בע"ה כ"ב אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"לבחון ההתמודדות עם בעיות קשב וריכוז"

בתנועת 'דרך חיים' פנו לועדת הבריאות של הכנסת בבקשה לדון בסוגיה

  • יח"צ
  • י"ט אדר תשע"ו - 09:12 28/02/2016
גודל: א א א
(דובר צהל. למצולמים אין קשר לכתבה)
(דובר צהל. למצולמים אין קשר לכתבה)

עמית גרון, יו"ר תא הבריאות בתנועת "דרך חיים", שיגר בסוף השבוע האחרון מכתב דחוף לחברי וועדת הבריאות של הכנסת ובו בקשה לכינוס וועדת הבריאות בדיון על דרכי הטיפול בהפרעות קשב וריכוז, וזאת נוכח הגידול העצום בילדים וצעירים המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז, והעלייה הגדולה בצריכת התרופות לבעיה על תופעות הלוואי שלהן.

"על פי נתוני הלמ"ס בשנתון תשע"ד, אובחנו 42,000 ילדים בחינוך העל-יסודי, 64,000 ילדים בגיל יסודי, וכ-1,000 ילדים בגילאי גן, כסובלים מהפרעות קשב וריכוז. בסה"כ למעלה מ 107,000 מילדי ישראל!", כתב גרון לחברי הכנסת.

"הגישה הרווחת במערכות הבריאות והחינוך, מתייחסת לתופעה הזו כאל מחלה הנובעת משיבוש של עמית גרוןכימיקאליים במח המוביל להתנהגות בעייתית, ובהתאם לכך מציעה טיפול תרופתי. הגישה הזו שנויה במחלוקת גדולה בין המומחים. למעשה, אין מחקרים שהוכיחו שההפרעה הכימית היא הגורם הראשון לתופעה, ויתכן שהשינוי הכימיקאלי הוא תוצאה של גורמים אחרים".

גרון מציין כי מחקרים רבים מצביעים על קשיים נפשיים, במסגרת הביתית או החינוכית, צפייה מרובה בטלוויזיה או סמארטפון, כמו גם בעיות תזונה וצריכת יתר של סוכר, כמרכיב משמעותי בהתפתחות ההתנהגות הבעייתית.

לדבריו, נושא זה מצריך בחינה מחודשת של נחיצות הטיפול התרופתי המיידי על השלכותיו ארוכות הטווח וחומר הסם המסוכן המצוי בו, תחת הפנייה לדרכי טיפול אחרות ואף חינוך מערכתי לשינוי הרגלי תזונה או צפייה בטלוויזיה וכד'.

לדבריו הפנייה לטיפול התרופתי היא "דרך קצרה שהיא ארוכה", המבטיחה לכאורה פתרון קסם אך אינה נוגעת בשרשי הבעיה.

"לפי המדיניות הנוכחית, ילד שאובחן כחולה בהפרעות קשב וריכוז, יקבל טיפול תרופתי קבוע, כמעט מבלי להתייחס לגורמי הסיכון הכרוכים בכך", כותב גרון.

"עד השנה הנוכחית רק הריטלין היה בסל הבריאות, והחל מינואר 2016 נכנסה תרופה נוספת בשם אטנט לסל, אותה יקבלו 16000 ילדים בשנה, בעלות שנתית של 11 מליון שקלים. תרופות אלה הן מקבוצת האמפטמינים, כאשר החומר הפעיל בריטלין הינו "מתילפנידאט", המוגדר בחוק בישראל כסם אסור", הוא מדגיש.

"מערכת הבריאות מודה שאין במתן התרופות הללו ניסיון לרפא את הילדים, אלא לווסת באופן זמני את הכימיקאלים במוח, כדי למנוע התנהגות שלילית. ישנו ויכוח גדול בנוגע לתופעות הלוואי של התרופה, אך הדבר ברור שאילו ציבור ההורים היה מודע לנושא רבים היו בוחרים לנסות אפיקים אחרים בהתמודדות עם הבעיה. לפיכך אנו מבקשים, בהתאם לחשיבות הנושא, לבחון מחדש וברצינות הראויה את הדרך הנכונה להתמודד עם הנושא" סיים גרון את מכתבו.

תגובות (8) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 28 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד