בע"ה י"ב חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מנורת המקדש - הלכה ומעשה

לקראת פרשת תרומה, מסביר הרב ישראל אריאל כיצד הכינו במכון המקדש את המנורה הייעודית לשימוש במקדש, ותמה "200 מצוות יש בהר הבית, מי שלא עושה אותם נקרא דתי?"

  • יהודה פרל
  • ל' שבט תשע"ה - 20:30 19/02/2015
גודל: א א א
כהן מתרגל הדלקת המנורה
כהן מתרגל הדלקת המנורה

בפרשת השבוע יקראו בבתי הכנסיות בפרשת תרומה שבספר שמות, על עשיית כלי המקדש השונים ובניית המשכן. הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש, מספר לקול היהודי פרטים שונים על עשיית המנורה ועל החיוב לעשותה גם בימינו. "כמו שיש מצווה לעשות ציצית, שנאמר 'ועשו להם ציצית', כך אנו מחויבים לבנות מקדש כפי שכתוב בפרשה שלנו 'ועשו לי מקדש', צריך לעשות בידיים", אומר הרב אריאל.

"כמו שהמקדש לא יגיע מתנה משמיים אלא בידי אדם, כך אנו מצווים גם על עשיית המנורה 'ועשית מנורה זהב טהור'. יש בזה כל מיני פרטים, מקשה זהב, שבעה קנים, שבעה נרות, ארבעים ושניים גביעים כפתורים ופרחים, וכל זה צריך לעשות מזהב ומקשה אחת", מתאר הרב אריאל. עשיית המנורה במקשה אחת היא סיפור בפני עצמו - "גם לזה בימינו יש מספר שיטות. במכון המקדש כבר הכינו מנורה מ-34 קילו זהב כמשקל 'כיכר זהב'. מי שעושה את הדרך לכותל מכיוון הרובע היהודי, יכול לראות את המנורה הזו".

המנורה למול ההיכל

בתלמוד הבבלי נאמר, כי 'לא יעשה אדם מנורה', אך הרב ישראל אריאל לא מוטרד מהקושיא. "מהצד השני יש הלכה שחובה עלינו לעשות מנורה. אלא הפירוש הוא פשוט, יש מצווה לעשות מנורה אך ורק עבור בית המקדש. אסור לעשות מנורה כזו בבית הפרטי מפני שזה חילול הקודש. מצוות מורא מקדש מלמד אותנו, שמה שנוגע למקדש נמצא אך ורק במקדש ולא במקום אחר".

מי שיבקר במכון המקדש, יבחין כי שם כבר מונח שולחן לחם הפנים לצד מזבח הקטורת וכלים שונים המיועדים לשמש בבית המקדש. "צריך רק לקחת את כולם ולהתחיל את העבודה בבית המקדש. צריך ללמוד וללמד, לשמור לעשות ולקיים. ללמוד נכון, לעשות נכון ובעז"ה גם להביא לידי ביצוע בבית המקדש".

"ללמוד ולקיים". הרב ישראל אריאל

"מי שלא רוצה לקיים את 200 המצוות של הר הבית נקרא דתי?"

למול העשייה המבורכת של מכון המקדש, מזכיר הרב אריאל את אלו המתנגדים לעליה להר הבית ומותח ביקורת. "יש ויכוח ציבורי גדול האם לעלות להר הבית או לא. הכל נובע לצערנו מחדלון של העם היהודי. מיד כשהצבא נכנס לחצרות הקודש במלחמת השחרור לפני 50 שנה, היינו צריכים להתחיל מיד את העבודה, כמו שעשו החשמונאים שהדליקו את המנורה".

"בהר הבית מתקיימות 200 מצוות של התורה", אומר הרב אריאל ומוסיף "יהודי שאומר שאינו שומר את המצוות, צועקים עליו שהוא רפורמי, ומה עם יהודי שאומר שלא צריך לקיים את 200 המצוות של הר הבית, איך הוא נחשב דתי? איך נחשב צדיק? זה חלק מהרפורמה, פשוטו כמשמעו. צריך לעשות על זה תשובה גדולה ולקיים את כל המצוות שבתורה וגם אלו שבהר הבית. שנזכה כולנו לעלות ולהראות בחצרות הקודש ולראות מהרה כהנים בעבודתם, לויים בשירם וזמרם וישראל במעמדם, אמן כן יהי רצון".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 1 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד