בע"ה ב' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

היום במשפט דומא: עדות האחראי על עינויי הצעירים

המכונה 'מיגל' שהיה אחראי על העינויים בתיק דומא יעיד היום בבית המשפט במסגרת דיון ההוכחות הראשון. "האיש עדיין משרת בשב"כ כאילו כלום לא קרה"

  • יח"צ
  • א' טבת תשע"ט - 10:23 09/12/2018
גודל: א א א

הבוקר (א') יפתח בבימ"ש המחוזי מרכז בלוד שלב ההוכחות במשפט דומא. בשלב ההוכחות צפויים להעיד עשרות עדי תביעה בימי דיונים ארוכים שיתקיימו מידי שבוע בחודשים הקרובים. עו"ד ציון אמיר, עו"ד עדי קידר, עו"ד אשר אוחיון ועו"ד יצחק בם אשר מייצגים את הנאשמים בן אוליאל והקטין הנוסף, צפויים לחקור את עדי התביעה – אנשי שב"כ, שוטרים, עדי ראייה לאירוע ומומחים שונים והכל במטרה להביא לזיכוי הנאשמים בתיק.

ראשון עדי התביעה, הינו איש השב"כ המוכנה 'מיגל', אשר כבר העיד במשפט בשלב הזוטא, השלב בו נבחנו קבילות הודאות הנאשמים בתיק. כזכור בימ"ש פסל את הודאות הקטין כמעט במלואם ועדויות שונות של בן אוליאל בתיק, וקבע כי הם הוצאו תחת הפעלת לחץ פיזי פסול – עינויים, ולא ניתן להסתמך עליהם.  בין השאר קביעת בימ"ש הסתמכה על עדותו של ראש צוות החקירה בשב"כ אשר תיאר את העינויים בתיק, 'מיגל', אשר כאמור מעיד היום במשפט בשנית. גם עדותו היום, כמו הקודמת תערך בדיון חסוי ובדלתיים סגורות.

לקראת עדותו נשמעו קריאות שלא לאפשר לו להעיד בתיק, וכי יש לשים אותו מאחורי סורג ובריח, אורי קירשנבאום ממפעילי דף הפיייסבוק 'עלילת דומא', הסביר "ראש צוות החקירה שמגיע היום להעיד בבית המשפט סיפר במהלך משפט הזוטא כיצד היה שותף לעינויים כלפי הנחקרים. כך למשל תיאר איך בזמן שחוקרים נוספים כופפו את גבו של הנחקר לאחור בעודו אזוק בידיו וברגליו ונאנק מכאבים - הוא צעק לעברו 'תודֵה!'. 

במדינה מתוקנת אדם אכזר כזה צריך לשבת מאחורי סורג ובריח. כל אזרח בישראל צריך להיות מודאג מכך שהאיש מהווה עד מרכזי במשפט דרמטי כל כך וממשיך גם בימים אלה את עבודתו בשב"כ כאילו כלום לא קרה." מסר.

נזכיר כי בעדותו בבית-המשפט בשלב הזוטא אישר 'מיגל' אשר נכח בחלק מהחקירות בהם בוצעו עינויים כי האמצעים שהופעלו "כואבים ואולי אפילו כואבים מאוד" (עמ' 748 לפרו', שו' 30-31), זאת לאחר שאף ניסה אותם על עצמו בעבר. 

עוד בנושא:

בעדותו של הקטין בבית המשפט תיאר את שעבר בחקירה ש'מיגל' נכח בה "כאבים לא נורמאליים.. אחרי כמה דקות התחלתי ממש לצרוח, אני בוכה להם ומתחנן שיעזבו אותי וישחררו אותי, ממש התחלתי להתחנן.. אני שואל מה הם רוצים... ואז עוד פעם כיסוי עיניים, אני לא זוכר את הסדר בדיוק, עוד פעם סטירות והורדות לאחור. כל פעם שמורידים לאחור ומעלים ולא מתקשר איתם, אני מוריד את הראש ואז הם מכניסים לי בסנטר אצבעות ומרימים לי את הסנטר בכח.

זה כואב בכל הקטע של הצוואר ומפריע טיפה לנשום. לחיצות בצלעות בכל האזור של הצלעות, תופסים את השריר של החזה ומכניסים אצבעות בתוך השריר. השריר של השכם מכניסים אצבעות חזק. מנערים אותך, צורחים, מקללים, משפילים אותך ברמה הכי נמוכה שיכולה להיות, ועוד פעם מורידים, מעלים, לחיצות, יש גם אגרופים בשוקיים שהגב מתוח לאחרו זה מותח את השריר של השוקיים והאגרופים תופסים את השריר. ככה זה חוזר עד שבסוף אני נשבר ושואל במה אתם רוצים שאני אודה?" תיאר הקטין.

בתוך כך, בימים האחרונים מופצת חוברת חדשה בשם "עלילת דומא: כך תופרים תיק במדינת ישראל". בחוברת מפורט כיצד 'נתפרו' התיקים עבור עמירם בן אוליאל והקטין א', ומדוע כתב האישום מגולל סיפור מופרך ולא אמין. החוברת הגיעה כבר לאלפי אנשים והיא עוררה סערה ברשתות החברתיות.

לאחרונה כתבה ד"ר ענת רוט, חוקרת ישראלית בתחום מדעי המדינה בדף הפייסבוק שלה בעניין "סערה גדולה עוררו בציבור השערות שנמצאו על גופה של תאיר ראדה ז"ל, ובצדק. כולנו רוצים לחיות במדינה שנעשה בה משפט צדק, ושאנשים לא נמקים בכלא כשיש סימני שאלה גדולים באשר לחלקם בביצוע הפשע. עמירם בן אוליאל, הנער שמואשם בביצוע ההצתה בכפר דומא (היום בן 24), נמק בכלא כבר שלוש שנים לאחר שהודה - במסגרת חקירת שב"כ שכללה עינויים קשים ביותר - בביצוע ההצתה." כתבה, רוט הוסיפה כי "אני לא יודעת מה קרה בדומא. אבל ברור לגמרי שיש בפרשה הזאת יותר מדי סימני שאלה שלא נותנים מנוח, והעדות המטלטלת הזאת מעלה עוד כמה כאלה."

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד