בע"ה כ"ז שבט תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ביקורת על הביטויים האנטישמיים של ח"כ גולן כנגד מיישבי חומש

סגן הרמטכ"ל לשעבר וסגן שרת הכלכלה, העליל הבוקר בראיון כי מתיישבי חומש עורכים פוגרומים בכפר הסמוך "אנחנו שסבלנו מפוגרומים לאורך כל ההיסטוריה באים ועושים פוגרומים לאחרים?" תגובות חריפות וקריאות לפתוח בחקירה ולהדיחו.

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' שבט תשפ"ב - 11:36 06/01/2022
גודל: א א א
יאיר גולן (שלו שלום/TPS)
יאיר גולן (שלו שלום/TPS)

עלילה קשה כלפי מתיישבי חומש על ידי מי שהיה סגן הרמטכ"ל וכיום סגן שרת הכלכלה, חה"כ יאיר גולן שתבטא בחריפות בראיון ליעקב אילון בערוץ הכנסת הבוקר.

בין היתר האשים גולן את המתיישבים בביצוע פוגרומים כלפי ערביי הכפר הסמוך: "אנשים שבאים ומיישבים מקום שפונה כחוק ולא אמור להיות שם אף אחד וכשהייתי מפקד איו"ש לא נתתי לאף אחד להתיישב שם. עכשיו הם זועקים את זעקתם: אוי ואבוי, איך יעלה על הדעת? זו בושה וחרפה. אותם אנשים שבאים להתיישב שם פורעים בכפר בורקה, מנתצים מצבות ועושים פוגרום".

"אלה לא אנשים אלא תתי אדם, אנשים בזויים וקלקולו של העם היהודי. אסור לתת להם שום גיבוי וצריך להוריד אותם בכוח מהמקום הזה ולהחזיר את החוק והסדר למרחב. ההשתוללות הלאומנית הזו תביא עלינו אסון".

את הדברים אמר גולן בתגובה לדברים שאמר קודם ראש מועצת שומרון יוסי דגן שהקים אוהל מחאה לצד הרב מרדכי דימנטמן, אביו של יהודה הי"ד, והרב אלישמע הכהן, ראש ישיבת חומש, בפתח משרד רה"מ בירושלים.

את דברי סגן השרה תקפו כאחד הן בקואליציה והן באופוזיציה ומחו בתוקף על עלילות הדם והכינויים אותם הצמיד גולן למיישבי ותלמידי חומש.

יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב: "אם חשבנו ששיא הבושה הוא שהשר לבטחון פנים קורא לחצי מיליון אזרחים שומרי חוק ״אלימים״ ומוציא את דיבתם רעה. היום יאיר גולן מכנה את מתיישבי חומש הגיבורים ״תתי אדם״. כינוי שניתן ליהודים על ידי הנאצים". 

"לאנשי המחנה הלאומי בנט ושקד אומרים: ״עופו לנו מהעיניים״, ואת אנשי השמאל הקיצוני האוטו-אנטישמי הם מחבקים. מדינת ישראל בסכנה", דברי חה"כ סמוטריץ'.

יו"ר עוצמה ח"כ בן גביר בתגובה על דברי יאיר גולן: "השותף המטורלל של נפתלי בנט ואיילת שקד מכנה הבוקר את תלמידי ישיבת חומש "תתי אדם". האיש שזיהה תהליכים של שנות ה30 משתמש בטרמינולוגיה של הנאצים כלפי יהודים. איזו חרפה. הבעיה המרכזית היא לא באומר - שמזמן הוציא את עצמו מהחברה הישראלית ועבר לצדד באויב - אלא במי שמינה אותו להיות סגן שר בממשלת ישראל".

יו"ר האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו הגיב לדברים: "המתיישבים ביהודה ושומרון אינם ״תתי אדם״ כפי שכינה אותם היום סגן השר יאיר גולן, חבר ממשלת בנט. המתיישבים הם ציונים חלוצים שמיישבים את נחלת אבותינו. אחרי האמירה המבישה הזו, שלקוחה היישר מהטרמינולוגיה הנאצית נגד העם היהודי, בנט חייב לפטר את יאיר גולן עוד היום".

ראש הממשלה גינה את הדברים: "דבריו של יאיר גולן על המתיישבים בחומש מזעזעים, מכלילים וגובלים בעלילת דם. ‏ההתיישבות ביהודה ושומרון היא החלוציות של ימינו. 'לא ארץ נוכרייה לקחנו… כי אם נחלת אבותינו'".

שר הביטחון, בני גנץ: "‏אני מגנה בתוקף את אמירתו של סגן השר גולן. כמי שביקר את משפחת דימנטמן ופגש בחלק מהאנשים שנמצאים בחומש, אני קובע כי לצד העובדה שיש לנהוג לפי חוק, מדובר באנשים ערכיים שאוהבים את הארץ והמדינה לא פחות מאף אחד אחר. כנבחרי ציבור, מוטלת עלינו החובה לקדם שיח מאחד ולא שיח מפלג."

שרת הפנים, איילת שקד: "דבריו של יאיר גולן מחפירים ומביישים את עברו. מתיישבי חומש הם חלוצים, מיישבי הארץ ואוהביה. הישיבה בחומש מפיצה תורה ואור, שמגרש מעט מן החושך הזה. יאיר גולן ימשיך לברבר עצמו לדעת והחלוצים הנפלאים האלה ימשיכו ליישב את הארץ".

שר הדתות מתן כהנא: "תת-אדם הוא ביטוי ידוע לשמצה בו השתמשו הנאצים כדי לתאר 'אנשים נחותים' לפי האידאולוגיה הנאצית. יאיר, כאדם שמזהה תהליכים, אתה האחרון שצריך לדבר כך".

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי: "יאיר גולן אני קוראת לך לחזור בך על אמירה אומללה ומיותרת. בפורעי חוק יש לטפל כדין".

שר התרבות חילי טרופר: "אני מתבייש בביטוי המכוער והמיותר של סגן שר הכלכלה יאיר גולן. לא, מתיישבי חומש הם לא תת אדם אלא אזרחים ישראלים שחושבים אחרת ויש עימם מחלוקות עמוקות. תת רמה בשיח ובניהול המחלוקות בתוכנו לא יקדמו אותנו, רק יפרקו אותנו מבפנים".

יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ יולי אדלשטיין: סגן השר, סגן הרמטכ"ל. סגן אדם. יאיר, על אפך וחמתך, חומש תקום מחדש ואנשיה הנפלאים יובילו את חידוש ותנופת ההתיישבות בצפון השומרון ובכלל".

ח״כ אופיר סופר: "סגן השר בממשלת 10 מעלות ימינה ממשיך את הקו המוביל והמסית כנגד ההתיישבות והיהדות של ממשלת בנט-לפיד. אבל דבר אחד שיהיה ברור: מתיישבי חומש וארץ ישראל בכלל, ימשיכו ליישב באהבה ובאמונה גדולה את ארץ ישראל. ללא מורא וללא פחד".

ח"כ קטי שטרית: "‏מעולם לא הייתה פה ממשלה שעשתה כל כך הרבה דה לגיטמציה והעלילה עלילות דם כלפי המתיישבים החלוציים כמו הממשלה הזאת. יאיר גולן מזהה התהליכים הוא איש מסוכן ומסית ואני מצפה מנפתלי בנט שלא ישאיר אותו על הכיסא עוד יום אחד נוסף ושישאיר את הישיבה בחומש!"

ח"כ ניר אורבך: "‏לא יאיר אלו לא תתי אדם. תגיע לשם ותראה מתיישבים שהם מלח הארץ עם מסירות בלתי רגילה לארץ ישראל. הגירוש של המתיישבים ב2005 על ידי הליכוד היה מיותר, אכזרי וחסר תוחלת".

חברת הכנסת לשעבר ד״ר עליזה לביא: "השימוש במונח האנטישמי ״תתי אדם״ על מטעני הכאב והסבל הטמונים בו לעמנו, הוא נימוק נוסף לצורך בירידתו לאלתר של יאיר גולן מבמת הציבוריות. הצורך האובססיבי שלו לאכוף את החוק מיד ובדחיפות רק נגד מגזר אחד, שעוד מבכה את הרצח, מתוך סלחנות אינסופית לטרור אינו ניתן להסבר רציונלי"

גם בהתיישבות מחו בתוקף וגינו את האמירות האנטישמיות כלפי מיישבי חומש

"דבריו המדאיגים של סגן השר יאיר גולן מתיישבים היטב עם דבריו "על זיהוי תהליכים" אומר עודד רביבי, ראש מועצת אפרת בתגובה לדברי גולן כי המתיישבים בחומש הם תתי אדם, קילקלו של העם היהודי".

עוד הוסיף רביבי "אמירותיו אכן מזכירות תהליכים מהם סבלו יהודים, אבל בגולה ושלא לא על ידי יהודים אחרים. תתי אדם כינו יהודים בספרד בגרמניה ובמקומות נוספים וברגעים שחורים. עד שישנה מדרכו אפשר לאמץ מדבריו של גולן בכנסת "כי מול הרשע אסור לשתוק".  בעקבות דבריו נדמה שגם הוא עצמו נכנס לרשימה של גזענות והחשיכה".

ראש מועצת בית אל, שי אלון: "סגן השר יאיר גולן איבד את זה ממזמן. הוא מנותק לחלוטין. הטרלול שמשתולל בקואליציה של בנט חוצה כל גבול. האנשים הללו המשמשים גם כשרים וסגני שרים מבזים את זכר השואה, הופכים קורבנות יהודים לפושעים בדה לגיטימציה בזויה ומדרדרים את מדינת ישראל לשפל מוסרי וערכי שייזכר לדיראון עולם".

מתן פלג, יו''ר תנועת אם תרצו: ''האחרונים שהשתמשו במילים 'תת אדם' כלפי יהודים היו הנאצים. מדובר באמירה נוראה ומחפירה. ההבדל בין מחלוקת לבין דה הומניזציה קיצונית כלפי יהודים ושלילת זכות הקיום שלהם היא מזעזעת". 

"אנו מזמינים את יאיר גולן לבקר ביד ושם ובמוזיאון לוחמי הגטאות כדי לרענן קצת את זיכרונו".

מארגון בצלמו נמסר: "הבוקר נרשם שיא גזעני חדש בתולדות הכנסת. אנחנו דורשים מיו"ר הכנסת ומרכז האופוזיציה לפעול בהקדם לכינוס ועדת האתיקה באופן חד פעמי ולהשעות את יאיר גולן למשך חצי שנה מהכנסת. לא ייתכן שכנסת ישראל תשתוק מול מופע הסתה שנאה וגזענות שכזו. אני קורא לכל חברי הכנסת להחרים את הופעותיו של גולן בכנסת ובכל פעם שיעלה לנאום שהם יקומו ויצאו כמו שנעשה בעבר לגזענים בכנסת".

ח"כ מעוז למנדלבליט: פתח בחקירה כנגד סגן השר יאיר גולן בגין הסתה

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז שיגר מכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בו דרש לפתוח בחקירה פלילית כנגד סגן השר יאיר גולן בגין האמירה שלו הבוקר.

במכתב כותב מעוז: "הבוקר פורסמו דבריו של יאיר גולן כנגד מתיישבי חומש: "אלה לא אנשים אלא תתי אדם, אנשים בזויים וקלקולו של העם היהודי". דברים מעוררי חלחלה אלו מזכירים לנו את סגנונם של אנטישמיים לאורך הדורות, ובמיוחד בשנים שטרם השואה, שהתייחסו כך לבני העם היהודי".

"כפי שהורית על פתיחת חקירה בגין אותה תמונה ב'בצלאל' של ראש הממשלה דאז, מר בנימין נתניהו, אני דורש ממך להורות באופן מיידי על פתיחת חקירה בחשד להסתה, בשל הסכנה כי יהיה מי שבעקבות הדברים החמורים ייקח את החוק לידיו ויפגע במתיישבים, מתוך תפיסה מעוותת ש'תתי אדם' שכאלה צריך לבער מן העולם".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 55 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד