בע"ה י"ג תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"פעם זו הייתה האידיאולוגיה של המדינה – היום זו עבריינות"

עו"ד צפורי מגיב על פסק הדין נגד עבודה עברית. "אין סיבה שהכלל של 'עמי ונוכרי - עמי קודם' לא יהיה מקובל. זוהי דרכה של היהדות, זהו המוסר הנכון והבסיסי ביותר"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח תשרי תשע"ח - 15:35 18/10/2017
גודל: א א א
פועל יהודי בתקוע
פועל יהודי בתקוע

פסק הדין תקדימי שנפסק לפני מספר ימים כנגד אתר "עבודה עברית" המפרסם רשימות עסקים, מעסיקים ודורשי עבודה יהודים, זאת בכדי לעודד את הערבות ההדדית בין יהודים בישראל. פסק הדין ניתן בתביעה שהוגשה כנגד בעליו של האתר לפני כשנתיים על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה ומרכז "מוסאואה", בטענה כי האתר מעניק שירות מפלה על פי חוק. השופטת עינת אברמן-מולר קיבלה את טענות התביעה והשיתה קנס ע"ס 40 אלף על הנתבע.

"מדובר בפסק דין צפוי", אומר עו"ד צפורי, ראש התא המשפטי בתנועת "דרך חיים", אשר ייצג את מקים האתר. "אנו מכירים את מערכת המשפט ולא ציפינו למשהו אחר. החלטנו שנכון וראוי לעלות את הנושא לסדר היום הציבורי גם במחיר הפסד, ואדרבא, דווקא הפסד יאפשר לנו לקדם מהלכים נוספים".

עו"ד צפורי מסביר כי הדיון בביהמ"ש לא נסוב רק סביב סוגיית 'עבודה עברית' אלא בכלל בשאלה האם מותר לאדם פרטי או ארגון בישראל, אשר מעניק שירות ציבורי מסוג "צדקה" – כגון גמחי"ם או עמותות ללא מטרות רווח –  להעדיף יהודי על פני שאינו יהודי במתן השירותים.

   | "הזוי שכך מתייחסים לעבודה עברית במדינת היהודים"

"אנחנו טענו בפני ביהמ"ש שיהודים הם משפחה", מסביר צפורי. "אי אפשר להתעלם מזה ואי אפשר להתכחש לזה. העובדה שאדם דואג לבני משפחתו לפני שהוא דואג לשכניו, אין פירושה שיש לו משהו נגד השכנים. כך גם בענייננו – העובדה שאדם רוצה להקים ארגון צדקה כדי לסייע לאחיו היהודים לא צריכה להיחשב להפליה פסולה במדינת ישראל. הכלל 'עניי עירך קודמים' דווקא התקבל בפסיקה הישראלית ואין סיבה שהכלל של 'עמי ונוכרי - עמי קודם' לא יהיה מקובל. זוהי דרכה של היהדות, זהו המוסר הנכון והבסיסי ביותר. פעם זו הייתה האידיאולוגיה של המדינה, היום זו עבריינות".

למרות ההפסד במשפט, חושב צפורי כי יש כאן גם ניצחון. לדעתו, כל זמן שפרשנותו של חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים לא היה ברור דיו, לא הייתה כל מוטיבציה ציבורית להוביל שינוי בחקיקה בעניין. כעת, כשפסק הדין הבהיר כי החוק אוסר על יהודים לעשות חסד עם יהודים  – ניתן יהיה לקדם מהלכים לשינוי החוק. "זה אבסורד שבמדינת היהודים המונחים 'אהבת ישראל' ו'ערבות הדדית' מהווים עבירה על החוק ובפועל יהודים אינם יכולים להעדיף את אחיהם היהודים על פני האחרים - לא בצדקה, לא במתן עבודה ולא בקדימות בחסד".

עוד מוסיף צפורי כי החוק מהווה גם בעיה בענייני תרומות, כאשר המדינה לא מאפשרת לאדם הרוצה לתרום להחליט לאן ינותב כספו ומחייבת גופים להיות כלל ציבוריים. הנפגע, לדבריו, הוא העם היהודי.

לדבריו של צפורי, טענותיו של המרכז הרפורמי כנגד האתר נגועות בחוסר יושרה, שכן התנועה הרפורמית בישראל עצמה מפלה בשירותים שהיא מעניקה לציבור. כך למשל, מוכנה התנועה הרפורמית לערוך טקסי 'נישואין' לזוגות חד מיניים בשם השוויון, אך אינה מוכנה לתת את אותו שירות לזוגות מעורבים (יהודים ואינם יהודים). 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 30 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד