בע"ה ו' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מחריבים לנו את ההסטוריה"

חיילי מילואים גילו את היקף תופעת הרס העתיקות ביהודה ושומרון. "הערבים פשוט מחריבים אתר אחרי אתר ואין דין ואין דיין" - תמונות

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח טבת תשע"ח - 14:02 15/01/2018
גודל: א א א
באדיבות אביחי שורשן)
באדיבות אביחי שורשן)

חיילי מילואים במוצבים באזור קדומים גילו את תופעת הרס העתיקות ביהודה ושומרון, וזאת לאחר שליוו ארכיאולוג מטעם המנהל האזרחי ואבטחו אותו בפעילות באזור.

בפוסט שפרסם בפייסבוק, תיאר אביחי שורשן את המצב.

"הבוקר אבטחנו אריכאולוג של המנהל האזרחי שמסתובב באתרי עתיקות באזור ועושה סקר אחת לתקופה", כתב שורשן, הנמצא כעת בשירות מילואים באזור קדומים.

"הערבים פשוט מחריבים אתר אחרי אתר ואין דין ואין דיין. שרידי ישוב מלפני 1500 שנה ויותר פשוט נחרבים בשביל עוד דונם חקלאות. מערות קבורה עתיקות מדופנות בבטון והופכות לבורות מים. ערמות של חרסים, אבני שפה ועוד ממצאים ארכיאולוגים עומדים להם במערומים לאחר שטרקטור פילס שטח כדי להרוויח עוד שורה וחצי של זיתים. מה אומרים? לא אומרים", כתב.

לאחרונה חשפנו בקול היהודי כי ערבים השמידו את "מערת גלית", מערת קבורה מימי בית שני הסמוכה ליריחו. מטיילים שהגיעו למקום נדהמו לגלות כי המקום הושמד לחלוטין במסגרת עבודות עפר ופיתוח לא חוקיות שמבצעים ערבים לקראת הקמת בתים באזור.

בעקבות החשיפה על השמדת אתר העתיקות שכלל מערת קבורה מפוארת ומערכת מקוואות, אמרו במנהל האזרחי כי קיים פקח אחד בלבד האחראי על כל אלפי אתרי העתיקות ביהודה ושומרון.

תנועת 'שומרים על הנצח' הגיבה אז בחריפות על אזלת היד של המנהל.

"מדינת ישראל הפקירה את אתרי העתיקות ביהודה שומרון והבקעה דה פקטו", נמסר מהתנועה. "התגובה האומללה בדמותו של פקח יחיד שמשאיר צו היא לא יותר מבדיחה גרועה, שלא מבינה שכללי המשחק בנושאי עתיקות עוצבו בהשראת דעאש: השמדה שיטתית ומסיבית של כל שריד להיסטוריה שלא באה לפלסטינים טוב בעין. במקרה זה, ההיסטוריה היהודית".

בתנועה, הפועלת בשנתיים האחרונות לשמירה על אתרי העתיקות ביהודה ושומרון, קראו לראש הממשלה לפעול בסוגיה, ולרשויות להבין כי מדובר בנושא לאומי.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד