בע"ה כ"ג תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"חוק ההסדרה 2" עבר בוועדת השרים

וועדת השרים לחקיקה אישרה את החוק שיישומו עתיד להכשיר יישובים ושטחים רבים הבנויים על אדמות מדינה בכל רחבי ההתיישבות

  • מערכת הקול-היהודי
  • ח' טבת תשע"ט - 13:53 16/12/2018
גודל: א א א
גבעה בשומרון. ארכיון  (צילום: יהודה פרל)
גבעה בשומרון. ארכיון (צילום: יהודה פרל)

חוק 'מרקם החיים ביהודה ושומרון' ביוזמת ח״כ סמוטריץ׳ וח"כ יואב קיש אושר בוועדת השרים לחקיקה. 

הצעת חוק ״מרקם חיים בהתיישבות״ אותו מקדם ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ בתמיכת שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, נפתלי בנט,  מעגנת בחקיקה את מעמדם המיוחד של יישובים ביהודה ושמרון הנמצאים על אדמות מדינה, וכוללת שלושה רכיבים עיקריים.

הראשון הוא קביעת מסגרת זמנים להסדרת היישובים - הממשלה תחויב להשלים את מהלכי ההסדרה של יישובים אלו בתוך שנתיים ממועד חקיקת החוק. 

השני, בתקופת הביניים, תתאפשר קבלת השירותים המוניציפאליים להם זכאי כל אזרח - חיבורי קבע לחשמל ולמים, פינוי אשפה, תחזוקת גני ילדים ועוד. (כיום, מבקר המדינה אוסר על הרשויות המקומיות, משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות להעניק שירותים מוניציפליים לאלפי המשפחות). 

הרכיב המשמעותי השלישי הוא הקפאת מהלכי ההריסה הקיימים עד להשלמת הליכי ההסדרה, יוקפאו כל הליכי האכיפה והצווים המנהליים, וכן לא יבוצעו פעולות של יחידת אכיפה במנהל האזרחי, בלא הנחיה ישירה של שר הביטחון / ראש הממשלה באישור הקבינט.

שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, נפתלי בנט אמר בתגובה כי ״ממשלת הימין לא יכולה להתייחס לאזרחי יהודה ושומרון כאל אזרחים סוג ב'. חוק ״מרקם חיים״ מתקן עוול של שנים רבות - לאחר שהגבלות בירוקרטיות מנעו מראשי הרשויות ביהודה, שומרון ובנימין לדאוג לתושבים שלהם לשירותים בסיסיים, אנחנו נתקן את זה.

מדובר במשפחות נורמטיביות שתורמות למדינה ולחברה ומתגוררות על אדמות מדינה. למי שיש חובות - יהיו גם זכויות. עלינו לממש את רצון הבוחר, ליישם מדיניות ימין, לתמוך בחוק ולתקן את העוול. מגיע להם״. 

ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ מיוזמי החוק אמר כי  ״מדובר על יישובים שלמים שתלויים בין שמים וארץ. המועצות לא יכולות לקחת עליהם אחריות כיוון שהם אינם מוסדרים ואלפי משפחות לא מקבלות שירותים מינימליים של אזרח. מדינת ישראל הקימה התיישבות מפוארת ואחריותה לאפשר מרקם חיים נורמלי לתושביה. אזרחי יהודה ושומרון הם שווי חובות הגיע הזמן שיהיו גם שווי זכויות. אני קורא לראש הממשלה ושר הביטחון לקדם את החוק במהירות האפשרית על מנת להעניק לאזרחים את המגיע להם. הממשלה הזו מחוייבת להסדרת ההתיישבות והמחויבות הזו לא יכולה להישאר רק ברמת הדיבורים. הגיע העת לעבור לשלב המעשים״. 

שרת המשפטים איילת שקד: "ועדת השרים לחקיקה עשתה היום את המעשה הנכון ונתנה אמירה חד משמעית שתסדיר את ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון. בשלוש השנים האחרונות שינינו את השיח - משיח של פינוי עברנו לשיח של הסדרה. אין סיבה שתושבי יו"ש ייאלצו לחיות תחת חרב פינוי תמידית. המחבלים ידעו שאנחנו כאן כדי להישאר. פיגועים לא ירתיעו אותנו".

באיחוד איחוד הלאומי על אישור הצעת חוק "התיישבות צעירה" של ח"כ סמוטריץ' היום (א) בוועדת שרים לחקיקה:

"אנו מברכים על אישור חוק "מרקם חיים" (התיישבות צעירה) בועדת השרים לענייני חקיקה אותו קידם והוביל ח"כ מהאיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ'. כפי שמרכז מפלגת האיחוד הלאומי החליט ביום חמישי האחרון, אנו נמשיך ונפעל להמשך קידומו של החוק עד חקיקתו הסופית. זוהי שעת מבחן עבור הממשלה, הסתיים עידן הדיבורים . הגיע הזמן להכריע את הטרור ,הגיע הזמן לחזק את ההתיישבות".

בתוך כך,  יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון בישיבת וועדת חוץ ובטחון שהתכנסה היוום בעפרה: "יש גורמים במערכת הבטחון שחושבים שהגיע השלום האוטופי. קיצצו פלוגות ואף גדודים באיו"ש ומתפלאים שאנחנו נטבחים" וכן: "תושבי יו"ש הפכו לבני ערובה של המנהל האזרחי

"יש כאן גורמים במערכת הבטחון שכנראה חושבים שהגיע השלום האוטופי. בשנה האחרונה הורידו ביו"ש פלוגות ואפילו גדודים. בשנה הקרובה מתוכנן קיצוץ של 70 תקנים של חיילים בהגנה על ישובים. אדם יכול להיות בעד לבנות 100 ערים ביו"ש כמוני והוא יכול להיות בעד עקירה. אבל כרגע אנשים חיים פה. כבר 50 שנה חצי מליון אזרחים של מדינת ישראל. לא ייתכן שיפקירו את הבטחון של האזרחים לא משנה מה הדעה הפוליטית של כל אחד. 

אין פה שלום אוטופי. לא יכול להיות שיפקירו אותנו. החוסרים היום של מרכיבי בטחון.  עומדים על 400 מליון ש"ח. ויש נושא של סטטוטוריקה. אנחנו בני ערובה של המנהל האזרחי. שרוצה תקנים ולכן מעכב אישורים לבניית מרכיבי בטחון. כלומר גם אין כסף וגם אם יש כסף. אין תכנון ואין אישורים. לא מסיבות מדיניות.  מסיבות בירוקרטיות. הטבח בנווה צוף. הטבח באיתמר. הפיגוע בבית אל שבוע שעבר היו יכולים להמנע אם היו מרכיבי בטחון

אנחנו חזרנו עכשיו מהפגנה של ראשי הרשויות  מול משרד ראש הממשלה. אנחנו נמשיך להאבק עד שיינתן פתרון כי יש לי אחריות לחיי התושבים שלי. אני מתחנן בפני חברי הוועדה. אני קורא לכם תעזרו לנו להביא בטחון. יש דברים שאפשר לפתור. תקציבים לגדרות למשל זה דבר בסיסי והוא בידיים של הוועדה הזו".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד