמקול ואומר, רבותי שימו לב: 'כל אחד מהם, החתן והכלה, יוכל לעשות עם גופו מה שהוא רוצה מתי שהוא רוצה', טוב, זה כבר היה מוציא את החשק אפילו לאורחים לאכול ולרקוד".

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >>

"דנג"ץ הבוגדת הוא ניסיון להכרזה של בג"ץ: נאמנות במשפחה היא לא חלק מההגדרה של משפחה. הבגידה מותרת. זוכרים את עשרת הדברות? הדיבר השביעי אומר לא תנאף, אז בג"ץ מוחקים לנו את ה'לא', תנאף".

הסברת למה זה יכול להשפיע על כל אחד מאיתנו, אבל למה אתה קורא לזה בג"ץ 'הבוגדת'?

"מדובר בויכוח על חלוקת ממון של בני זוג שרוצים להתגרש, האישה, תובעת מהבעל נכס שהוא ירש מאביו. אבל הבעל טוען שכיוון שהרכוש הוא ירושה, והוא לא  חלק ממה שהם צברו בחייהם המשותפים, הוא לא התכוון להעביר את הרכוש אליה, בוודאי, כיוון שהאישה לא הייתה נאמנת לו".

"בית הדין הרבני הגדול קיבל את טענת הבעל ואמר שבאמת אין הגיון להעביר לאשה את הרכוש שאינו שלה, למרות שמדובר בדירת מגורים בה גרו יחד, זה נגד החוק ונגד השכל. אחד מהדיינים הוסיף ואמר, שבמיוחד במציאות של בגידה, אין הגיון שהבעל ירצה להעביר אליה את הדירה שקיבל בירושה".

אתה לוקח ממנה את הרכוש שלה בגלל בגידה?

"לא, אני פשוט לא מעביר אליה את הרכוש של בעלה. אין אדם סביר שיעביר נכסים שלו סתם, במיוחד בנסיבות של חוסר נאמנות. זה נכון גם במקרה שהנכסים היו ירושה של האישה, והגבר היה בוגד בה. זה אגב החוק במדינת ישראל. אמנם בג"ץ עשה מעקף לחוק וקרה לו בשם ה'שיתוף הספציפי', אבל כל מי שקורה את החוק, מבין שזה ציר עוקף חוק".

אז מה היה בתיק?

"האישה עתרה לבג"ץ, כדי לכופף את בתי הדין הרבניים. במקרה, היא נתקלה בשני שופטים שמרניים, שאמרו שדווקא יש הגיון בדברי בית הדין. למרות זאת החליטה הנשיאה חיות לקיים דיון נוסף בבג"ץ בהרכב של תשעה שופטים, אל הדיון מצטרפים ארגונים  כמו 'מרכז רקמן' בבר אילן ושדולת הנשים".

הרב יקיר אומר לנו, כי 'בג"ץ הבוגדת'  עוסק בארבעה נושאים מרכזיים: "נתינת לגיטימציה לניאוף, פסיקות בג"ץ כנגד חוק יחסי ממון, לקיחת ממון שלא כדין, וכיפוף בתי הדין הרבניים תחת עול בג"ץ. כל אחד מהנושאים הללו צריך להדאיג כל אחד בישראל. זו הסיבה שאנו רוצים להצטרף להליך".

מה אתם טוענים בבקשת ההצטרפות?

"אנחנו טוענים ארבעה טיעונים מרכזיים: א. הנאמנות, היא ליבת הנישואין על פי התורה, על פי הטבע האנושי, ובנוסף היא קונצנזוס של הציבור הישראלי. ב. 'השיתוף הספציפי' שהמציא בג"ץ מנוגד לחוק . ג. 'השיתוף הספציפי' מעביר ממון מאדם לשני, בניגוד לרצונו של הבעלים, יש פה גזל וחוסר כבוד לרצונותיו של האדם. ד. המחוקק העניק לבתי הדין הרבניים סמכות לדון עפ"י התורה וכך גם הייתה הפסיקה בבג"ץ והנוהג בפועל בישראל במשך 45 שנה".

"הקביעה של השופט אהרון ברק כי אסור לבתי הדין לדון עפ"י התורה היא חריגה מסמכות ועלינו לבטל אותה".

למה שייתנו לכם להצטרף, הרי אתם לא חלק מהמשפט?

"בקשת הצטרפות היא תהליך מקובל בהליכים משפטיים שיש להם השלכה ציבורית. 'שדולת הנשים', לדוגמה, ביקשה להצטרף להליך, כשאחד מהטיעונים שלה, הוא הרצון לאסור נאמנות, אפילו על בני זוג שאומרים מפורשות שהם רוצים שהבסיס של הנישואין שלהם יהיה אמון, בטענה, שזה לא מוסרי ונוגד את חירות האדם ו'תקנת הקהל'".

"מעבר לטיעון היהודי והמוסרי מדובר בכפיה פרוגרסיבית מהסוג המאיים ביותר. אם בית המשפט קיבל אותם כחלק מההליך, אני מקווה שגם את מי שמייצג את המשפחה היהודית הוא יקבל. אנחנו גם פונים לציבור הרחב להצטרף אלינו בהליך. ההצטרפות לא מחייבת עמידה בבית המשפט, אבל היא יכולה בהחלט להעניק גב ציבורי משמעותי".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד