בע"ה ג' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בניית הכפר החדש בבבנימין: "צה"ל לא עוצר את הבניה"

סגן ראש מועצת בנימין מספר על המאבק מאחורי הקלעים לעצירת בנייתו של הכפר הערבי החדש. הוא קורא לראש הממשלה, שרי הליכוד וצה"ל לפעול מול ההשתלטות הערבית והאירופאית

  • דוד אור שחר
  • א' תמוז תשע"ט - 15:44 04/07/2019
גודל: א א א

ההשתלטות של "הרשות הפלסטינית" על שטחי יהודה ושומרון והבנייה הערבית הנרחבת, עולה לאחרונה שוב ושוב לכותרות.

בימים האחרונים חשפו בתנועת רגבים נתונים דרמטיים על היקף ההשתלטות הערבית על שטחי C בעשר השנים האחרונות, תקופת שלטונו של בנימין נתניהו כראש ממשלת ישראל. חבר ועדת חוץ ובטחון, ח"כ מוטי יוגב, ביקש מיו"ר הועדה אבי דיכטר לכנס דיון דחוף בנושא ובינתיים פורסם הבוקר (חמישי) כי הליכוד סיכל דיון במליאת הכנסת בנושא.

על פי הפרסום, שתדלנים של רגבים בכנסת ביקשו לקדם דיון חירום במליאה למרות תקופת הפגרה ולצורך כך התחילו לגייס חתימות מ-25 ח"כים. ח"כ יוגב, שכיהן כיו"ר ועדת משנה לענייני יהודה ושומרון, סייע להשגת החתימות. החתימות הושגו מחברי כנסת שונים מאיחוד מפלגות הימין, ש"ס, יהדות התורה ותשעה ח"כים מהליכוד. אלא שבשלב כלשהו החלו חברי הכנסת מהליכוד לפנות למי שהחתים אותם, בזה אחר זה, ולבקש את הסרת החתימה.

ב'ידיעות אחרונות' פורסם, כי ברגע שהתברר להנהלת סיעת הליכוד כי הח"כים חתמו על דיון בנושא, החלה היסטריה והח"כים ננזפו. בקבוצת הווצאף של הנהלת הסיעה נכתב "ח"כים יקרים, נא לא לחתום על בקשה לקיים דיון מיוחד בפגרה בנושא השתלטות הרשות הפלסטינית על שטחי C".

   | כפר ערבי מתחת לאף. צה"ל גורר רגליים

אם לא די בכל זה, במועצה האזורית בנימין פועלים בימים אלו למנוע את בנייתו של הכפר הערבי החדש בבנימין שנחשף בקול היהודי השבוע. מדובר על בנייה של 130 יחידות דיור לערבים בין הישובים עדי-עד ועמיחי.

מתברר כי כעת הכדור נמצא בידי צה"ל כאשר הדרך לעצור את הבנייה הפולשנית והמסוכנת הוא צו של אלוף פיקוד המרכז שהוא הריבון בשטח.

רפול אנגל, סגן ראש מועצת בנימין ישראל גנץ  מסביר בשיחה עם הקול היהודי את התהליכים אותם מבצעת המועצה על מנת לעצור את הבנייה. בנוסף חשוב לאנגל להדגיש בראיון כי שרי הליכוד אינם עושים מספיק על מנת לבלום את השתלטותה של הרשות על שטחי יהודה ושומרון.

"המנהל האזרחי הכיר את התוכנית, והכיר את העבודות ולצערנו לא נעשה מספיק כדי לוודא מה אלו העבודות האלה", פותח אנגל. הוא מציין כי בדיקה פשוטה יכולה הייתה להסביר מה בדיוק עושים הערבים בשטחי גוש שילה.

"הקבלנים הערבים הציגו למנהל האזרחי שמדובר בעבודות חקלאיות, המנהל אמר גם לנו שמדובר בשטח חקלאי. אולם אנחנו ביצענו בדיקה פשוטה, הרבה יותר פשוטה ממה שהצבא יכול לעשות. גילינו שהעבודה שם אינה עבודה חקלאית - בכלל", סיפר אנגל והוסיף כי מיד לאחר שקיבלו את הקריאה מתושבי עמיחי, הם שלחו למקום את מנהל מחלקת הקרקעות החדש במועצה, שקיבל לידיו את התוכיות המלאות מידיו של הקבלן בשטח.

צריך להבין, הקושי העיקרי כאן הוא הסטטוס בו נמצא שטח הבניה. מדובר על שטח B, שעל פי הסכמי אוסלו הינם בשליטה אזרחית של 'הרשות הפלסטינית'. אך עם זאת, הם עדיין בשליטה בטחונית של ישראל. "הקבלנים לא מסתירים את העובדות על בניית הכפר במקום. מבחינתם, כיוון שמדובר בשטח B הם עושים מה שהם רוצים. אם המנהל האזרחי היה מגיע לשטח, הוא היה רואה טוב מאוד שלא מדובר בעבודות חקלאיות בכלל מבחינת היקף הדרכים והעבודות שם".

    | הכדור בידי צה"ל

כאמור, במנהל לא עוסקים בנושא מכיוון שהשטח אינו בשליטה אזרחית ישראלית. מכיוון שכך, מאבק המועצה והתושבים כולו מתנהל מול גורמים בכירים בצבא ובמערכת הפוליטית. "מכיוון שמדובר בשטח B אז כל המגרש עובר לצה"ל. המגרש הבטחוני".

"מכיוון שכל השליטה הישראלית בשטחי B היא בטחונית, של הצבא, אז במידה ויש משהו שמאיים על הבטחון יש לצבא דרכים לעצור אותו. צה"ל עשה את השימוש בסמכויות אלו במספרים מקרים, וגם כאן זה צריך להיעשות", מסביר אנגל.

לדבריו הוא נמצא בקשר עם מח"ט בנימין שכבר סייר במקום ואף עם האוגדונר ואלוף הפיקוד. לדבריו, כולם מכירים את הסוגיה, בוחנים אותה ויפעלו לעצור אותה. "ברור להם שהם לא יכולים להסכים עם זה מבחינה ביטחונית".

   | סכנה ביטחונית ואסטרטגית

הוא מפרט מספר סיבות בטחוניות ואסטרטגיות בקיומו של כפר שכזה במיקומו הנוכחי:

"זה נמצא ממש על קצה התחום שיפוט של הישוב עמיחי,. הבית האחרון בעיירה הזו, נושק ממש לתכניות בנייה של עמיחי. כל הדבר הזה נמצא בגבעה ששולטת לגמרי גם על עמיחי וגם על עדי עד וגם", הוא מונה סיבה נוספת, "יושב ממש על תוכניות של כביש עתידי שיחבר את ציר 60 עם כביש אלון. לצבא אין מחלוקת על הסיכון".

 כשאנגל נשאל כיצד תוכל לעמוד פסיקת האלוף במבחן בג"ץ נשמע שהוא אינו חושש. "אין לזה שום בעיה לעבור במבחן בג"ץ, מכיוון שהטיעון הצבאי חזק יותר מכל טיעון אחר".

"ברור ששופטי בג"ץ יכולים להפוך כל מה שהם רוצים אבל בגדול, אם המדינה וצה"ל ירצו אז אין שום בעיה לעצור את זה".

   | בצה"ל בוחנים. בינתיים, הערבים ממשיכים להשתלט

אמנם בינתיים, עד שבצמרת צה"ל יסיימו לבחון את הנושא, ממשיכות העבודות בשטח במלוא המרץ.

"ברור שכל המטרה היא לקבוע עובדות בשטח. הם פרצו שם ציר שממנו לעדי עד זה 5 דקות הליכה, ברכב זה שתי דקות. הסיכון ברור".

כפי שאכן היה ברור מהרגע הראשון גם כאן, כמו באזורים רבים אחרים, פועלת הרשות הפלסטינית בכל כוחה.

לפעילותה של הראשות מתלווה דחיפתם של ארגונים אירופאים שונים המתדלקים אותה בכסף ובחסות.

   | לראש הממשלה ושריו לא אכפת מהמצב

"ברור שיש כאן מעורבות של הרשות הפלסטינית וגורמים אירופאים. בכניסה לדרך הזו יש שלט של הרשות יחד עם יפן ועוד מדינות. זה ישן, אבל זה מצביע על משהו. בגבעה ממול לכיוון דרום יש וודאי שלט של הרשות והאיחוד האירופי על פתיחת צירים".

"אם לראש הממשלה היה אכפת ממה שקורה פה הוא היה קורא לאותם פעילים אירופיים שמסתובבים פה ומעיף אותם מהאזור. או שהיה מורה להם לפעול לפי החוק".

"הסיפור של האירופאים והעבודות שלהם כאן בגזרה עולה אל ראש הממשלה כל הזמן אך הוא לא עושה שום דבר בעניין. רק האירופאים עושים כאן מה שהם רוצים. עבודות, כבישים, חקלאות. עבודות מאסיביות מאוד".

   | בניית הכפר הערבי - עבודה מאסיבית ומתוחכמת

כמו בבניית הכפר החדש שם הוצב מפקח מטעם הקבלן לוודא כי הבנייה לא חורגת לשטחי C, כך בכל מקום דואגים ברשות לבצע את השתלטותם בהיקפים נרחבים אך בצורה נקייה ככל האפשר מהתנגשות עם המנהל האזרחי.

"הם יודעים בדיוק מה הם עושים. כך הם מכינים את הקרקע למאבקים משפטיים. אם זה בגבולות שטח B הם יעסקו בעיקר בבינוי. אם זה חקלאי אז הם מבצעים נטיעות ולצידם מבנים שונים גם בשטחי C.

  | לזרוק את נציגי הארגונים האירופאיים מהארץ

רפול אנגל מותח ביקורת על חברי כנסת ושרים ממפלגת הליכוד שנמנעים מלעסוק בסוגיא. "כל השרים בליכוד, כולם, מכירים וכולם היו בשטח ואף אחד לא עשה עם זה דבר. זאת למרות שאין עם זה שום בעיה דיפלומטית. הפעולות שצריכים לעשות הן פשוטות מאוד: מזמנים את הנציגים האירופיים שפועלים שם, מודיעים להם שהם עוברים על החוק ופשוט מוציאים אותם מהארץ. השרים נמנעים מלעשות זאת ללא סיבה. רוצים רק שקט ופלסטר".

אם מישהו עובר על החוק אין לו מקום. הם עושים המון פעילויות שחותרות נגד מדינת ישראל. גם אם נעזוב את שטח B, יש להם די והותר במה לטפל בשטחי  C והם לא עושים עם זה שום דבר".

לתושבי המועצה שרוצים לסייע בטיפול בהשתלטות הערבית אומר אנגל כי הוא מזמין אותם לפנות למנהל מחלקת הקרקע במועצה.

לסיום אומר אנגל: "אנחנו מקווים שראש המנהל האזרחי החדש יבין את הרגישות ואת האירועים ויוודא שהמנהל האזרחי מקיים את עבודתו בעניין האכיפה בשטחי C".

 

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד