בע"ה ו' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
חשיפה:

המלצת האלוף: אנשי חינוך יתנו צווי הרחקה לנוער הגבעות

​תחקיר הקול היהודי חושף המלצות של האלוף במיל' אבי מזרחי שעומד בראש וועדה בנושא "נוער הגבעות" • במשרד החינוך משקרים בתגובה רשמית • מזרחי התנגד לפרסום: "ניסינו להישאר מתחת לרדאר"

  • אלחנן גרונר
  • כ"ט סיון תשע"ט - 21:40 02/07/2019
גודל: א א א
(צילום: אברהם שפירא)
(צילום: אברהם שפירא)

תחקיר הקול היהודי חושף: האלוף במיל' אבי מזרחי שעומד בראש וועדה בין משרדית בנושא נוער הגבעות ממליץ על הקמת מנהלת ממשלתית וחקיקה מיוחדת בכדי שאנשי חינוך וטיפול יוציאו צווי הרחקה לנערים בהם הם מטפלים.

נושא "נוער הגבעות" מעסיק רבות את מערכת הביטחון. תקציבי עתק מושקעים במרדפים אחר נערים המתגוררים במאחזים ובהריסתם.

יחידות מיוחדות הוקמו כדי לתפוס את אלו שמפעם לפעם מבצעים "תג מחיר" כתגובה על התקפות הטרור הערבי היומיומיות. בשנים האחרונות צצו גם תכניות חינוכיות שונות לטיפול בנוער הגבעות, ומאחוריהן ישנן תקציבים לא מבוטלים.

לקול היהודי נודע כי וועדה בין משרדית, שניסתה לשמור את עבודתה תחת מעטה חשאיות, גיבשה בשנים האחרונות המלצות אותם מנסה העומד בראשה – האלוף במיל' אבי מזרחי, ליישם באמצעות משרד החינוך ויתר משרדי הממשלה.

מזרחי עצמו ביקש להניא אותנו מפרסום הכתבה בטענה שאם נוער הגבעות ידע על פעילות הוועדה הדבר יפגע בפעילותה ו"יגרום נזק לעם ישראל".

המטרה: "פירוק וטיפול בבעיית נוער הגבעות ובמעטפת התומכת"

בחודש טבת תשע"ו דנה ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת בנושא נוער הגבעות, וזאת בעקבות בקשה של ח"כ מרב בן ארי.

במסקנות הדיון נכתב כי "הוועדה קוראת למשרד ראש הממשלה למנות ממונה ישיר, שייקח אחריות בלעדית לטיפול רב-מערכתי, לפירוק ולטיפול בבעיית נוער הגבעות ובמעטפת התומכת".

אם תהיתם מה הכוונה ל"מעטפת התומכת", מעיון בפרוטוקול הדיון עולה כי המושג מעטפת הוזכר בידי יו"ר מרצ דאז זהבה גלאון, שתקפה בחריפות את "הרבנים המסיתים" וקראה לפרק את כל "המאחזים הבלתי חוקיים" - עשרות רבות של ישובים פורחים, והגדירה אותם כ"מעטפת של נוער הגבעות".

התוצאה לא אחרה להגיע, וממענה משרד החינוך לבקשת חופש מידע שהגשנו בקול היהודי עולה כי בניסן תשע"ו, מינה שר החינוך הקודם נפתלי בנט, אז יו"ר הבית היהודי, את האלוף במיל' אבי מזרחי לתפקיד יו"ר הוועדה.

כתב המינוי מסמיך את מזרחי, לשעבר אלוף פיקוד המרכז, לכהן כ"יו"ר פורום מלווה לבחינת תופעת התנגדות חריגה על רקע לאומני בקרב בני נוער בסיכון". בפועל עסק מזרחי ב"נוער הגבעות" בלבד.

לא צריך להגיע עד למסקנות שהגיש מזרחי כדי לדעת מה דעתו על "נוער הגבעות".

בטקס בו עזב את פיקוד המרכז, כארבע שנים קודם לכן, קרא מזרחי לציבור המתיישבים "להוקיע ולהקיא" את נוער הגבעות.

מה הביא את שר החינוך לשעבר למנות לתפקיד כה רגיש איש צבא שתפקידו לנצח בקרב, ומי שהוציא צווים מנהליים לנערי הגבעות ודעתו עליהם נחרצת, במקום לאתר אישיות חינוכית? זו שאלה טובה, אך נפתלי בנט סירב להגיב לפניית הקול היהודי בנושא. 

לפי משרד החינוך ולדברי מזרחי עצמו, עבודתו היתה בהתנדבות מלאה, במקביל לעבודתו כסמנכ"ל בחברת אלביט. לקול היהודי נודע כי עוזרו בתחום זה היה ירון פרנקל, לשעבר מג"ד 'נצח יהודה' – הנח"ל החרדי.

מזרחי הסתובב ביהודה ושומרון ונפגש עם כמה אנשי חינוך, ראשי מועצות ואישים שונים, ובכסלו תשע"ח, לאחר כשנה וחצי של עבודה, הגיש מסקנות לשר החינוך ומנכ"ל משרד החינוך, כאשר התופעה מכונה בלשונו של מזרחי "תופעת הנער בגבעה".

"אנשי חינוך יוציאו צווי הרחקה לנערים? השתגענו?"

אלא שבמשרד החינוך היו לא מעט שנדהמו מהמסקנות.

"בכירים במשרד ממש התביישו שאלו מסקנות שמגיש מי שהיה אלוף בצה"ל", אמר לקול היהודי גורם המעורה בפרטי ההמלצות של מזרחי.

מה שהדהים במיוחד את בכירי משרד החינוך ורבים מאלו שנחשפו להמלצות, היתה המלצתו של מזרחי כי אנשי החינוך יוכלו להוציא צווי הגבלה לנערים.

תחת הכותרת: "צווי מניעה/הרחקה וכד'" נכתב במסמך שהוגש כי "נדרש לחוקק צווים בסמכות גופי הטיפול-חינוך, בשיתוף גופי האכיפה, להרחקת נער מסביבה מסוכנת עבורו".

"שאנשי חינוך יוציאו צווי הרחקה לנערים? השתגענו?", אומר לקול היהודי גורם חינוכי בכיר שנחשף לפרטי התכנית. "זו גישה הרסנית שנועדה מראש לכישלון. לא ברור מי העז אפילו להעלות אותה על בדל מחשבתו".

יש לציין כי לצד זאת נכתב בהמלצות כי מערכת האכיפה צריכה לעבוד תחת הוועדה בכל הקשור לנער פרטי "במידה ופעולותיו אינן מסכנות מיידית את ביטחון מדינת ישראל. כל פתרון אחר ימשיך ליצור דואליות תודעתית מול הציבור ולסכל הצלחות טיפוליות – חינוכיות", נכתב.

מזרחי המליץ בנוסף על הקמת מנהלת ממשלתית בנושא נוער הגבעות, הענקת סמכויות לעמותת "הרועה העברי" ועל הקמת פורום מנכ"לים שייפגש אחת לרבעון ויוודא כי פעולות משרדי הממשלה מסונכרנות עם הוועדה.

לאלף את נוער הגבעות

"זה לא מפתיע אותי", אומר לקול היהודי גורם נוסף שעמד בראש תכנית חינוכית בשומרון ונפגש עם מזרחי בתחילת דרכה של הוועדה.

"מזרחי שידר לנו שהוא "יאלף" את הנערים. לא יודע מה הרעיון להביא אלוף בצה"ל שהתחכך עם הנוער הזה והוציא לו המון צווים מנהליים, ולשים אותו בראש וועדה שצריכה לתת המלצות חינוכיות. הרי זה הזיה מוחלטת. שאיש חינוך יוציא צווים מנהליים??".

יש לציין כי גם הוצאת צווים מנהליים בידי גורמי הביטחון נחשבת לצעד שנוי במחלוקת קשה, ויש מי שמבקש להגבילו עוד יותר בחקיקה.

גורמי חינוך שיעסקו בהוצאת צווים כאלו הוא רעיון בלתי מתקבל על הדעת על פי כל הגורמים איתם שוחחנו.

ממסקנות הוועדה ומדברים נוספים שאמר נראה כי מזרחי רואה ב"נוער הגבעות" סכנה גדולה.

"הצלחת התכנית לא תימדד בהיבט הכמותי אלא במעקב אחרי סיפורי ההצלחה ובכמות הנערים שלא הגיעה לגבעה", נכתב במסקנות. "בבחינת "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם מלא"... ובהצלחת שילוב הנערים מהגבעה במערכות המדינה השונות".

תג מחיר של מיליונים

צריך להבין ש"תג המחיר" של נוער הגבעות שווה היום מיליוני שקלים, ולא מעט גורמים לוטשים עיניהם לתקציבים אלו.

עמותת הרועה העברי מתוקצבת בכשני מיליוני שקלים בשנה ואמורה לתת מענה ל"נוער הגבעות", פרויקט נוסף שפעל בתחום הוא פרויקט "כנפי רוח" שהופעל למניעת נשירה בחמ"ד באופן כללי, ובהמשך גם תכנית שיועדה ל"נוער הגבעות", והופעלה דרך המועצות האזוריות.

תכנית זו השכילה לתת את המנדט לבוגרי גבעות, שבניגוד למזרחי לא שמו להם למטרה דווקא לגייס נערים לצבא או "לשלבם במוסדות המדינה", אלא לתת להם מענה וסיוע באופן המתאים לעמדותיהם וערכיהם.

התכנית הצליחה יפה במקומות רבים יחסית, אך תקציביה נסגרו בשל מחלוקות ניהוליות במשרד החינוך.

לקול היהודי נודע כי חלק מהמועצות האזוריות אף לא קיבלו את מלוא התקציב שהובטח להם עבור התכנית.

"המספרים רצים לפי השואל, השאלה והשכר שבצידה..."

בשל הסעיף התקציבי התלוי מעל ראשו של כל "נער גבעות", ומסיבות נוספות הקשורות בכך שמדובר בתופעה חברתית רחבה ומשתנה, קשה מאוד להגדיר מיהו "נער גבעות".

במסמך "התכנית האסטרטגית תשע"ז – תשע"ט" שפרסם אגף א' חינוך ילדים ונוער בסיכון במשרד החינוך בשנת 2017 תחת הכותרת "טיוטה – לא להפצה" והגיע לידי הקול היהודי, כותב ד"ר סער הראל כי על פי ההערכות ישנם כ-500 נערי גבעות.

הראל מחלק את "נוער הגבעות" לשלוש קטגוריות:

"דר גבעות" - נער או נערה (עד גיל 18) אשר גרים ולנים לפחות שני לילות בגבעה, נער או נערה המרגישים שייכים ומגיעים לביקור בגבעה לפחות אחת לשבועיים, ונער או נערה המרגישים שייכים אך מגיעים בפועל באירועים מיוחדים – הגדרה רחבה ביותר.

הראל מתייחס גם לכך שישנם "נערי גבעות" המתגוררים עם משפחותיהם בגבעות ולנים בבית, שכן רבות מהגבעות הפכו מזמן לישובים ותיקים שבכל אחד מהם מתגוררות עשרות משפחות, וחלקן הוקמו לפני כ-20 שנה.

מזרחי עצמו מתייחס לגמישות הרבה בהגדרה ובמסמך ההמלצות נכתב: "יש קושי בהגדרת מהי גבעה, ומה הקריטריון הנדרש מהנער בגבעה להשתייך לתופעה... ממילא המספרים והנתונים רצים לפי השואל, השאלה והשכר שבצידה...".

במסמך נכתב כי יש להשאיר את "הגדרת המושג 'נער בגבעה' פתוח, נתון להחלטת הוועדה ופורום המנכ"לים בהתאם לשינויים המתעוררים מהשטח". עוד ממליץ מזרחי לטפל ב"נערי גבעות" גם מעבר לגיל 18, וגם כטיפול מניעתי, מה שמגמיש עוד יותר את ההגדרה.

כפוטנציאלים להיות נערי הגבעות ניתן לפי הגדרות אלו למנות מוסדות חינוך רבים ובהם אלפי תלמידים אם לא למעלה מכך.

לצד השארת ההגדרה משתנה ורחבה, מזרחי גם מעוניין בהרחבת סמכויות הוועדה שהוא עומד בראשה ובמסמך מבוקש לבצע "הגדרת סמכויות רחבות לוועדה כולל סמכויות אכיפה ועשייה ברמה הלאומית מעבר לכתב המינוי הקיים כיום".

"הפרסום יפגע במטרה שלשמה הועדה הוקמה"

בשיחה עם הקול היהודי ניסה אבי מזרחי לשכנע אותנו כי אין לפרסם את הדברים וסיפר כי פעל "מתחת לרדאר" כדי ש"נוער הגבעות" לא ידע על פעילות הוועדה.

"אני קודם כל לא בעד פרסום של כלום", ציין מזרחי. "למה? כי אני חושב שזה יפגע במטרה שלשמה הועדה הזו הוקמה. הועדה הזו הוקמה כדי לבדוק את התופעה ולהביא המלצות שיביאו את התופעה הזאת להיות פחות משפיעה לרעה על מדינה ישראל, זה הדבר העיקרי.

"ניסינו להישאר מתחת לרדאר כי כשאתה עולה לרדאר ברור לך שאתה לא יכול לטפל בתופעה, כי הנוער הזה שאיתו אתה מתעסק, בחלקו לפחות, לא רוצה את הממסד ולא רוצה להיות חלק מהממסד ולא רוצה שום דבר מהממסד ולכן אני חושב שלפרסם את זה לא יעשה טוב לעם ישראל ויגרום נזק לתהליך, זו דעתי".

גורם חינוכי במשרד החינוך אמר לקול היהודי כי ניסיון לייצר תכנית חינוכית בצורה חשאית נידון מראש לכישלון ולחוסר אמון. "אתה לא יכול "לעבוד" על נוער, וחייב לדבר איתו בגובה העיניים. התחושה היא שבצורת התנהלות כמו שמתאר מזרחי רוצים להנציח את הבעיה במקום לפתור אותה".

לדבריו של מזרחי, מדובר בוועדה בין משרדית שהוקמה על ידי בנט ושקד עם השתתפות של כל משרדי הממשלה.

ההמלצות של הוועדה הן המלצות שהוצגו לשר החינוך הקודם בנט ואז הגיעו הבחירות ולצערי לא הצלחנו להתקדם ולנסות להביא אותם להחלטה של מימוש על ידי משרדי הממשלה השונים כפי שהיה אמור לקרות", אמר מזרחי.

"אני לא יכול להגיד לך מה המלצות הוועדה כי זה לא רכושי. זה רכוש הממשלה ואני מניח שבקרוב נציג את זה לשר החינוך של היום הרב פרץ ואם הוא יקח את זה משם כנראה גם יפרסמו את זה".

מזרחי: "לא להגיב רק מהבטן כמו שעשינו עד היום"

עם זאת היה חשוב למזרחי לציין כי הוא דווקא דוגל בכך שיש למצוא כלים נוספים מעבר לכלים של צווי הגבלה והרחקה מנהליים, והנושא החינוכי ובעיקר המגמה למנוע כל הגעה של נער ל'גבעות' מלכתחילה מופיע מספר פעמים במסקנות.

"לגבי ההמלצות העבודה נעשתה מתוך כוונה לבוא ולמצוא פתרונות שהם לאו דווקא הפתרונות המסורתיים שהיו בידי מערכת אכיפת החוק", ציין מזרחי.

"אני טענתי שאפשר לעשות את זה לא רק דרך צווים מנהליים וצווי הרחקה ודברים כאלה, כשיש לך זמן לבדוק את התופעה ולא רק להגיב מהבטן כמו שאנחנו עושים עד היום, כי אף אחד לא בדק את התופעה לעומקה - אז זה מה שיש לנו ביד ואין לנו כלי יותר טוב".

אבל אתה אומר מצד שני להוציא צווי הרחקה ומניעה באמצעות אנשי חינוך?

"זה מידע שגוי", טען תחילה מזרחי. כשפנינו בהמשך למזרחי עם המסמך שהגיע לידינו כבר לא טען כי המידע שגוי ולא הכחיש כי כתב אותו, אלא ענה: "אני לא רוצה להתייחס כי צריך להבין את כל המארג בכדי להבין את ההמלצות".

משרד החינוך: "הוועדה לא דנה בהענקת זכויות לצווי מניעה או הרחקה"

שר החינוך הנוכחי הרב רפי פרץ, אך נכנס בימים האחרונים לעבודתו במשרד וטרם קיבל לידיו את החומרים הנוגעים לסוגיה.

אלא שכאשר פנינו למשרד החינוך בשאלות בנושא הועברה לנו תגובה שקשה שלא להגדיר אותה כשקרית: "הוועדה הבין משרדית עדיין לא סיימה את עבודתה, ועדיין לא הגישה את המלצותיה", אמרו במשרד החינוך וטענו למרות המסמך כי "יובהר שהוועדה לא דנה בהענקת זכויות לצווי מניעה או הרחקה".

לאחר שהופנה לכך שבידינו המסמך, טען גורם במשרד החינוך כי לא מדובר בהמלצות אל "בטיוטה חסרת ערך". במסמך עצמו דווקא מצוין במפורש מספר פעמים כי מדובר בהמלצות והוא כולל "המלצות מערכתיות", "המלצות טקטיות" וכד'.

כך או אחרת, גם אם נטען שלא מדובר בהמלצות סופיות, הרי שלומר כי "הוועדה לא דנה בהענקת זכויות לצווי מניעה או הרחקה" אין זה כי אם שקר.  

עוד יש לציין כי אבי מזרחי עצמו אמר לנו כי ההמלצות כבר הוצגו לשר בנט ויוצגו בקרוב לשר החינוך הנכנס הרב פרץ, כך שטענת המשרד על כך שהוועדה לא הגישה את המלצותיה מעוררת גם היא סימני שאלה רבים.

פנינו גם לתגובת נפתלי בנט להמלצות ולמינויו של איש צבא כמזרחי אשר הצהיר על הצורך בהוקעת והקאת נוער הגבעות, לנושא חינוכי זה. דוברו של בנט מסר כי הוא מסרב להגיב.

הערה אחרונה לסיום:

על התחקיר שלפניכם הושקעו שעות רבות ומאמצים גדולים.

חשוב לנו להמשיך ולהשמיע את הקול שלכם, להשפיע ולשנות את המציאות.

 הצטרפו עכשיו ותמכו בעיתונות יהודית עצמאית >>

תגובות (10) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד