בע"ה י"ט תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בלעדי: "הם נלחמים בחלום יישוב הארץ. בדף לא יגרשו אותנו"

מתוך הדירה בה הוא מתגורר בימים אלו, העניק המורחק המנהלי נריה זארוג ראיון בלעדי לקול היהודי בו הוא מסביר מדוע התיישב בגבעה למרות הקשיים ולמה הוא החליט שלא להקשיב לצו המנהלי

  • יהודה פרל
  • י"ב חשון תש"פ - 07:22 10/11/2019
גודל: א א א

 

כבר כמעט חודשיים חלפו מאז נריה זארוג, נשוי ואב לשניים, תושב שכונת קומי אורי (הסרוגה) ביצהר, גורש מביתו בצו מנהלי. אולם זארוג, שהצהיר כי לא יישמע לקול הצו, לא עזב את הישוב בו הוא מתגורר.

הצו, שנחתם בידי אלוף פיקוד המרכז נדב פדן, ללא משפט וללא ראיות, אוסר על זארוג לשהות בשטחי שומרון ובנימין למשך מספר חודשים וכן אוסר עליו ליצור קשר עם כמה מחבריו.

עוד כאשר קיבל זארוג את ההודעה לקראת הוצאת הצו המנהלי כנגדו, זכה זארוג לתמיכה רבה מתושבי האזור, רבנים מוכרים (הרב יצחק גינזבורג, הרב דב ליאור, הרב שמואל אליהו ועוד) ואישי ציבור נוספים (השר בצלאל סמוטריץ', ראש מועצת שומרון יוסי דגן ועוד).

בשבוע שעבר הקיפו כוחות משטרה גדולים את ביתו של זארוג בשכונת קומי אורי. לאחר מכן, כשהבינו שהוא נמצא בימים אלו במקום אחר, עזבו את המקום. ביום חמישי האחרון, פרצו כוחות משטרה לביתו של תושב השכונה הסמוכה – תקומה, בחיפוש אחר זארוג. השוטרים ערכו חיפוש ברחבי הבית ובמחסן, ויצאו כלעומת שבאו.

אם תכנסו בימים אלו לישוב יצהר, תראו שלט גדול בכניסה לישוב עם הכיתוב "חפש את נריה – שוטר יקר: חפש בכיוון הזה!!" כאשר על השלט מצוירים חיצים לכל הכיוונים האפשריים. ברחבי הישוב מפוזרים שלטים נוספים מעין אלו.

מתוך המקום בו נמצא כעת זארוג, תפסנו את המורחק המנהלי לראיון.

כשברקע הקולות של ילדיו, בדירה רחבה וקצת חשוכה, מספר לנו זארוג כי הוא ואשתו מרים מתגוררים קומי אורי כבר שנתיים. "רצינו לעשות משהו עם משמעות. הקדוש ברוך הוא מצווה אותנו להוריש ולשבת בארץ ורצינו לקיים את זה בפועל. ראינו שבגבעה הזו נוכל לקיים את זה בצורה הכי פשוטה", מתאר זארוג מה הוביל אותם לגבעה הזו.

בשכונת קומי אורי, גבעה הסמוכה לשכונת תקומה בישוב יצהר בשומרון, מתגוררות כיום שישה משפחות. המשפחה השביעית, חסדאי, נמצאת בעיצומו של בניית הבית במקום, אלא שלאחרונה אב המשפחה, דוד חי, הורחק מהמקום גם הוא בצו מנהלי.

"לגור בגבעה זה אומר חיים לא כל כך פשוטים. מורכבים בכמה מובנים. הן בצורה הכלכלית, בצורה הביטחונית ובצורה של ההתנהלות הפשוטה ביום-יום", מתאר זארוג ומיד מוסיף, אבל אלו חיים מלאי סיפוק, מלאי שמחה, מלאי שליחות".

ביקשתי מזארוג שקצת יפרט לנו אלו קשיים יש כשמתגוררים בגבעה חדשה. "הבתים בגבעה בדרך כלל בנויים בצורה יותר פשוטה מבתים במקומות אחרים. מצב החשמל בגבעה הוא בדרך כלל פחות טוב. לפעמים זה בגלל שאין קו מתח נורמלי. הרבה פעמים יש הפסקות חשמל, בעיקר בחורף. לפעמים בחורף יש כמה ימים ללא חשמל. לפעמים גשם מטפטף בתוך הבית. בחוץ הכל מלא בוץ. הכביש לגבעה לפעמים נחסם בחורף. צריך ללכת כקילומטר ברגל, בבוץ, עד הבית. כשיש שלג, זה אומר שאתה מנוטרל בתוך הבית. החימום לא תמיד מספיק חזק, אבל ברוך ה' מתגברים על כל הקשיים האלו ומתקדמים קדימה".

אתה מתאר פה קשיים לא פשוטים, שבדרך כלל משפחה רגילה מנסה להימנע מהם. מה בכל זאת מושך אתכם לגור בגבעה?

"בצורה פשוטה, קודם כל זה הצווי של השם יתברך. זה חלק מהתהליך של הגאולה. לפני המלכת מלך, לפני הכרתת זרע עמלק, לפני שבונים מקדש, זה להוריש וליישב את הארץ, זה הצווי הראשון שצווינו. כל הצרות שיש לעם ישראל זה בגלל שלא מבינים שארץ ישראל שייכת לעם ישראל. הרגשנו שזה דבר שאנחנו צריכים להתמקד בו. מתוך זה נצליח לדבר לכל עם ישראל, לחזק יהודים ולהביא את התורה לכל היהודים, בדרך לגאולה השלמה".

"החלום שלנו הוא בעזרת השם ליישב את הגבעה, שהמקום יהיה מושרש וקבוע. המקום יהיה עם חקלאות ויהיה פורח ואז אנחנו נתקדם לגבעה נוספת ונמשיך את המהלך הזה. העבודה הסיזיפית לא תגמר עד שכל ארץ ישראל תהיה מיושבת. לא נוכל לשקוט עד אז".

זארוג, שכאמור קיבל לפני כחודשיים את הצו המנהלי, מודע לסכנות באם ייעצר. "המטרה של הצו הזה הוא לגדוע את המהלך שאנחנו רוצים ללכת עליו. הם רוצים להגיד לנו – אתם תלכו למקום אחר והחלום שלכם ילך לפח. אנחנו החלטנו להישאר פה. הצו הזה נוגד את המהלך שלנו והוא נגד התורה. החלטנו לא להקשיב לצו המנהלי".

בכל זאת, עם כל הקשיים שיש לכם ביישוב הגבעה, לא עדיף אולי להוריד את הראש לכמה חודשים, לעזוב את המקום ולחזור אחר כך בכוחות מחודשים? למה להתחבא ולקחת את הסיכון במעצר וכתב אישום על הפרת הצו?

"הסיבה שאנחנו לא הולכים לצד, היא כי אנחנו מבינים שאם נקשיב לצו אז נקבל עוד צו ועוד צו. כשאין שום דבר שמפריע להם לתת לנו עוד צו, אם אנחנו קמים והולכים ולא אומרים להם שום דבר, הם לא יסיימו עם זה".

"הם יגידו 'נריה הלך לשלושה חודשים, ניתן לו עוד צו לחצי שנה שלא יהיה פה, ואז עוד חצי שנה, למה לא?'. אם אנחנו אומרים שאנחנו נשארים, זוהי אמירה שאנשים לא מוכנים שיגרשו אותם בדף מהבית שלהם".

לסיום, יש משהו שאתה רוצה להגיד לציבור שקורא את הריאיון הזה?

"אני רוצה שעם ישראל יבין את המשמעות של מה שקורה כאן. שהמצב הזה לא הגיוני, מה שקורה כאן בארץ ישראל, שיהודים פועלים נגד יהודים אחרים. אנחנו צריכים לבוא ולבקש את ארץ ישראל בשלמותה. שהממשלה והצבא יטפלו בטרור הערבי, ויטפלו במחבלים האמיתיים וילחמו במי שצריך להילחם ולא ילחמו ביהודים".

תגובות (4) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד