בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הכפר בבנימין: בעקבות מחאת התושבים - העבודות הוקפאו לשבועיים

בצה"ל החליטו להקפיא את העבודות להקמת הכפר החדש בגוש שילה למשך שבועיים בהם ינסו למצוא פתרון חלופי לבנייתו - התושבים באיזור ממשיכים להיאבק

  • דוד אור שחר
  • י"א תמוז תשע"ט - 12:49 14/07/2019
גודל: א א א
העבודות להקמת הכפר  (צילום: גאולת ציון בחזון ובמעש)
העבודות להקמת הכפר (צילום: גאולת ציון בחזון ובמעש)

לאחר לחץ שהופעל על צה"ל הורה בשבוע שעבר אלוף פיקוד המרכז על הקפאת עבודות הערבים באיזור היישוב עמיחי במסגרתן נפרצות דרכי גישה והוכשרו שטחים לבנייתן של 130 יחידות דיור לכפר ערבי חדש.

לקול היהודי נודע, כי ההקפאה הינה לשבועיים בלבד, כאשר במהלכן בוחן צה"ל לאפשר ליזם הערבי בנייה בשטח אחר באיזור, בצורה שלא תגבול בשטחי היישובים היהודיים הסמוכים.

במועצה האיזורית בנימין הפעילו לחץ רב על צה"ל במהלך השבועות האחרונים במטרה לסכל את בניית הכפר החדש, שעלול להוות סכנה בטחונית חמורה לישובים הסמוכים. כמו כן תושבים מהאיזור מחו בתוקף על הנושא במהלך השבועות האחרונים כאשר בין היתר ערכו במקום אירועי מחאה בהשתתפות עשרות תושבים, תפילות המוניות וסיורים באיזור לחיזוק הנוכחות היהודית.

כפי שחשפנו לראשונה בקול היהודי, במנהל האזרחי התנערו מהטיפול במקום בטענה שאכיפה בשטחי B אינה בסמכותם. אך גם בצה"ל, הריבון הבטחוני החוקי בשטחי B, סירבו לעסוק בנושא מכיוון שהסמכות האזרחית בשטחים הינה בידי הרשות.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לאנדרואיד >>

בעקבות כך, הוחלט במועצה להפעיל את הלחץ על צה"ל, כיוון שביכולתו של אלוף הפיקוד להוציא צו מיוחד שימנע את הבנייה במקום מנימוקים הבטחוניים. כעת כאמור החל צה"ל לפעול בנושא והאלוף הוציא צו הפסקת עבודה לתקופה של שבועיים.

"ביום רביעי שעבר צה"ל הודיע לקבלנים במקום כי יש צו של אלוף פיקוד שהעבודות מוקפאות לשבועיים, במטרה לנסות למצוא בזמן הזה שטח חלופי עבור הקבלן", סיפר לקול היהודי גורם בטחוני המעורה בפרטי המקרה. "אני לא יודע מה זה אומר שטח חלופי. אם יתקעו אותו מאה מטר יותר רחוק זה לא יעזור. בכל מקרה, אנחנו די סקפטיים לגבי ההתנהלות הזו ומכירים את המערכת. כרגע נצטרך לחכות ולראות לאן הסיפור הולך".

אותו גורם בטחוני אומר כי "אנחנו לא שמחים מכך שהכפר ייבנה במקום אחר" ומוסיף "כשהם בונים כאן מדובר על נקודה אסטרטגית, הצמודה לישוב עמיחי. בנייה ערבית כאן עוד תשלח בעתיד זרועות ותעצור את הרצף היהודי בגוש שילה. צריך למנוע את הבנייה".

   |  מחאת התושבים: "פתאום ראינו איך המערכת יודעת להרוס בשטחי B"

עם זאת, תושבים רבים בגוש שילה אינם מרוצים מההסדר הנוכחי ומנהלים קו מחאה אקטיבי יותר במסגרתו הם מוחים על כלל הבנייה הערבית באיזור. 

"כל הסכמה לאישור של בנייה ערבית באיזור הינה פגיעה בארץ ישראל ובהתיישבות", אומרים מובילי המחאה.

כחלק ממאבקם, בערב השבת האחרונה עלו תושבים רבים מאיזור גוש שילה לשטח בו נבנה הכפר במטרה לעשות שם את השבת.

צפו: שוטרי מג"ב מפנים את המשפחות היהודיות

מספר שעות לפני כניסת השבת, הגיעו לשטח בו מתבצעות העבודות כעשר משפחות עם ילדים. זמן קצר לפני השבת כוחות מג"ב הגיעו למקום וביצעו פינוי אגרסיבי ואף החרימו ציוד רב. חלק מהתושבים הצליחו לחזור בריצה לאחד מן היישובים היהודים בגוש שילה עוד לפני כניסת השבת. 

תושבים מעמיחי ומעדי עד אמרו לקול היהודי: "פתאום ראינו איך המשטרה יודעת להרוס ולפרק מבנים גם בשטחי B. כשמדובר ביהודים יכולים להגיע כוחות גדולים ולהרוס בהתראה קצרה וגם כמה דקות לפני כניסת השבת. בשבילנו, כל הסדר מול הערבים הכולל  הקפאת בנייה בשטח הזה בתמורה לאישורי בנייה בשטח אחר היא בלתי מקובלת. לא יעלה על הדעת שערבים ישתלטו על שטחים עצומים בכל רחבי יהודה ושומרון ויקבלו לזה חותמת הכשר מהצבא".

עוד אמרו התושבים כי פסילת הבנייה רק מהנימוק הבטחוני איננה מספיקה וכי ימשיכו למחות נגד כל בנייה ערבית באיזור. 

כמו כן, ביום שישי האחרון ערכו תושבי האזור טיול מצומת שילה, דרך העמק, לשטח בו מבוצעות עבודות הבניה. בטיול השתתפו קרוב ל-30 איש.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לאנדרואיד >>

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד