בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הסכם שער הרחמים: "כניעה מבישה - בזיון"

וועדה ממשלתית בה ישב גם ראש הממשלה אישרה לשפץ את מתחם שער הרחמים ולהעבירו לשליטת הוואקף הירדני בעוד כחצי שנה.

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ' תמוז תשע"ט - 10:40 23/07/2019
גודל: א א א
מתחם שער הרחמים (צילום: הקול היהודי)
מתחם שער הרחמים (צילום: הקול היהודי)

בחדשות 12 פורסם אמש מתווה כניעה של המדינה לוואקף הירדני בסוגיית שער הרחמים.

על פי הפרסום, וועדה ממשלתית בה ישב גם ראש הממשלה החליטה כי בחצי השנה הקרובה ינעל המתחם ויבוצעו בו עבודות שיפוץ ותחזוקה. בהמשך, יוקם במקום מרכז מנהלתי לנציגי הוואקף והמקום יהיה בשליטתם המלאה. 

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

בחורף האחרון פלשו אנשי הוואקף המוסלמי למבנה העתיק של שער הרחמים שהיה סגור במשך שנים ארוכות בשל פעילות תומכת טרור שיצאה ממנו בתקופת האינתיפאדה השניה. נציגי הוואקף החלו בעבודות להפיכת המבנה למסגד. 

גורם שנכח בוועדה שאמר כי "זו הדרך למנוע התלקחות סביב המתחם שעלולה להיגרר לכל רחבי מזרח העיר ואולי יותר מכך. גורמי הבטחון תומכים במתווה הזה ויש בו כדי לא לדרדר את היחסים עם הממלכה בירדן".

בארגוני הר הבית ותנועת רגבים שניהלו את המאבק בנושא תקפו את מה שכינו כ'בזיון'.

"המתווה שפורסם, הוא מתווה מביש ושערורייתי של כניעה מוחלטת לפעילות הבלתי חוקית של הוואקף המוסלמי והגחמות של ירדן. כניעה ופגיעה בריבונות ישראל, שמתכתבת היטב עם ימי "בין המצרים", בהם נחרב בית המקדש". 

איש הר הבית העיתונאי ארנון סגל כתב "נכנענו. כמה עלוב ככה צפוי. איזה ביזיון. איפה ארדן? איפה סמוטריץ? איפה אלקין? יש מישהו בבית או שכולם נטשו?".

מנגד חבר הכנסת לשעבר יהודה גליק כתב: "מהומה על לא מאומה! מתי למתחם שער הרחמים היה משמעות קדושה לעם ישראל יותר מכל מקום אחר בהר? ולוואי וכל השערים ייפתחו ולוואי ותהיינה תפילות בכל מקום בהר, עיני לא צרה בתפילת מוסלמים בהר אדרבה אני רואה את נבואת ישעיה מתגשמת "כי ביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים". גליק עורר עליו את זעמם של מגיבים רבים שתקפו אותו על התמיכה בהפרת הריבונות בהר. 

עוד בנושא:

  - אושרה שהיית ערבים בשער הרחמים 

  - נמשכות ההתפרעויות בשער הרחמים - בכירים בוואקף הורחקו

  - "להוציא את הוואקף אל מחוץ לחוק"

כזכור, בחורף האחרון פלשו אנשי הוואקף המוסלמי למבנה העתיק של שער הרחמים שהיה סגור במשך שנים ארוכות בשל פעילות תומכת טרור, והחלו בעבודות להפיכת המבנה למסגד. תנועת רגבים עתרה לבג"ץ לאחר זמן קצר, בדרישה למנוע את השתלטות הוואקף על המבנה תוך קביעת עובדות בשטח. בג"ץ קבע כי המדינה תגיב לעתירה בתוך תשעים יום, פרק זמן שאפשר לוואקף לעשות במתחם ככל העולה על רוחו. 

המדינה השיבה לאחרונה לבג"ץ כי הטיפול בסוגיה מתבצע באפיקים דיפלומטיים מול ירדן, בהנחיית הדרג המדיני הגבוה ביותר. כעת מתברר כי מדינת ישראל נכנעה הלכה למעשה לפעילות הבלתי חוקית של הוואקף ולדרישות הירדניות. 

בימי ההשתלטות הראשונים התפרעו מוסלמים ופורעים אף שברו את השערים שנעלה המשטרה בכניסה למתחם. המשטרה הודיעה כי ביצעה עשרות מעצרים של ערבים שהסיתו להתפרעויות, וכמה מהם אף הפרו תנאי שחרור, אולם בפועל המשטרה מאפשרת למוסלמים להיכנס למתחם שער הרחמים.

בין הערבים שהורחקו מההר בתחילת ההתפרעויות הוא השייח עבד אל-עזים סלהב, ראש מועצת הווקף, שהורחק ל-40 יום, ונאג'ח בכיראת, סגן מנכ"ל הווקף, שהורחק לארבעה חודשים.

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד