בע"ה י"ט אייר תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מחאה מול ביתה של שקד: "פרסמו את העינויים"

לאחר שדלפו לרשתות פרוטוקולים, ולאחר קריאות הרבנים, מפגינים הגיעו לביתה של שרת המשפטים ודרשו את הסרת צו איסור הפרסום מפרשת דומא

  • א' תמוז תשע"ח - 11:29 14/06/2018
גודל: א א א
המחאה מול בית של שקד אמש (יהודי לא מענה יהודי)
המחאה מול בית של שקד אמש (יהודי לא מענה יהודי)

כ-15 מפגינים הגיעו אמש (ד') לביתה של שרת המשפטים איילת שקד בתל אביב, וערכו במקום משמרת מחאה בה דרשו את הסרת צו איסור הפרסום מעל עינויי עצורי דומא.

בנוסף קראו המפגינים קריאות "יהודי לא מענה יהודי" וכן דרשו את  הקמתה של ועדת חקירה בעקבות הפרסום כי בחקירות התיק בדומא עונו הנחקרים.

עוד בנושא:

בשבועות האחרונים יצאו רבנים רבים בקריאות להקמת וועדת חקירה והסרת צו איסור הפרסום, לאחר שעל פי הפרסומים נחשפו לפרוטוקולים המתארים ככל הנראה את עינוי הנחקרים.

בנוסף דווח כי בימים האחרונים דלפו לרשתות החברתיות פרוטוקולים מפרשת דומא, מה שמביא לזעזוע ציבורי בעקבות מה שחוו העצורים בידי חוקרי השב"כ. צבי סוכות מנכ"ל עוצמה יהודית אף ערך בכיכר הבימה מיצג עינויים המדגים את שעברו הנחקרים, ודרש הקמת וועדת חקירה.

מיצג העינויים בתל אביב:

הצהרתו של נפתלי בנט יו"ר הבית היהודי: "אתם מאמינים לאיתמר בן גביר או לאיילת שקד?", שכנעה רבים להאמין שלא התרחשו עינויים, אולם לאחר שעשרות רבנים מהציונות הדתית, ובהם אף הרב חיים דרוקמן, ראש מוסדות בני עקיבא ומתומכיהם של בנט ושקד, שהתבטא בצורה נחרצת נגד העינויים, מסתמן כי אמינותם של בנט ושקד על כך שלא היו עינויים מוטלת בספק.

"אני מזועזע, וכואב, ומתבייש מהעינויים שהשב"כ השתמש בחקירותיו על הנערים, כולל קטינים", אומר הרב. "הודאות כתוצאה מחקירות כאלה אינן שוות אפילו כקליפת השום. מי נותן גיבוי לאכזריות כזאת?!".

הרב דרוקמן העביר את הסרטון ליו"ר ארגון חוננו שמואל (זנגי) מידד, וביקש שהסרטון יקבל תהודה רחבה, לאחר שזמן רב חשב על הנושא.

צפו - הרב דרוקמן: "מי נותן גיבוי לאכזריות כזו?"

נזכיר כי עשרות רבני ערים, רבני ישובים וראשי ישיבות פנו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרת המשפטים איילת שקד בדרישה כי ההליך המשפטי בתיק דומא ייעצר וכי תוקם ועדת חקירה, וזאת בשל העינויים אשר עברו הנאשמים בתיק, אשר בעקבותם הוצאו הודאות הנאשמים בתיק.

"לכבוד ראש ממשלת ישראל ושרת המשפטים – שלום וברכה, נוכח מידע מזעזע אודות עינויים שהופעלו כלפי צעירים כדי לסחוט מהם הודאות על מעורבותם בפרשת דומא, והגשת כתבי אישום חמורים כנגדם המבוססים על הודאות אלו – אנו דורשים לעצור לאלתר את כל ההליכים המשפטיים כנגדם, ולהקים ועדת חקירה בלתי תלויה שתבדוק חשדות חמורים אלו." כתבו הרבנים לנתניהו ושקד.

בנוסף, לאחרונה נחשף כי פרקליטות מחוז מרכז, הודיעה לבימ"ש כי היא מוותרת על הודאות הנאשמים שנגבו תחת עינויים. מדובר בהודאות אשר נמסרו במהלך החקירות בהם הופעלו 'האמצעים המיוחדים' - כאשר הכוונה לעינויים. 

משמעות הדבר הסבירו גורמים משפטיים אשר מכירים את התיק, כי הפרקליטות מודה כי ההודאות אשר מסרו הנאשמים בחקירות אלו אינם קבילות והיא חוששת כי בימ"ש יפסול אותם. בנוסף, הגישה הפרקליטות בקשה לבימ"ש כי יכיר בעינויים כחוקיים.

אישי ציבור רבים יוצאים בתקופה אחרונה למתקפה על התנהלות השב"כ בכל הנוגע לפרשת העינויים, כולם מסכימים פה אחד כי אין מקום כלל לקבל כאמינים את עדויות הנאשמים בהצתת הבית בכפר דומא וכי על השב"כ לחשוף לאלתר את כל חומרי החקירה המתארים את העינויים.

  | עו"ד אמיר: המשפט מתנהל במחתרת

עו"ד ציון אמיר, המייצג את הקטין העצור בפרשת דומא, אומר כי הוא חושש מהתנהלות המשפט "במחתרת", ומאפשרות של הרשעת חפים מפשע.

בראיון לעורך ערוץ 20 בועז גולן, התייחס עו"ד אמיר להחלטה הצפויה בקרוב במשפט הזוטא שדן בחוקיות הוצאת הודאות הנאשמים.  בין היתר אמר עו"ד אמיר כי מה שנעשה עם הקטין במשפט דומא לא יכול להתקבל במדינה דמוקרטית. 

"ההודאות שהתקבלו מהקטין הושגו באמצעים קשים, איומים ונוראים תוך מסכת עינויים במשך תקופה ארוכה מכל הבא ליד", אמר עו"ד אמיר.


  | הרב זיני: איך איש לא יצא להגנת קורבנות העינויים? 

הרב ד"ר אליהו זיני, ראש ישיבת "אור וישועה" שבחיפה, מסר דברים בנוגע לפרשת דומא, בהם הוא תוקף את מעשי המחלקה היהודית בשב"כ אשר עינתה עצורים יהודים בעת החקירות.

"הגיעו לידיעתנו עדויות מזעזעות בכל הנוגע לחקירת החשודים בפשע שבדומא", כך נפתחו דברי הרב שפורסמו בערוץ 7. "קשה לי כיהודי, וכל שכן כרב, להיווכח שהתנהגות אכזרית זו המאפיינת את המשטרים האפלים ביותר, יכולה להתרחש במדינתנו לנגד עינינו מבלי שאיש ייצא להגנת הקרבנות של עינויים קשים אלה, ובפרט שהפשע השפל הזה של התנהגות המחלקה היהודית מבוצע כנגד קטינים", אמר הרב זיני.

 | יו"ר המטה הלאומי בליכוד: נחשפתי לחומרים מחרידים על העינויים

נתן אנגלסמן, יו"ר המטה הלאומי בליכוד, פנה לחברי הכנסת מהליכוד בקריאה שלא לשבת מנגד, ולדרוש את חשיפת חומרי העינויים.

"נחשפתי לחומרים מחרידים על העינויים שהופעלו נגד הנחקרים בפרשה. אירוע חמור ככל שיהיה לא מצדיק שיטות פעולה הכוללות עינויים נגד נחקרים ושלילת זכויותיהם הבסיסיות כבני אדם".

אנגלסמן הוסיף: "כל בר דעת מבין שהפעלת עינויים שכאלה נגד נחקרים לא יכולה להוביל לחקר האמת, שכן תחת עינויים שכאלה אין כל משמעות להודאות שהוצאו מהחשודים".

אנגלסמן קרא לחברי הכנסת לדרוש את חשיפת החומרים. "אני קורא לחברי הכנסת החפצים שחקירת ההצתה בדומא תמוצה ותוביל לחקר האמת, לדרוש את חשיפת העינויים שהופעלו כנגד הנחקרים בפרשה. לא ייתכן שהשב"כ ינצל את החיסיון על התיק לשם הערמה על הציבור. יראה הציבור וישפוט".

  | ח"כ גליק: "למה השב"כ מנסה להסתיר את האמת??" 

בציוץ שהעלה גליק לחשבון הטוויטר שלו כתב כי "גם אני מצטרף לקריאה החד משמעית לחשוף את כל החומרים על העינויים שנעשו בחדרי החקירות של נאשמי פרשת דומא", כתב.

"חמור ככל שיהיה, ואכן מדובר באירוע חמור במדינת חוק", אמר גליק, "אי אפשר לסחוט הודאות בעינויים התעללויות והתאכזרות. למה השב"כ מנסה להסתיר את האמת??".

 
תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון