בע"ה י"ג תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הסכנות שבתכנית טראמפ – "יש אווירה של שאננות"

פורום "ערבות יהודית בשומרון", הוציא מסמך על עקרונות תכנית טראמפ, הסכנות שבתכנית והצעות לפעולה. "אם אנשים יפעלו ויעשו רעש זה ישפיע"

  • אלחנן גרונר
  • כ"ו אדר תשע"ט - 17:16 03/03/2019
גודל: א א א
טרמפ ונתניהו אבי אוחיון, לע"מ)
טרמפ ונתניהו אבי אוחיון, לע"מ)

תחת הכותרת: "תכנית המאה - נתונים וסכנות", מפיצים בימים האחרונים חברי "פורום ערבות יהודית בשומרון", עקיבא הכהן, עו"ד דורון ניר צבי ומנחם בן שחר, מסמך בו התייחסו לתכנית טראמפ שככל הנראה ממתינה מעבר לבחירות, ולסכנות שלדבריהם אורבות בפתח.

"יש אווירה של שאננות", אומר לקול היהודי מנחם בן שחר, תושב גבעת רונן ופעיל ציבור שנים ארוכות. "חושבים ש"עברנו את אובמה נעבור את זה", ושיהיה בסדר, אבל למען האמת אנחנו לא יודעים איך זה יגמר ואנחנו בסיטואציה נדירה שבה יש מצב למסור חלקים מארץ ישראל".

בן שחר מזכיר את הסימנים שהקדימו את עקירת גוש קטיף וצפון השומרון. "אני זוכר שקראתי שנתיים לפני ההתנתקות איזה מאמר בהארץ על התכנית ודפדפנו הלאה. עד שקלטנו מה קורה היה מאוחר מדי, לכן הפעם צריך לקום ולהתעורר ולפעול. אם אנשים יפעלו ויעשו רעש זה ישפיע".

לדבריו, ממעקב אחר כלי התקשורת והפרסומים השונים, וגם ההכחשות שיוצאות, נראה כי עיקרי התכנית לא מוכחשים. "יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, מארק צל אומר שטראמפ לא יכפה על ישראל משהו שממשלת לא תקבל, אבל אנחנו צריכים ללחוץ על נתניהו ולהגדיר מה מסוכן לנו כי על ביבי אי אפשר לסמוך. אנחנו אוכלים אותה מהרבה אנשים שעשו היסטוריה".

לקריאת המסמך המלא של פורום ערבות יהודית בשומרון>

במסמך שהופץ מסבירים הכותבים כי טראמפ אמנם רואה את עצמו כידיד ישראל, אך לצידו עומד ראש הממשלה נתניהו, וזה מעולם לא חזר בו מנאום בר אילן בו הצהיר על הקמת "מדינה פלסטינית".

"נתניהו מצידו רואה בממשל טראמפ הזדמנות היסטורית להסדר המדיני הטוב ביותר לישראל שיוכל להיות אי פעם, ולכן מעוניין בקידום ההסכם", מנתחים כותבי המסמך.

לכך מוסיפים המחברים את הצהרת טראמפ מיד לאחר העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, שהכעיסה את ערביי האזור, ש"הפלסטינים יקבלו משהו טוב בתמורה להעברת השגרירות, וישראל תצטרך לשלם מחיר גבוה."

"למרות החשאיות המוקפדת  שנועדה  להסתיר מהציבור את עתידו המתגבש, באמצעות האזנה קשובה למסרים הניתנים ממקורות שונים ניתן ללקט ולחבר את חלקי הפאזל לכדי ציור עקבי של קווי התכנית הכלליים", נכתב במסמך, וקוראים לפעול  דווקא כעת בזמן הבחירות שכן לדבריהם "לאחר הבחירות יכולת התמרון תהיה דלה עד אפסית".

"על ציבור אוהבי ארץ ישראל מוטלת החובה לתבוע מנציגי הציבור התנערות מיידית ומוחלטת מכל עיסוק והסכמה כלשהיא לויתורים ופשרות. תביעה זו צריכה להיאמר בקול ציבורי צלול ועיקש, רחב, הגיוני ומוסרי".

לפי הכותבים, עקרונות העסקה מבוססים על הקמת "יישות לאומית פלסטינית ריבונית עצמאית בכל השטח שאין בו התיישבות ישראלית".

הם מעריכים כי ההסכם יוכל להתרחש ללא פינוי יישובים מאסיבי.

התמורה שתקבל ישראל תהיה הכרה בריבונות בגושי ההתיישבות, תוכרז תנופת בנייה שתשווק באגרסיביות.

לדברי המחברים, "גורמים בכירים בהתיישבות מעורים היטב בגיבוש התוכנית, כשם שנציגים ממועצת יש"ע השתתפו בגיבוש המפות בהסכמי אוסלו ובהתנתקות, מתוך תפיסה של 'הרע במיעוטו".

בנוסף שני הצדדים יהנו מהשקעה כלכלית גרנדיוזית  מרשימה, אמצעי תחבורה, כבישים ומנהרות שייצרו רצף אצל כל אחד מהצדדים, לצד הקמת אזורי תעשייה, תיעדוף ההתיישבות ומיזמים מתקדמים שיניעו פיתוח אזורי.

במזרח ירושלים על פי ההערכות תוכרז "בירת פלסטין" וישראל תיפרד ממאות אלפי ערבים תושבי ירושלים בעלי תושבות ישראלית".

בנושא הפליטים טראמפ הגדיר מחדש מיהו פליט ועל כן ביטל את המימון לאונר"א. זכות השיבה המיתולוגית כוללת לדידו כחצי מיליון פליטים בלבד.

עוד מעריכים כותבי המסמך כי טראמפ עשוי להתקדם בביצוע התכנית באופן חד צדדי גם עם הערבים יסרבו לעסקה.

בפורום ערבות יהודית מזהירים מפני התכנית מכמה סיבות:

"ההתייחסות לארץ ישראל כאל חפץ שניתן לגזור ו'לשחק' בו נובעת מחולשה עמוקה וחוסר אמונה בצדקת הדרך. האויב מזהה היטב חולשה זו ורואה בה חנופה מעוררת תיאבון. פירותיה המדממים של החולשה - מכאיבים ביותר....

העסקה משרתת את תכנית השלבים הערבית, והלאומיות הערבית ביו"ש מתקדמת בזכותה בצעדי ענק – הכרה בינלאומית, שליטה בירושלים, גישה פתוחה לירדן, נמל תעופה ועוד. מדינת הטרור תתעצם ותתפתח לקראת עימות נוסף מול מדינת היהודים ושחרור 'מרחב פלסטין הכבושה'. יישות פלסטינית תפעל לביצוע (בתזמון מחושב) פעולות טרור רצחניות בכל האמצעים האפשריים – טילים, פיגועים וכו'.

למרות ההצהרות המפורשות בנוגע לשמירת הבטחון, מתווה ההסכם מציג פגיעה אנושה ביכולתו החופשית צה"ל לפקח לשלוט ולפעול במרחבי יהודה ושומרון. בסופו של יום, פעולות שגרתיות הכרחיות יהפכו להיות סבוכות בהיבט מדיני בינלאומי בדומה למצב בעזה ובסוריה.

בנוסף, מי שסובר כי בזכות הויתורים הכואבים יפחת הלחץ הבינלאומי על ישראל – שוגה ומדמיין... בעידן שאחרי טראמפ, בעוד  שנתיים או שש  שנים,  אמריקה  תצטרף ללחץ  האדיר על ישראל להמשיך את הנסיגה לגבולות 67 תמורת הכרה ופינוקים נוספים מאת אומות העולם.

מחברי המסמך קוראים לציבור להתעורר ולפעול במספר כיוונים:

במישור הפוליטי להחלשת כוחות של נתניהו מאידך וחיזוק הכוחות במחנה הימין, הפעלת לחצים בממשל האמריקאי ובקרב הקהילה האוונגליסטית בארה"ב להסברה על כך שמסירת שטחי מולדת לא תתקבל, השפעה על דעת הקהל בישראל, משום שבלחץ ארה"ב, והתקשורת הישראלית והבין לאומית, בנוסף להצהרות נתניהו, גם אנשי ימין עלולים להביע תמיכה בתכנית שכזו אם השלכותיה יטושטשו.

בנוסף קוראים מחברי המסמך לפעול בשטח בהקמת מאחזים חדשים, טיולים, וצעדות מחוץ לגבולות ההתיישבות. "היכרות ונטיעת יתד יכולים לסכל את היתכנות חלוקה כזו של הארץ".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד