בע"ה ט"ו תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בעולם מברכים על עסקת המאה, ומה קורה בתוך ישראל?

השמאל בישראל מתנגד לתוכנית שהציג טראמפ, בעוד בימין מוצגות דעות שונות. האם מדובר בהתממשות חזון או בסכנה עבור ישראל? "על מולדת לא עושים הסכמים"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ג' שבט תש"פ - 10:14 29/01/2020
גודל: א א א

לאחר שפורסמה עסקת המאה בידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, לפרטי התוכנית הסכימו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם יו"ר מפלגת כחול לבן בני גנץ. ברשות הפלסטינית מתנגדים לתוכנית אותה כינה יו"ר הרשות אבו מאזן כ"מזימה" והצהיר כי היא "לא תעבור".

בירדן הצהירו כי ישמרו על הברית על הרשות הפלסטינית ויתנגדו לכל צעד חד-צדדי. גם טורקיה התבטאה בצורה דומה. לעומת זאת, במצרים ובאיחוד האמירויות הערביות קראו לישראל ולרשות הפלסטינית לפעול ליישום עסקת המאה.

גם בערב הסעודית, בריטניה, האיחוד האירופאי, אוסטריה וצרפת הביעו תמיכה בעסקת המאה שהוצגה.

   |  "ניקח רק את החלקים הטובים מעסקת המאה"

בשמאל בישראל נראה כי יש קונצנזוס נגד עסקת המאה, והימין בישראל חלוק ביחסו אליה. יש האומרים כי ניתן לסמוך על כך שהרשות הפלסטינית תתנגד לתוכנית בכל מצב, וכך ישראל תקבל את ריבונותה שלה, בעוד לא תוקם מדינה פלסטינית.

אחרים בימין טוענים כי לא ניתן לוותר על אף שעל וחלק בארץ ישראל, גם לא בהסכמה בלבד. כמו כן, מעלים חשש מפני הסכמה אפשרית של הרשות הפלסטינית או מהיום שאחרי טראמפ ונתניהו.

שר הבטחון נפתלי בנט ויו"ר מפלגת ימינה הודיע כי יתמוך ויקדם החלת ריבונות ישראלית אך לא יסכים להכיר במדינה פלסטינית. כמו כן, בנט הודיע כי הורה על הקמת צוות מיוחד ליישום וביצוע החלת החוק והריבונות הישראלית על כל ההתיישבות היהודית ביו"ש ובקעת הירדן. הצוות משלב בו גורמים מצה"ל, המנהל האזרחי, מתפ"ש ומשרדי ממשלה שונים ומערכת הביטחון.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שיבח את ההזדמנות ההיסטורית להחלת ריבונות והוסיף כי "בתוכנית יש גם חלק רע ומסוכן, שגם אם לא מאמין שיתממש, אסור לקבל אפילו הצהרתית". עוד הוסיף סמוטריץ' ואמר כי יש להחיל ריבונות ישראלית אך לא לקבל את החלק השני מעסקת המאה הכולל מדינה פלסטינית. "ריבונות עכשיו, מדינה פלסטינית לעולם לא".

"אנחנו ממשיכים להתנגד לכל סוג של ריבונות ערבית בארץ ישראל ולמסירה של סנטימטר אחד ממנה. לא היום ולא בעתיד, לא במפורש ולא במשתמע. במובן הזה אנחנו לא מקבלים את התוכנית האמריקאית אלא לוקחים ממנה את החלקים הטובים. מורכב אבל אפשרי".

    |  "כן לריבונות, לא למדינה פלסטינית"

בתנועת ריבונות, מייסודה של נשים בירוק, אמרו לאחר הצגת התוכנית כי מדובר ב"דיל גרוע לישראל" והוסיפו כי "עלינו לדחות את עסקת המאה בכל הכוח".

"ניתן לשער שהכוונות העומדות מאחורי גיבושה של התכנית הן כוונות טובות, אך הן חסרות את ההבנה הבסיסית של מהי ארץ ישראל", אמרו בתנועת ריבונות. "על מולדת לא עושים עסקים ועסקאות. כל נסיגה מהעיקרון המוחלט וההיסטורי הזה, כל הסכמה לוויתור על נתחים מארצנו תתפרש היסטורית כהודאה בשקר הכיבוש. עם אינו יכול להיות כובש בארצו שלו".

רוב ראשי הרשויות ביהודה ושומרון הודיעו כי הם מברכים על החלטת הריבונות וקוראים לבצע זאת בהקדם, ויחד עם זאת הצהירו כי הם מתנגדים להקמת "מדינת טרור". יחד עם זאת הדגישו כי יתייחסו לפרטי התוכנית בהרחבה בהמשך. כך אמר לדוגמא יו"ר מועצת הר חברון יוחאי דמרי.

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ אמר כי:
"מדובר בהזדמנות חשובה ונדירה" אך ציין כי "לא נאפשר הכרה והקמה של מדינה פלסטינית, ולא ניתן יד לבידוד וחנק של יישובים והכנסתם לסכנה ביטחונית".

ההנהגה העולמית של בית"ר בירכו על ההחלטה להחלת ריבונות ישראלית אך הכריזו כי לא יסכימו להקמת מדינה פלסטינית.

במפלגת עוצמה יהודית הגיבו לעסקת המאה ואמרו, כי "האופוריה בבית הלבן ומחיאות הכפיים מסתירות את העובדה שממשלת ישראל מאמצת מתווה הכולל הקמת מדינה פלסטינית, העברת הר הבית לירדנים, ומסירת רוב שטחי יהודה ושומרון לפלסטינים והקפאה למשך ארבע שנים. בתוכנית גם נקודות יתרון, אך ההסכמה הבסיסית למדינה פלסטינית מוותרת הלכה למעשה את הזכות הבסיסית של עם ישראל בארץ ישראל".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד