בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בכיר בשב"כ: "ראיתי בחיי מאות הודאות שווא"

סגן ראש השב"כ לשעבר אמר בתכנית 'עובדה' כי הודאות שווא נגבות מחשודים ללא מאמץ רב ובחייו ראה כאלה למאות. עורך דינו של בן אוליאל מגיב

  • יח"צ
  • ט"ו טבת תשע"ט - 09:07 23/12/2018
גודל: א א א
מיצג העינויים. ארכיון (צילום: עוצמה יהודית)
מיצג העינויים. ארכיון (צילום: עוצמה יהודית)

 

התבטאות חריגה של בכיר לשעבר בשב"כ, אמש (ה') בראיון לתוכנית 'עובדה' שעסקה בפרשת תאיר ראדה ז"ל סיפר יצחק אילן, מי שכיהן כסגן ראש השב"כ ושירת בשרות הביטחון הכללי מעל ל-30 שנה,  שגביית הודאת שווא מחשוד היא דבר קל "ראיתי בחיי מאות הודאות שווא" סיפר אילן. 

עו"ד אשר אוחיון אשר מייצג את  עמירם בן אוליאל, החשוד המרכזי במשפט דומא הגיב לדברים "יצחק אילן, סגן ראש השב"כ לשעבר, סיפר בגילוי לב שראה בחייו מאות הודאות שווא ובאיזו קלות מוצאות הודאות שווא מנחקרים. נחקר שהתמזל מזלו ייתקל בצוות חקירה שבוחן את ההודאה בכנות ומנסה לבחון את מהימנותה. לעמירם לא היה את המזל הזה." אומר אוחיון.

 "צוות החקירה בתיק דומא מודע לסתירות הרבות בין כתב האישום לבין המציאות כפי שאנו רואים בצורה מובהקת בדיונים האחרונים ובלחץ הגורמים המדיניים שלא הרפו ממנו אחז בהודיית עמירם כמוצא שלל רב למרות סימני השאלה המהדהדים שסובבים אותה." הוסיף.

נציין כי מדובר בגילוי לב חריג של אילן, כמי שהיה מופקד על מאות חקירות רגישות בשב"כ. בראיון עלה גם כי היו מקרים אשר בהם נגבו הודאות שווא מנאשמים על ידי חוקרים, תוך שהחוקרים "שותלים" את הפרטים המוכמנים בפיהם של הנחקרים. כך למשל אירע בפרשת רצח החייל אולג שייחט בה הואשמו שלושה ערבים ישראלים ברצח בהתבסס על הודאותיהם ורק באופן מקרי הרוצח האמתי אותר כשנה לאחר הגשת כתבי האישום.

עוד בנושא:

נזכיר כי במשפט דומא, אין ראיות נוספות הקושרות את הנאשמים למעשה, מלבד ההודאות אשר הוצאו מהם במהלך החקירות בשב"כ. הודאות אשר מרביתם נפסלו בידי בית המשפט המחוזי בלוד, שקבע כי לא ניתן להסתמך עליהם, כיוון שהוצאו בכח באמצעות חקירות צורך, אשר בהם הופעלו אמצעים פיזיים כנגד הנחקרים. 

בתוך כך, ביום ראשון הקרוב צפוי להימשך שלב ההוכחות במשפט דומא, עד כה העידו בשלב זה של המשפט - ראש צוות החקירה בשב"כ המכונה 'מיגל', ראש צוות החקירה במשטרה סנ"צ אמויאל וחוקרי משטרה נוספים.

לקראת עדותו של 'מיגל', נשמעו קריאות שלא לאפשר לו להעיד בתיק, וכי יש לשים אותו מאחורי סורג ובריח, אורי קירשנבאום ממפעילי דף הפיייסבוק 'עלילת דומא', הסביר "ראש צוות החקירה שמגיע להעיד בבית המשפט סיפר במהלך משפט הזוטא כיצד היה שותף לעינויים כלפי הנחקרים. כך למשל תיאר איך בזמן שחוקרים נוספים כופפו את גבו של הנחקר לאחור בעודו אזוק בידיו וברגליו ונאנק מכאבים - הוא צעק לעברו 'תודֵה!'. 
במדינה מתוקנת אדם אכזר כזה צריך לשבת מאחורי סורג ובריח. כל אזרח בישראל צריך להיות מודאג מכך שהאיש מהווה עד מרכזי במשפט דרמטי כל כך וממשיך גם בימים אלה את עבודתו בשב"כ כאילו כלום לא קרה." מסר.

נזכיר כי בעדותו בבית-המשפט בשלב הזוטא אישר 'מיגל' אשר נכח בחלק מהחקירות בהם בוצעו עינויים כי האמצעים שהופעלו "כואבים ואולי אפילו כואבים מאוד"  זאת לאחר שאף ניסה אותם על עצמו בעבר.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד