בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
למרות העינויים

משפט דומא: חלק מההודאות נפסלו וחלק אושרו

כל הודאות הקטין נפסלו מלבד תרגיל המדובבים. בנוגע לבן אוליאל נפסלו ההודאות תחת עינויים ואושרו הודאות תחת איומי חזרה לחדר העינויים

  • מערכת הקול-היהודי
  • ו' תמוז תשע"ח - 14:22 19/06/2018
גודל: א א א

הפגנה מחוץ לבית המשפט

למרות העינויים: חלק מהודאותיו של עמירם בן אוליאל אושרו כקבילות בידי בית המשפט המחוזי בלוד. בהכרעה שנמסרה פירטה ראש ההרכב השופטת לורך כי "בחקירות הופעלו כנגד הנחקרים חקירות צורך אשר כללו אמצעים פיזיים".

השופטים קבעו כי אמצעי הצורך פגעו בנאשמים באופן חמור, וההודאות בחקירות הצורך אינן קבילות, אך קבעו כי חלק מההודאות שנגנבו לאחר מכן מבן אוליאל תחת איומים לחזרה לחדרי העינויים, אכן קבילות.

בנוגע לקטין א', מדובר במכה קשה לשב"כ, שכן כל ההודאות שנגבו לאחר "חקירות הצורך" בהן הופעלו עינויים, נפסלו. לצד זאת אושרה ההודאה תחת תרגיל המדובבים בכלא עכו, במהלכו הוכנס הקטין לתא עם מדובבים שהתחזו לעבריינים בכירים ותחת איומים גבו ממנו הודאות שונות, אך ככל הנראה לא בנוגע לאירוע בדומא.

מניתוח ראשוני של ההחלטה נראה כי בנוגע לקטין, התביעה תיתקל בקושי גדול להשגת ראיות הקושרות אותו להצתה בדומא, אולם בנוגע לבן אוליאל נראה כי אם קבלת ההודאות תישאר על כנה, הרי שישנו סיכוי גדול לביסוס הרשעה בעבירות רצח וגזירת מאסר עולם, זאת כאמור על אף שאין מחלוקת על כך בן אוליאל עונה בצורה קשה.

תגובת עורך הדין יצחק בם אחד מעורכי דינו של עמירם בן אוליאל: "ברור כי השב"כ גרם כאב פיזי וסבל לנחקר על מנת לגרום לו להודות. שיטת משפט המכבדת את כבוד האדם אינה יכולה להשלים עם קבלת הודאות שנגבו בעקבות גרימת סבל פיזי מכוון כראיות במשפט. החשש מפני המשך העינויים היה הטעם היחיד שמחמתו המשיך הנחקר להודות בין הסבבים של עינויים".

חבריהם ובני משפחותיהם של העצורים הגיעו להפגין מחוץ לבית המשפט ודורשים להסיר את החיסיון מעל תיק החקירה ולפרסם לציבור את מה שעברו הנאשמים. כמו כן דורשים המפגינים שתקום וועדת חקירה ממלכתית שתחקור לעומק את הפרשה.

אחד המפגינים נעצר בידי השוטרים שנערכו במקום. במקביל חברי כנסת ערבים ובהם ח"כ טיבי ועודה הגיעו יחד עם חלק מבני משפחת דוואבשה לבית המשפט, ובנוסף הגיעו מפגיני שמאל למקום.

עו"ד איתמר בן גביר שייצג בעבר את הנאשם המרכזי בפרשת דומא עמירם בן אוליאל מסר בפני כלי התקשורת הצהרה לפני ההכרעה בדבר קבילות ההודאות.

"בין אם טענות הזוטא יתקבלו ובין אם ידחו אני יודע שאני פגשתי את עמירם בן אוליאל מיד לאחר העינויים. הכרתי אדם חזק נפשית וגופנית, אך פגשתי שבר כלי", סיפר בן גביר. 

"הוא רעד ואמר לי את המשפט המזעזע: "טוב מותי מחיי". במצב שבו היה עמירם בן אוליאל כל אדם היה מודה גם ברצח ארלוזורוב. אם הודאות הזוטא יתקבלו אנחנו נהיה מדינת עולם שלישי בדיוק כמו סוריה ואיראן שם מענים אנשים בחדרי חקירות. זו לא דמוקרטיה".

עוד בנושא:


לפני כשבועיים בכיכר הבימה בתל אביב התקיים מיצג עינויים, בו הציגו פעילי עוצמה יהודית, כיצד עונו החשודים בתיק דומאבמהלך חקירותיהם בשב"כ. המיצג הינו על פי עדויות חוקרי השב"כ אשר העידו במהלך משפט הזוטא.

העינויים במיצג הוצגו על עוברי אורח שונים אשר הוזמנו להתנסות על גופם בעינויים. דני מת"א, ואיתמר מאזור מודיעין ואנשים נוספים חוו את העינויים ואף הודו במה שביקשו מהם המציגים. המענים נשאו על גבם את השמות בהם כינו עצמם אנשי השב"כ אשר עינו את הנערים במהלך החקירות.

| "אנו דורשים וועדת חקירה בלתי תלויה"

צבי סוכות מנכ"ל עוצמה יהודית סיפר "הגענו כדי להמחיש מה נעשה בחדרי החקירות של השב"כ, הזמנו אנשים מהרחוב וניסינו עליהם את מה שתיארו חוקרי השב"כ שהם עשו לנחקרים בתיק דומא. כל מי שעשינו עליו את זה מהרחוב הודה במה שביקשנו ללא יוצא מן הכלל.

אנחנו טוענים כי ההודאות שנגבו במשפט דומא לא ניתן  להסתמך עליהם לשום דבר. אנו דורשים להקים ועדת חקירה שתחקור מה נעשה בדומא וכן מה נעשה בחדרי החקירות של השב"כ." הוסיף.

נזכיר כי עשרות רבני ערים, רבני ישובים וראשי ישיבות פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרת המשפטים איילת שקד בדרישה כי ההליך המשפטי בתיק דומא ייעצר וכי תוקם ועדת חקירה, וזאת בשל העינויים אשר עברו הנאשמים בתיק, אשר בעקבותם הוצאו הודאות הנאשמים בתיק.

"לכבוד ראש ממשלת ישראל ושרת המשפטים – שלום וברכה, נוכח מידע מזעזע אודות עינויים שהופעלו כלפי צעירים כדי לסחוט מהם הודאות על מעורבותם בפרשת דומא, והגשת כתבי אישום חמורים כנגדם המבוססים על הודאות אלו – אנו דורשים לעצור לאלתר את כל ההליכים המשפטיים כנגדם, ולהקים ועדת חקירה בלתי תלויה שתבדוק חשדות חמורים אלו." כתבו הרבנים לנתניהו ושקד.

בנוסף, לאחרונה נחשף כי פרקליטות מחוז מרכז, הודיעה לבימ"ש כי היא מוותרת על הודאות הנאשמים שנגבו תחת עינויים. מדובר בהודאות אשר נמסרו במהלך החקירות בהם הופעלו 'האמצעים המיוחדים' - כאשר הכוונה לעינויים. 

משמעות הדבר הסבירו גורמים משפטיים אשר מכירים את התיק, כי הפרקליטות מודה כי ההודאות אשר מסרו הנאשמים בחקירות אלו אינם קבילות והיא חוששת כי בימ"ש יפסול אותם. בנוסף, הגישה הפרקליטות בקשה לבימ"ש כי יכיר בעינויים כחוקיים.

אישי ציבור רבים יוצאים בתקופה אחרונה למתקפה על התנהלות השב"כ בכל הנוגע לפרשת העינויים, כולם מסכימים פה אחד כי אין מקום כלל לקבל כאמינים את עדויות הנאשמים בהצתת הבית בכפר דומא וכי על השב"כ לחשוף לאלתר את כל חומרי החקירה המתארים את העינויים.

  | עו"ד אמיר: המשפט מתנהל במחתרת

עו"ד ציון אמיר, המייצג את הקטין העצור בפרשת דומא, אמר לפני כשבועיים כי הוא חושש מהתנהלות המשפט "במחתרת", ומאפשרות של הרשעת חפים מפשע.

בראיון לעורך ערוץ 20 בועז גולן, התייחס עו"ד אמיר להחלטה הצפויה בקרוב במשפט הזוטא שדן בחוקיות הוצאת הודאות הנאשמים.  בין היתר אמר עו"ד אמיר כי מה שנעשה עם הקטין במשפט דומא לא יכול להתקבל במדינה דמוקרטית. 

"ההודאות שהתקבלו מהקטין הושגו באמצעים קשים, איומים ונוראים תוך מסכת עינויים במשך תקופה ארוכה מכל הבא ליד", אמר עו"ד אמיר.


  | הרב זיני: איך איש לא יצא להגנת קורבנות העינויים? 

הרב ד"ר אליהו זיני, ראש ישיבת "אור וישועה" שבחיפה, מסר דברים בנוגע לפרשת דומא, בהם הוא תוקף את מעשי המחלקה היהודית בשב"כ אשר עינתה עצורים יהודים בעת החקירות.

"הגיעו לידיעתנו עדויות מזעזעות בכל הנוגע לחקירת החשודים בפשע שבדומא", כך נפתחו דברי הרב שפורסמו בערוץ 7. "קשה לי כיהודי, וכל שכן כרב, להיווכח שהתנהגות אכזרית זו המאפיינת את המשטרים האפלים ביותר, יכולה להתרחש במדינתנו לנגד עינינו מבלי שאיש ייצא להגנת הקרבנות של עינויים קשים אלה, ובפרט שהפשע השפל הזה של התנהגות המחלקה היהודית מבוצע כנגד קטינים", אמר הרב זיני.

 | יו"ר המטה הלאומי בליכוד: נחשפתי לחומרים מחרידים על העינויים

נתן אנגלסמן, יו"ר המטה הלאומי בליכוד, פנה לחברי הכנסת מהליכוד בקריאה שלא לשבת מנגד, ולדרוש את חשיפת חומרי העינויים.

"נחשפתי לחומרים מחרידים על העינויים שהופעלו נגד הנחקרים בפרשה. אירוע חמור ככל שיהיה לא מצדיק שיטות פעולה הכוללות עינויים נגד נחקרים ושלילת זכויותיהם הבסיסיות כבני אדם".

אנגלסמן הוסיף: "כל בר דעת מבין שהפעלת עינויים שכאלה נגד נחקרים לא יכולה להוביל לחקר האמת, שכן תחת עינויים שכאלה אין כל משמעות להודאות שהוצאו מהחשודים".

אנגלסמן קרא לחברי הכנסת לדרוש את חשיפת החומרים. "אני קורא לחברי הכנסת החפצים שחקירת ההצתה בדומא תמוצה ותוביל לחקר האמת, לדרוש את חשיפת העינויים שהופעלו כנגד הנחקרים בפרשה. לא ייתכן שהשב"כ ינצל את החיסיון על התיק לשם הערמה על הציבור. יראה הציבור וישפוט".

  | הרב דרוקמן: מי נותן גיבוי לאכזריות כזו?!

הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבות בני עקיבא ומראשי הציונות הדתית יצא אף הוא בהתבטאות ראשונה וחריפה בעניין חקירות השב"כ את העצורים בפרשת דומא.

"אני מזועזע, וכואב, ומתבייש מהעינויים שהשב"כ השתמש בחקירותיו על הנערים, כולל קטינים", אומר הרב. "הודאות כתוצאה מחקירות כאלה אינן שוות אפילו כקליפת השום. מי נותן גיבוי לאכזריות כזאת?!".


  | ח"כ גליק: "למה השב"כ מנסה להסתיר את האמת??" 

בציוץ שהעלה גליק לחשבון הטוויטר שלו כתב כי "גם אני מצטרף לקריאה החד משמעית לחשוף את כל החומרים על העינויים שנעשו בחדרי החקירות של נאשמי פרשת דומא", כתב.

"חמור ככל שיהיה, ואכן מדובר באירוע חמור במדינת חוק", אמר גליק, "אי אפשר לסחוט הודאות בעינויים התעללויות והתאכזרות. למה השב"כ מנסה להסתיר את האמת??".

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד