בע"ה כ"ה אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
אפלייה באכיפה?

התלונה שהגיש האב נסגרה - הבן הושעה בחשד שהצית

טרור ההצתות ביהודה ושומרון הפך לסדרתי בין היתר בעקבות חוסר הטיפול במציתים הערבים. מנגד, צעיר יהודי שנחשד בהצתה זכה לטיפול מהיר

  • דוד אור שחר
  • ט"ז סיון תשע"ט - 14:24 19/06/2019
גודל: א א א
השריפה בה הוצת מטע התפוחים של משפחת אורן (צילום: אור אליהו)
השריפה בה הוצת מטע התפוחים של משפחת אורן (צילום: אור אליהו)

על טרור ההצתות ביהודה ושומרון אותו מנהלים ערביי האיזור דובר רבות בשבועות האחרונים. כמעט מידי יום מציתים ערבים שריפה סמוך ליישובים יהודים אשר מסכנת את בתי היישובים וגורמת לנזקים רבים. 

נראה כי העובדה שהעבריינים ערבים המציתים את האש כמעט ולא נענשים, מהווה גורם מעודד לסדרות ההצתה. מנגד, כאשר מדובר בחשד להצתה בה נפגעים ערבים הנחישות המשטרתית רבה. 

לפני כחודש הוצתה שריפה סמוך לגבעת רונן שבשומרון בצהרי יום שישי. שטחים חקלאיים הוצתו מספר פעמים, כשההצתה המשמעותית מבניהן הגיעה עד שטחי המטעים של משפחת אורן המתגוררת בגבעה ושרפה את מטע התפוחים שלה.

בכיבוי השריפה השתתפו צוותים רבים, וכתוצאה מהשריפה וממאמצי הכיבוי נגרם למשפחת אורן נזק ל-25 עצי תפוחים, למערכת ההשקיה ולגדרות המטע. עמית אורן התלונן בפני השוטרים שהיו במקום על ההצתה, ומספר ימים לאחר מכן הגיש תלונה באופן מסודר אך לא דווח על מעצר חשודים בהצתה.

יממה לאחר ההצתה פרסם ארגון בצלם סרטון בו נראה לכאורה חייל בחופשה מצית שדה קוצים. הסרטון נראה ערוך בצורה מגמתית לכן לא ניתן להסיק ממנו האם באמת החייל הוא זה שהצית את האש או שמא מדובר בהצתה ערבית שקדמה לכך. כך או כך החייל הושעה מתפקידו הקרבי בצה"ל ומצ"ח פתחה נגדו בחקירה פלילית. 

היום מפרסם ארגון חוננו כי החייל שנחקר והושעה הוא בנו של עמית אורן בעל מטע התפוחים. בעוד בנו נמצא עדיין בהליכים משפטים בצה"ל עמית קיבל הודעה בימים האחרונים כי התלונה שהגיש לאחר שהוצת המטע בבעלותו נסגרה, בלא שנמסרה לו עילת הסגירה או כל מידע אחר. כמו כן לא נעצרו אף חשודים בהצתה. 

 עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את אורן הגיש ערר לאח"מ שומרון בבקשה לפתוח את החקירה מחדש וכן לעיין בתיק החקירה.

לתלונתו צירף אורן תמונות של ערבים שהיו בשטח בעת ההצתה, ויש חשד כי הם שותפים לעבירה.

עו"ד בלייכר ביקש מאח"מ שומרון לערער על סגירת התיק "באופן תמוה ביותר נמסר למרשי באמצעות מערכת מנ"ע ("מסירת מידע לנפגע עבירה") על סגירת התיק, בלא שנמסרה לו עילת הסגירה. בגלל החשש הכבד שמעשי ההצתה יחזרו על עצמם אבקש בדחיפות להגיש באמצעותכם ערר על התיק. נדהמנו לגלות שתיק החקירה נסגר מספר ימים לאחר התלונה על ההצתות. אנו מצפים להתייחסות רצינית לטרור ההצתה האיסלמי ומיגורו לא פחות מההתייחסות של המשטרה כלפי חשדות למעשי תגובה המיוחסים לישראלים".

בשריפות הגדולות שבערו בתחילת השבוע סמוך ליישוב יצהר שבשומרון לאחר שהוצתו בידי ערבים אמר ראש המועצה האיזורית שומרון יוסי דגן כי הטיפול במציתים הערבים צריך להיות לפחות באותה רמה בה מתייחסת המשטרה להצתות בהן החשד כי הוצתו בידי יהודים.

"לצערי נראה שטרור ההצתות התפשט מעוטף עזה לשומרון. אנחנו דורשים מכוחות הצבא השב"כ והמשטרה, להדרש לדבר הזה ללכוד את המציתים ואני קורא לבית המחוקקים להחמיר את הענישה על הצתה כך שהדבר הזה יהפוך ללא משתלם בשום צורה. אין דבר עצוב יותר מלראות את אדמתנו נשרפת. ואנחנו לא מתכוונים לעמוד מהצד ולהמשיך להביט בשנים של עבודה קשה בחקלאות ובכלל יורדות לטמיון", אמר דגן בשריפה.

ביום ראשון השבוע בערו סדרת שריפות סמוך ליישובי גב ההר. בכיבוי השריפות השתתפו מספר רב של צוותי כיבוי בסיוע מטוסים. ביום שני בלילה השליכו ערבים מספר בקבוקי תבערה לעבר בסיס צה"ל בבעל חצור בבנימין שם פרצה שריפה כתוצאה מהתפוצצות הבקבוקים.

 

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד