בע"ה י"ג אדר תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
משמידים את ההיסטוריה:

חשיפה: ערבים מחקו מערת קבורה מפוארת מימי בית שני

שטח הפקר: ערבים מחקו מערת קבורה גדולה ומתחם עתיקות מימי בית שני בשטח C סמוך ליריחו. המנהל האזרחי לא עשה דבר

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ג' טבת תשע"ח - 20:53 21/12/2017
גודל: א א א
צילום: הקרן לתרבות ומורשת יריחו
צילום: הקרן לתרבות ומורשת יריחו

חשיפת הקול היהודי: ערבים מיריחו מחקו לחלוטין מתחם שלם באתר עתיקות חשוב הכולל מערות קבורה מימי בית שני, כך גילו השבוע מטיילים שנכנסו לאזור מערות הקבורה.

מדובר במערת 'קבר גלית', הנמצאת בשטח C, אך צה"ל דורש אישורים כדי להיכנס אל המקום, בשל התפשטות העיר יריחו בצורה לא חוקית עד לאתרי העתיקות עצמם, הנמצאים באזור ארמונות החשמונאים. תחילה ביטל צה"ל את אישור הכניסה למתחם בחג החנוכה, אך בעקבות חשיפת הדבר בקול היהודי אושר למטיילים להיכנס למקום.

המטיילים שהגיעו למקום נדהמו לגלות כי מתחם מערת "קבר גלית", מתחם מערות קבורה מפואר, נמחק כולו בעבודות עפר לקראת הקמת בתים לא חוקיים בידי ערבים.

מדובר במחדל חמור של המנהל האזרחי, שכן בעבר הזהירו שוב ושוב אנשי הקרן למורשת יריחו ומטיילים שהגיעו למקום, כי ערבים חוצבים בהר ונוגסים באזורים העתיקים לצורך בנייה לא חוקית. במשך תקופה ארוכה במנהל האזרחי לא עשו דבר, על אף שעבודות הפיתוח הערביות מתקרבות גם למחנה הצבאי מחנה דיה הממוקם בסמוך.

"הכל נמחק"

המתחם כלל מערת קבורה בעלת שתי קומות, שנחפרה ונחקרה בעבר בידי פרופסור רחל חכלילי מאוניברסיטת חיפה. סמוך למערה היו חצר ובה שתי בריכות של מקווה טהרה עתיק.

"נדהמנו לראות שהכל פשוט נמחק", סיפרה לקול היהודי ארנה קובוס מהקרן לתרבות ומורשת יריחו שהגיעה למקום. חלק מהמערות במעלה ההר נותרו, אך מתחם מערת גלית נמחק כולו".

בתמונות שצילמו המטיילים הם עומדים בנקודה בה היתה המערה, לאחר שבדקו זאת באמצעות מערכת GPS. במקום לא נותר זכר למערה העתיקה, בעקבות עבודות מאסיביות של ערבים שחצבו בשטח ויישרו אותו.

במחקרה של פרופסור רחל חכלילי מאוניברסיטת חיפה שחקרה את האזור, שהוגדר על ידה כבית הקברות מימי בית שני הגדול בארץ, תיארה חכלילי את המערה שזכתה לכינוי "קבר גלית".

"קבר גלית הצטיין בפארו הרב. החדר העליון היו שמונה כוכים, שבמשניים מהם ועל האצטבות שלידם היו גלוסקמאות עם כתובות. בחדר התחתון היו שישה כוכים.... על אחת הגלוסקמאות האחוריות נכתב יהועזר בן אלעזר, כפי הנראה שמו של אבי המשפחה שהקבר לאחר לאחר מותו עבור משפחתו".

על גלוסקמאות במערה נמצאו כתובות המציינות לאחר שמות בני המשפחה את השם "גלית", ומאחר ולפי בדיקת הקברים היה נראה לחוקרים כי גובה בני המשפחה היה רב, העריכו הללו כי המשפחה כונתה גלית על שם גובהם של בניה.

כל ציורי הקיר שהיו במערה וכל הממצאים הועתקו לאוניברסיטת חיפה. על פי מחקרה של פר' חכלילי במערות נמצאו מצבות של כוהנים. האיורים בקירות מראים את עץ החיים של משפחת יועזר ששלוש דורות נקברו שם. הדבר מוכיח את היותה של יריחו עיר יהודית בבית שני כולה מיושבת ע"י כוהנים, עיר השנייה בגודלה אחרי ירושלים.

פקח אחד על 3,000 אתרים

אמש פנינו למנהל האזרחי ומתפ"ש בשאלה כיצד אתר עתיקות מושמד במשך חודשים ללא כל אכיפה, והכל בשטח C האמור להיות בשליטה ישראלית מלאה.

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה לפניית הקול היהודי כי: "הבוקר (חמישי) פקח ארכיאולוגיה ביצע סיור ונתן צו אכיפה נגד בנייה בלתי חוקית במקום. המנהל האזרחי רואה בחומרה פגיעה באתרי הארכיאולוגיה ופועל על מנת לאכוף פגיעה וגניבה של עתיקות. נדגיש כי יחידת הארכיאולוגיה במנהל האזרחי מקיימת סיורים עיתיים יזומים בכדי לשמר ולשמור על אתרי ארכיאולוגיה לצד אכיפה בלתי מתפשרת נגד מפרי החוק".

בנוסף עולה כי בשל טענות המנהל האזרחי על חוסר משאבים, כיום ישנו פקח אחד בלבד האחראי על אכיפה נגד שוד והרס עתיקות באתרים הארכיאולוגיים הקיימים בשטחי C עליהם אמון המנהל האזרחי, כ- 3,000 במספר.

תגובות (7) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד