בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תושבי בנימין חוזרים אל חאן לבונה

תושבי מעלה לבונה מנהלים מזה 8 שנים מאבק בפולש ערבי שהשתלט על האתר ההיסטורי, כעת שבים אל המקום לתפילת ערב שבת.

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ד אדר תשפ"א - 16:03 08/03/2021
גודל: א א א

תושבי מעלה לבונה בשיתוף המועצה האזורית ותנועת רגבים החליטו בימים אלה להחזיר את הנוכחות היהודית לאתר החשוב ובתיאום עם כוחות הביטחון החלו לערוך אחת לשבוע תפילה ושיעור במקום. "אף על פי שהאווירה לא תמיד נעימה והחיכוך מול תושבי הכפר המגיעים למקום מקשה על קיום התפילה", מתאר אריאל בן דוד ממעלה לבונה, "המטרה בסופו של דבר להכשיר שוב את המקום שיהיה מיועד לכלל הציבור כפי שקיים באתרים היסטוריים רבים. הגענו להבנה עם הצבא שאין בכוונתנו להסלים את המצב ולעורר את השטח ואנחנו רק רוצים למצות את ההליכים בצורה מסודרת".

אל תפילת המנחה והלימוד מגיע ציבור רב מכל חתך הגילאים ובתיאום עם כוחות הביטחון באזור. התושבים נערכים להכשיר את המקום למטיילים בימי חול המועד פסח ומזמינים את הציבור להצטרף בכל ערב שבת לתפילת מנחה גדולה במקום ההיסטורי.

כאמור, במהלך שנת תשע"ב (2012) השתלט חאלד דראגמה, תושב הכפר לובן א-שרקיה, על פונדק הדרכים העתיק, ח'אן לובן - חאן לבונה, הניצב על אם הדרך העתיקה – דרך האבות על כביש 60 הישן, סמוך למעלה לבונה. מדובר במבנה מהתקופה העותומאנית, ולידו מעיין ושלוש בריכות.

באתר החאן שכנה תחנת משטרה בריטית, ולאחר מכן ירדנית, עובדה המוכיחה על היות המתחם אדמות מדינה.

לדברי בן דוד המקום היה נטוש במשך שנים ארוכות, עד שלפני כ-8 שנים, נוער הישוב שיפץ ושימר את המעיין והבריכה שבחצר החאן ומטיילים רבים פקדו את המקום ההיסטורי. "כאשר השתלט תושב  לובן א-שרקיה על המקום, בסיוע ארגונים בינלאומיים, האתר נסגר למבקרים" אומר בן דוד.

מאז ועד היום האתר הארכיאולוגי והמעיין סגורים לכלל הציבור והפולש החל לעשות במקום כבתוך שלו, השתלט על האתר ומנע גישה לכלל הציבור תוך כדי פעולות הרס, בנייה בלתי חוקית במתחם, נטיעה, אטימה וגידור המעיין בפני הציבור. עבודות אלו פגעו באתר ההיסטורי באופן הרסני. "כל זאת למרות שבית המשפט פסק שאין לאיש בעלות על השטח והמבנה", אומר בן דוד. "ובנוסף לכל פעולותיו הבלתי חוקיות הוא גירש באלימות מבקרים ואף נעצר לאחר שתקף בגרזן יהודים שבאו לטייל במקום".

בג"ץ הוציא צו ביניים האוסר עליו להמשיך בבנייה הבלתי חוקית ובהרס העתיקות ונדרש להגיש בקשה להיתר בניה. לדברי בן דוד: "לא רק שהפולש לא טרח להגיש כל בקשה להיתר בניה, אלא שהוא המשיך לבנות ברחבי הח'אן ללא כל היתר, תוך קביעת עובדות בשטח והרס אתר בעל חשיבות היסטורית וארכיאולוגית עצומה".

עמותת 'רגבים' הגישה שתי עתירות בהפרש של חמש שנים בנושא ההשתלטות הפלסטינית על חאן לובן ובתגובה כתב בית המשפט: "בית המשפט רשם לפניו כי ניתן צו על ידי קמ"ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי המתייחס לאתר, וכי בשלב זה טרם גובשה החלטה". בית המשפט החזיר את סמכות האכיפה למנהל האזרחי והפולש עד היום לא פונה במשך 8 שנים. 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


58 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד