בע"ה כ"ב אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נדחו עתירות נגד הצו החדש בנושא בנייה ביהודה ושומרון

בג"ץ דחה עתירות שהגישו ארגוני שמאל וערבים נגד צו שקיומו נחשף בקול היהודי ומאפשר הרס מבנים תוך 96 שעות. במנהל האזרחי מתכננים לבצע פיילוט

  • אלחנן גרונר
  • כ"ה ניסן תשע"ט - 21:22 30/04/2019
גודל: א א א
כוחות פינוי. ארכיון (קרן פרלמן TPS)
כוחות פינוי. ארכיון (קרן פרלמן TPS)

שופטי בג"ץ דחו היום (ג') עתירות שהגישו ארגוני שמאל ומועצות ערביות ביהודה ושומרון כנגד צו חדש של אלוף פיקוד המרכז בנושא בנייה לא חוקית ביהודה ושומרון.

עצם קיומו של הצו החדש נחשף לפני מספר חודשים בקול היהודי, ורבים בהתיישבות הביעו חשש כי הצו יופנה לבסוף רק כנגד ההתיישבות היהודית.

הצו מאפשר למנהל האזרחי להרוס כל מבנה חדש שלא הוצג לגביו היתר בנייה, וזאת בתוך 96 שעות מרגע מסירת צו בעניין, זאת אלא אם כן המבנה כבר מאוכלס 30 יום.

העותרים טענו כי הצו נועד לפגוע בהתרחבות הערבית ביהודה ושומרון ויופעל רק כנגד ערבים. הצו אמור להביא לירידה דרסטית בעומס המוטל על וועדת העררים שמביא לחוסר אפקטיביות בהליך האכיפה ביהודה ושומרון, בעיקר כנגד האוכלוסייה הערבית.

המדינה מצידה טענה כי במנהל האזרחי גיבשו פיילוט שיופעל בשנה הקרובה ולפיו הצו יופעל על פי קריטריונים מסויימים. בפועל הקריטריונים שהוצגו הינם רחבים ביותר, וניתן לכלול תחתם כמעט כל מבנה שבמנהל האזרחי ירצו להרוס.

הקריטריונים שהוצגו לבג"ץ הם: "מבנים המצויים בשטחי אש; מבנים בקרבה לצירי תנועה ראשיים, מתקנים ביטחוניים או תשתיות אסטרטגיות; מבנים שהוקמו בשמורות טבע או באתרים ארכאולוגיים; מבנים שהוקמו בתחומי צווים ביטחוניים או במקרים בהם יש למבנים השפעה משמעותית על הביטחון, הסדר ציבורי והבטיחות; בניה ישראלית חדשה על קרקע פרטית פלסטינית או בניה פלסטינית חדשה על קרקע פרטית ישראלית".

השופט דוד מינץ דחה את העתירה ואליו הצטרפו השופטים יצחק עמית ואלכס שטיין.

כעת יש צורך להמתין ולראות מה ילד יום, וכיצד ישתמשו במנהל האזרחי בצו החדש כנגד יהודים וכנגד ערבים. 

"לערבים לא יעשו כלום וההתיישבות תסבול"

בזמן חשיפת הצו בקול היהודי לפני כשנה, אמר לקול היהודי גורם פוליטי במחנה הלאומי הבקיא בפרטי הוצאת הצו כי ישנו חשש ואף ידע, שהצו נועד לפגוע בהתיישבות היהודית.

"ממשלה לאומית לא אמורה להוציא מתחת ידיה צו כזה, שיגרום נזק אדיר להתיישבות", אמר אז לקול היהודי גורם פוליטי בכיר בהתיישבות, הבקיא בפרטי הצו ונסיבות חתימתו.

"הסיכוי שהצו הזה יביא תועלת אמיתית ומשמעותית בנוגע לבנייה הערבית המאורגנת, שואף לאפס, והנזק הגדול שיגרם להתיישבות הוא עצום.

כמו שכולנו יודעים, כשלא מוגדר בצו במה הוא נועד לטפל ובמה לא, למשל לא לטפל במקומות שמיועדים להסדרה, התוצאה תהיה שלערבים לא יעשו כלום, כי חוסר האכיפה על הערבים היא לא שאלה של כלי משפטי, אלא כמה אתה מפחד מהאלימות שלהם, וכמה אתה מפחד מאירופה וארה"ב והשמאלנים".

הגורם ציין את החלטת הקבינט על הסדרת המאחזים, והחלטת ממשלה מלפני כ-7 שנים, המצהירה כי אכיפה נגד בנייה בהתיישבות על אדמות מדינה תהיה בסדר עדיפות אחרון. כעת בא הצו, והופך את ההחלטות הללו על פיהן.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 28 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד